gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Hamileyim ve kabızlık sorunum var ne yapabilirim?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

gebelikte kabızlık ,gebelikte kabızlığa ne iyi gelir,hamilelikte kabızlık nasıl geçer,hamilelikte şişkinlik,gebelikte kabızlığa iyi gelen besinler hakkında bilgiler
    ka.jpg

Gebelikte kabızlık çok sık rastlanılan bir şikayettir.Gebe kadınların yarısına yakınında görülür.Kabızlığa yol açan bir çok neden vardır.

gebelik sırasında kabızlık neden olur
    Gebelikte hormon düzeylerindeki artışa bağlı olarak bağırsak kas dokusundaki gevşemedir.
    Büyümekte olan rahmin bağırsaklara baskı yaparak normal çalışmasını engellemesidir.
    gebelik sırasında kullanılan demir hapı kabızlığa neden olabilir.Bunun için demir ilacı kullanıyorsanız bol su tüketin.
    Gebelikte hareketsizlik;gebelik egzersizleri yaparak fiziksel hareketliliğinizi arttırın.
    Lifli gıda tüketiminin az olması
    Gebelikte anne adayının psikolojisi de kazılığa yol açabilir (Endişeler, Kaygılar)

Gebelikte kabızlığı gidermek için yapılması gerekenler
    gebelikte-kabizlik-tedavisi►Lifli gıdalar alarak kabızlıkla mücadele edin; Kabızlık yapıcı saflaştırılmış yiyeceklerden kaçının ve lif bakımında zengin taze meyve ve sebzeler ( çiğ ya da pişmiş mümkünse kabuklu ) kepekli gıdalar, ekmekler ve baklagiller ( kuru fasulye yada bezelye ) kuru meyveler ( kuru üzüm , kayısı , incir ) yemeye çalışın.Eğer normal de lifli gıda tüketiminiz az ise öğünlerinize azar azar lifli gıdaları ekleyin , yoksa mideniz rahatsız olur.
    Su tüketimini arttırın; günde 10 ile 12 bardak sıvı tüketin.Özellikle su, meyve ,sebze suları dışkıyı yumuşatır ve besinlerin sindirim sisteminden rahatça ilerlemesini sağlar.Bazıları limon sıkılmış şekersiz sıcak su içmenin faydalı olduğunu söylemektedirler.Kabızlık şiddetliyse kuru erik suyu oldukça faydalıdır.
    Rutin egzersiz yapın;Eğer hareketsiz bir insansanız kabız olma ihtimaliniz yüksektir.Bu nedenle gebelik döneminde yapabileceğiniz fiziksel aktivitelerden istediğinizi düzenli olarak yapmanızda fayda var.Yürüyüş ve yüzme ve diğer gebelik egzersizleri sizin bağırsaklarınızı uyararak bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olur.Haftalık planınıza 3 kez 30 dakikalık yürüyüş ekleyin.
    ilaç Kullanımı; Kabızlığa çözüm bulamadıysanız doktorunuza danışarak gebelikte bağırsak hareketlerini yumuşatarak kabızlığı azaltmaya yardımcı ilaç kullanabilirsiniz.
    Stresten uzak durmak kabızlık riskini azaltır.
    Doktorunuzu danışarak kullanmakta olduğunuz demir ilacını azaltabilirsiniz.Bunun için iyi beslenerek demir ihtiyacınızı doğal besinlerden tam olarak karşılamanız gerekir.Kabızlığı önlemek için yaptığınız çalışmalar yetersiz kalırsa doktorunuza başvurmalısınız.

2. mylife-17

mylife-17 Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    139
    Ödül Puanları:
    43
    Bende gebelijte cok kabizlik cektim. Bir hafta tuvalete cikamadigimi bilirim. 2 aycok cektim. CÇözümü taze yapilmis kayisi suyunda buldum. bir daha da şükür ki bu sorunum ortadan kalkti.

Hamileyim ve kabızlık sorunum var ne yapabilirim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gebelikte Şişkinlik ve Kabızlık sorunu ve çözümü

Gebelikte Şişkinlik ve Kabızlık sorunu ve çözümü

hamilelikte gaz sıkışması gebelikte gaz sıkışması gebelikte şişkinlik hamilelikte şişkinlik ne zaman başlar ne zaman başlar Gebelik her ne kadar fizyolojik bir durum olarak adlandırılsa da tıp literatüründe ''gebelik bir hastalıktır'' olarak geçer. Bu deyimin kullanılmasının birçok nedeni var. Başlıca bir neden normalden katlarca fazla büyüyen bir rahmin yaratmış olduğu mekanik baskı sonucu...
  2. Bebeklerde Kabızlık Sorunu ve Tedavisi

Bebeklerde Kabızlık Sorunu ve Tedavisi

bebeklerde kabızlık, nedir, nasil tedavi edilir, zararları, nasıl giderilir, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili Melekler, Ancak, keçi kakası gibi sert ve tane tane dışkılama bebeklerde kabızlık işaretidir. Bu durum, bebeğin yeterli beslenmemesi ya da az sıvı alması gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kabızlıkta dışkı yaparken zorlanma, makatta çatlaklara yol açabilir....
  3. sezeryanla doğum yaptım kabızlık sorunun var ne yapabilirim?

sezeryanla doğum yaptım kabızlık sorunun var ne yapabilirim?

Slm kızlar.ben sezeryanla dogum yaptım.dogumdan sonra kabızlık sorunu yaşıyorum ve makatta kanama oluyor.ne yapmam gerekiyor
  4. Hamileyim midem bulanıyor ne yapabilirim?

Hamileyim midem bulanıyor ne yapabilirim?

hamilelikte mide bulantısı,gebelikte mide bulantısı,hamilelikte bulantıya ne iyi gelir ,gebelikte bulantıya ne iyi gelir,hamilelikte mide bulantısı hakkında bilgiler Yanlız değilsiniz. Hamileliğin ilk haftalarında tüm anne adaylarının yaklaşık % 75 - % 80'ininde mide bulantısı görülür. hamilelik döneminde hormonların yükselmesi, kokulara karşı hassasiyetin artması, midenin daha fazla asit...
  5. Hamileyim sürekli yorgunum ne yapabilirim?

Hamileyim sürekli yorgunum ne yapabilirim?

gebelikte yorgunluğa ne iyi gelir,gebelikte yorgunluk için ne yapmalı,gebelikte yorgunluk neden olur,gebelikte yorgunluk hakkında bilgiler Gebelikte yorgunluk , kansızlığa bağlı alabileceği gibi genellikle hiç bir neden bulunmaz.Gebelik döneminde çoğu anne adayının ortak şikayetidir. Bu konuda öncelikle şikayetinizi doktorunuza bildirerek kansızlık veya başka bir nedeni varsa buna...

Sayfayı Paylaş