gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Hamileyim tansiyonum çok düşüyor ne yapmalıyım?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

gebelikte tansiyon düşüklüğü neden olur,gebelikte tansiyon düşüklüğünün nedenleri,gebelikte tansiyon düşüklüğünün sebepler,gebelikte tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir,gebelikte tansiyon düşüklüğü hakkında bilgiler Gebelikte tansiyon, özellikle ilk aylarda, olduğundan daha düşük görülür. Bu durumun temel nedeni gebelikte birlikte oluşan hormonlardaki değişikliktir. Gebeliğin son aylarına doğru tansiyon normale dönmeye başlar.

Hamilelikte oluşan düşük tansiyon, yüksek tansiyon kadar tehlikeli durumlar oluşturmaz. Gebeliğin ilk aylarında meydana gelen bulantı ve kusmalar sebebiyle oluşan beslenme düzensizliği, gebede halsizliğe, bitkinliğe ve tansiyon düşmesine neden olur. Protein ağırlık ve fazla şekerli, yoğun karbonhidrat içermeyen bir beslenme şekli ile birlikte vitamin ve demir takviyesi önerilir. Gebeliğin ilerleyen aylarında rahim büyümesi sonucu, rahmin altından geçen büyük damarlara basınç yapmasıyla, özellikle sırt üstü yatış pozisyonunda da tansiyon düşüklüğü görülür. Bu nedenle özellikle 6. aydan sonra dinlenme pozisyonunun yan yatma şeklinde olması önerilir.

h.jpg

gebelikte-tansiyon-dusukluguTansiyon düşüklüğünün sebeplerinden diğeri de gebelik süresince kalbin pompaladığı kan miktarının artması ve damarların direncinin düşmesidir. Kan basıncı en çok gebeliğin 3. ve 7. aylar arasında ve anne sol tarafına yattığında düşer. Dolaşım sistemi gebeliğin ilk 24.haftasında genişler ve bunun sonucunda tansiyonda düşüşe neden olur. Hava sıcaklığı da tansiyon düşüklüğünün bir diğer sebebidir. Aşırı sıcak havada ter, su ve tuz kaybı sonucu yaşanan tansiyon düşüklüğü için günlük sıvı tüketimine mutlaka karşılanması önerilir. Ayrıca sıcak havalarda damarların genişlemesi sonucu da tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Düşük riski taşıyan gebeliklerde, zaman zaman meydana gelen kanamalar da tansiyon düşmesine sebep olabilir.

Gebelikte tansiyon düşüklüğü; en basit haliyle halsizlik, baş dönmesi, göz kararması, yorgunluk ve uyku yapabilir. Ancak ilerleyen aşamalarda baygınlık, zihin bulanıklığı, konuşulanları anlayamama gibi bazı durumlar görülür. Hamileler, tansiyon düşüklüğünün hissedildiğin andan itibaren yavaş hareket etmeleri, ani oturuş ve yatış şekli değişikliklerinden de uzak durmaları önerilir. Bayılma anında da kadının bacaklarının yukarı kaldırılarak yatırılması gerekir. Dolaşım sisteminin daha fazla oksijene ihtiyacı olması nedeniyle de gebenin özellikle alışveriş merkezleri gibi kalabalığın yoğun ve havalandırmanın klima ya da diğer cihazlarla yapıldığı ortamdan uzak durması, daha rahat ve oksijen bol olduğu ortamları tercih etmesi gerekir.

Hamileyim tansiyonum çok düşüyor ne yapmalıyım? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hamileyim ve bademciklerim çok ağrıyor ne yapmalıyım

hamileyim ve bademciklerim çok ağrıyor ne yapmalıyım

bebeğime bir şey olmasından korkuyorum diye ilaçlara yanaşömıyorum ama bademciklerim çok fena şişti bana önerebileceğiniz doğal ve hızlı çözümler var mı
  2. Hamileyim midem çok bulanıyor ne yapmalıyım?

Hamileyim midem çok bulanıyor ne yapmalıyım?

hamilelikte mide bulantısı neden olur,hamilelikte bulantı nasıl geçer,hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir,hamilelikte mide bulantısı hakkında bilgiler Bu yazımızda midem sürekli bulanıyor, bu bulantılar ne zamana kadar devam edecek ve gebelikte mide bulantısı gibi konular hakkında bilgiler vereceğiz. Gebelikte mide bulantısının sebebi nedir? Gebelik döneminde mide...
  3. Hamileyim akıntım çok ne yapmalıyım?

Hamileyim akıntım çok ne yapmalıyım?

gebelikte vajinal akıntı,hamilelikte vajinal akıntı,gebelikte vajinal akıntı neden olur,hamilelikte vajinal akıntı nasıl geçer,hamilelikte vajinal akıntı tedavisi hakkında bilgiler Vajinal akıntı gebelik süresinde artabilir ve şiddetlenebilir.Akıntının muhteviyatında yer alan yüksek asit oranının, zararlı bakterilerin üremesini engellemede rolü olduğu düşünülür. Doğum yaptıktan sonra da...
  4. Hamileyim çok yorgunum ne yapmalıyım?

Hamileyim çok yorgunum ne yapmalıyım?

gebelikte yorgunluk,gebelikte halsizlik,gebelikte yorgunluğa ne iyi gelir,gebelikte yorgunluk sebepleri,gebelikte yorgunluğa iyi gelicek öneriler Gebelikte yorgunluk , kansızlığa bağlı alabileceği gibi genellikle hiç bir neden bulunmaz.Gebelik döneminde çoğu anne adayının ortak şikayetidir. Bu konuda öncelikle şikayetinizi doktorunuza bildirerek kansızlık veya başka bir nedeni varsa buna...
  5. Hamileyim sabah bulantım çok oluyor ne yapmalıyım?

Hamileyim sabah bulantım çok oluyor ne yapmalıyım?

gebelikte sabah sabah bulantısı,gebelikte bulantı nasıl geçer,gebelikte bulantıya ne iyi gelir,gebelikte mide bulantısı ve tedavisi hakkında bilgiler Hamilelikte sabah bulantılarını azaltmak için alacağınız önlemler var elbette. Özellikle 8. Haftadan başlayıp 12. Hatta 16. Haftaya kadar devam eden mide bulantıları anne adaylarına çok zor günler yaşatır. Bir şey yiyemem ve her yediğinde ya da...

Sayfayı Paylaş