gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  13.872
  Beğenilen Mesajlar:
  1.834
  Ödül Puanları:
  113

  Hamileyim nelere dikkat etmem lazım ?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Hamile olduğunu öğrenen anne adayları artık bir çok konuda endişe duymaya başlar.Gebelik süresince bebeğini kaybetme korkusu yaşıyan anne adayı,gebelikte nelerin bebeğine zararlı olacağını merak eder.Biz de bu konuda araştırma yaptık ve anne adaylarının merakını gidermeye çalıştık.Konumuza giriş yapmadan öce Hamilelikte neler zararlı,neler zararsız , Hamileliğin zararlılar Listesi adlı konularımızı da incelemeniz tavsiyemizdir.

  Gebe kalmak her bayanın hayalidir.Bu zorlu süreç endişeleri de beraberinde getiriyor.Gebelik süresince nelere dikkat edilmeli ,gebelikte zararlı olanlar ve serbest olanlar hakkında detayları açıklıyoruz.Öncelikle anne adayı unutmamalıdır ki canından sorumlu olduğu bir can taşımaktadır.Bu yüzden ani hareketlerden kaçınmalıdır.Anne adayı gerekmedikçe hekim tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamalıdır.Kullandığı ilaç anneyi dğil direk bebeği etkilemektedir.Beslenmesine ve öğünlerine dikkat etmelidir.Gebelik süresince sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.Gebelik süresince anne adayı hijyene her zamankinden fazla önem göstermelidir.Çünkü gebelikte ki hastalıklar enfeksiyonlar bebeği direk etkileyecektir.Anne adayı aylık tetkitlerini hekim kontrollerini aksatmamalıdır.

  Gebelik boyunca annenin hayatı değişicektir.Hareketleri,yedikleri,aktiveteleri..Anne adayı eylemde bulunduğu herşeyin farkında olmalı ,etkilerini düşünmelidir.Önerilerimizi dikkate alarak sağlıkllı ,mutlu sorunsuz bir gebelik süreci geçirmeniz mümkündür.Öncelikle gebeliğinizi teyit ettikten sonra ,mutlaka hekim kontrolünde olun ve bebeğinizin aylık gelişimini yakından takip edin.Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken çok çeşitli konular vardır.Bu konuları tek tek ele alıcaz.Uzmanlardan derlediğimiz gebelikte nelere dikkat edilmeli,gebeliğe zararı olan durumları sizlerle paylaşıyoruz.  gebelik.jpeg
  Gebeler günlük ev işlerini kendilerini zorlamayacak şekilde yapabilirler.

  Fakat gebeler, günlük harekederinde ve ev işlerinde sarsıntıya neden olacak yüksekten adama gibi hareketlerden; ağır eşyaları itme çekme hareketlerinden;

  Yüksekteki ipe çamaşır asma, perde asma, yüksekteki rafa uzanma gibi aşın gerilmeye sebep olacak hareketlerden ve ağır kaldırmalardan uzak durmalıdır.

  Ani ve sarsıcı hareketler gebelikte erken doğum veya gebelik kanamalarına yol açabilir.

  Ayrıca karın bölgesine gelecek darbelere karşı da dikkatli olunmalıdır. Örneğin evdeki küçük bir çocuğun aniden gebenin kucağına koşarak atlaması soruna yol açabilir.

  Bir de gebelikte ani tansiyon düşüklüğü ve baş dönmelerinin olacağı akılda tutulmalıdır. Bu yüzden kolayca düşüp baygınlık geçirebilirler.

  Bu nedenle gebelerin Sandalye gibi yüksekliğe çıkıp iş yapmaya çalışmaları ciddi kazalara yol açar.

  Merdiven inip çıkarken de gebeler hızlı davranmamalıdır. Zira gebelikte en sık karşılaşılan kazalardan biri de merdivenden yuvarlanmalardır.

  Günlük alışverişe çıkarken yanında bir kişinin daha bulunması;

  Gebelerin aşırı sıcak veya soğuk, özellikle karlı havalarda mümkün mertebe dışarı çıkmaması da önemli hususlardandır.


  1. Ultrason çocuk için zararlı mı?


  Uzmanlar ultrasonun çocuklar için yüzde yüz zararsız olduğunu iddia etmiyor. Bundan dolayı bu yöntem bebeği seyretmek için bir gösteriye dönüşmemeli. Aksine sadece gelişimini takip etmek için kullanılmalı. Sorunsuz geçen bir hamilelikte üç kez kapsamlı ultrason muayenesi yapılır. Bunlar 9. – 12. hafta, 19. – 22. hafta ve 29. – 32. hafta arasında yapılabilir.


  2. Araba yolculuğunda nelere dikkat edilmeli?


  Uzun süren yolculuklarda sık sık mola vermeye çalışın. Tuvalet ihtiyacınızı düzenli olarak giderin. Kollarınızı ve bacaklarınızı molalar esnasında hareket ettirin. En iyisi kısa bir yürüyüş yapmak. Yeteri miktarda sıvı almaya gayret edin. Emniyet kemerinin alt bölümü karnınızın alt kısımını sarmalı. Böylece olası bir kaza anında karnınız baskı görmemiş olur. Bebek için endişelenmenize gerek yok. Çünkü plasenta ona gereken korumayı sağlayacaktır.


  3. Hangi gıdaları kesmeliyim?


  Belli başlı birkaç yiyecek özellikle toksoplazmayı artırtıklarından mutlaka dikkatli tüketilmeli veya tamamıyla mönüden çıkarılmalı. Bunların başında çiğ kırmızı et (çiğköfte), çiğ yumurta ve çiğ süt ürünleri geliyor. Salatayı daima çok iyi yıkayın. Mümkün olduğunca çiğer tüketmeyin. Her gebenin kişisel durumundan kaynaklanan farklılıkları vardır. Bundan dolayı doktorunuza hangi besinleri tüketebileceğiniz ve hangilerinden vazgeçmek zorunda olduğunuzu mutlaka danışın.


  4. Hangi rahatsızlıklarla karşılaşabilirim?


  Hormonlarınızın değişmesi bedeninizde bazı farklılıklara yol açabilir. Bunlardan başında gelenler:

  Yorgunluk: Progesteron rahmi rahatlatırken aynı zamanda yorgunluğa neden olabilir. Bu nedenle özellikle hamileliğin ilk aylardında kendinizi sıkça yorgun hissedebilirsiniz. En iyi çözüm ise dinlenmek ve uyumak.

  Mide yanması: Gebeliğin son aylarında bebek mideye baskı uygular. Buna bağlı olarak mide asidi yükselir ve ağzınızda veya gezinizdeki acı tad oluşur (Reflü). Böyle bir durumda su ya da süt içebilirsiniz. Kahve ve şekerli gıdalardan kaçının.

  Kabızlık: En kolay çare bolca doğal gıdalarda saklı. Kepekli besinler veya bağırsaklarınızı çalıştıracak seçenekler tüketin. Bolca sıvı alın ve hareket edin. Müshil ilacı kullanmayın.

  Sık idrara çıkma: Çevrenizde bulunan tüm umumi tuvaletleri ezberlediğiyseniz duruma şaşırmayın. Dolaşım sisteminizdeki hızlanma böbreklere de yansıdığından ihtiyaç giderme sayınızda artacak. Bebeğin baskısının da etkisi var. Durum size sıkıcı gelse de herhangi bir zararı yok.

  Bulantı: Hormonların değişmesine bağlı olarak mide bulantıları geçirebilirsiniz. Özelikle sabahları karşılaşacağınız bu rahatsızlık gün boyu sürmez. Mümkün olduğunca hafif atlatmak için hemen yataktan kalkmayın ve çay için.


  5. İki kişilik mi yemeliyim?


  Hamilelik boyunca 6 ila 20 kilo almak normal sınırlar içinde sayılabilir. Dokuz ay boyunca enerji ihtiyacınız çok yüksek olacak. İlk üç ayda günde 2400 kalori sizin için yeterli olacak. Zaten bir gebenin bu kadar kalori tüketmesine izin var. İkinci üç ayda günde 2600 son üç ayda ise günde 2800 kalori tüketebilirsiniz. Bedeninizin bu dönemde yüksek miktarda vitamin ve minerale ihtiyacı var. Albümin (kırmızı et, balık, süt ürünleri, patates, kepekli ürünler) hücre yapımında faydalı. Bundan dolayı normal ihtiyacın iki katını almak gerekli. Kalsiyum (günde yarım litre süt, süt ürünleri) bebeğin kemik ve diş oluşumu için çok önemli. Demir (kırmızı et, kepekli ekmek, yeşil sebzeler) kan yapımını destekler. Vitaminler (meyve, sebze, kepekli ve sütlü ürünler) dolaşımı harekete geçirir. Tatlı su balığı ve iyotlu tuz iyot eksikliğin giderir.


  6. Çatlaklar oluşmak zorunda mı?


  Bu tamamıyla cildinizin yapısına bağlı. Ama kadınların yüzde 70’inden fazlası gebelikte çatlaklarla karşılaşıyor. Buna şaşmamak gerekiyor çünkü karnın çapı 50 – 60 cm kadar büyüyor ve bu durum cildiniz için ağır bir yük. Liflerin maksimum esnemesi gerekiyor ve cildiniz zayıfsa yırtılabilirler. Her ne kadar çatlakların rengi hamileliğin ardından soluklaşsa da izleri hep kalır. Gebeliğin 18. haftasından itibaren karnınıza buğday özlü yağlarla masaj yapmak size yardımcı olabilir.


  7. İlk defa ne zaman hareket edecek?


  Hamileliğin belki de en heyecanlı anı bebeğinizin ilk tekmesini atması. İlk hamilelikte genelde 20. haftada ilk hareketler hissedilebilir. Deneyimli anneler ve ikiz bekleyenler 18. haftadan itibaren heyecanlanmaya başlayabilirler.


  8. Doğumun başladığını nereden anlayabilirim?


  En önemli belirtileri sancıların başlaması veya suyun gelmesi. Böyle bir durumda derhal hastaneye başvurun. Bazı kadınlarda günler öncesinden akıntı başlar. Bazılarında huzursuzluk veya ishal görülüyor.

   
Hamileyim nelere dikkat etmem lazım ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Laptop kullanırken nelere dikkat etmemiz lazım

  Laptop kullanırken nelere dikkat etmemiz lazım

  Yeni laptop aldım ama bazen kendi kendine kapanıyor, nerde hata yapıyorum, laptop kullanırken nelere dikkat etmek lazım bana bilgi verebilir misiniz ...:(
 2. doğru ve güzel makyaj için nelere dikkat etmem lazım

  doğru ve güzel makyaj için nelere dikkat etmem lazım

  Makyaj yapalı kısa bir zaman oluyor. Daha çok tecrübesizim. Size soracağım şey doğru makyajın sırları neler ? Doğru ve yerinde, kararında makyaj nasıl yapılır ?
 3. Beşik alırken neler dikkat etmem lazım?

  Beşik alırken neler dikkat etmem lazım?

  bebek beşiği nasıl olmalı,bebeğe beşik alırken neler dikkat edilmeli,bebek beşiği nasıl seçilir,bebekler için uygun beşik nasıl olmalı,bebek beşiği hakkında bilgiler Yeni doğmuş bebeğiniz vaktinin en az yarısını uyuyarak geçireceğinden , bebeğinizi nerede yatıracağınız önemli bir konudur.Bebeğinizi alacağınız beşiğin güvenlik açısından kaliteli bir beşik olmasına dikkat edin.Her...
 4. Tüp bebek yaptırıcam nelere dikkat etmem lazım?

  Tüp bebek yaptırıcam nelere dikkat etmem lazım?

  tüp bebek nedir,tüp bebek nasıl yapılır,tüp bebek tedavisi,tüp bebek tedavi öncesi yapılacaklar,tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler Tüp bebek merkezinin seçiminde çiftlerin titiz davranması, tedavinin başarıyla tamamlanmasını direkt olarak etkiler. Anne adayının tüp bebek tedavisinin uygulanacağı merkeze güven duyması, bu uzun ve zorlu süreçte yaşayacağı...
 5. Sezeryanla doğum yaptım nelere dikkat etmem lazım?

  Sezeryanla doğum yaptım nelere dikkat etmem lazım?

  szeryan sonrası yapılması gerekenler,sezeryan sonrası dikkat edilmesi gerekenler,sezeryan sonrası kanama,sezeryan sonrası ağrı,sezeryan sonrası sık yaşanan durumlar hakkında bilgiler Anne genellikle sezaryen (sezeyan, sezaryan) ameliyatından bir veya iki gün sonra bebeği ile birlikte taburcu edilir. Bundan genellikel bir hafta sonra tekrar hastaneye kontrole gelir. Bu arada evde geçireceği...

Sayfayı Paylaş