gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Hamur mayası, hamuru nasıl mayalıyor ?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

maya hamuru nasıl kabartır hamur mayası nasıl yapılır Merak ettim ve öğrendim sonunda hamur mayasının nasıl hamuru mayaladığını ve nasıl yumuşacık ekmekler, çörekler, poğaçalar meydana getirdiğini. Bu da merak edilir mi canım demeyin. İnsan merak ediyor işte. Hamur mayası, hamuru nasıl mayalıyor ?

Ev hanımlarının sık sık kullandığı maya nasıl oluyorsa o hamuru bir anda kabartıp 2 katına çıkarabiliyor ve hamur yumuşak bir kıvam alıp pişince o lezzete kavuşuyor ?
    Maya, mantarlar grubunda yer alan tek hücreli canlılardır. Çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük, yuvarlak ve renksiz hücrelerden oluşan maya, sıcakla temas edince çoğalır. Bira mayası olarak da bilinen bu madde, başta ekmek olmak üzere çeşitli unlu mamullerin, bira ve şarap gibi içkilerin üretiminde kullanılıyor. Piyasada toz (kur) ya da kalıp (yaş) halde satılıyor.

Ekmek yapımı sırasında hamur maya ile kabartılıyor. Maya undaki nişastayı etkiliyor ve bir tür şeker olan glikoza dönüştürüyor. Sonra da glikozu alkol ve karbondioksite ayrıştırıyor. Oluşan karbondioksit gazı mayalanan hamur içinde baloncuklar halinde dağılarak hamurun kabarmasını sağlıyor. Pişirme işlemi sonunda hamura katılan suyun büyük bir bölümü, karbondioksit ve alkol uçuyor. Böylece ekmek gözenekli, kabarık ve yumuşak bir kıvam alıyor.

Hamur mayası, hamuru nasıl mayalıyor ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hamur Mayası Maskesi

Hamur Mayası Maskesi

hamur mayası maskesi maske hamuru hamurdan maske hamur mayası maskesi Hamur mayası maskesi deyip geçmeyin kızlar ... Hamur mayasının içinde bulunan maddeler cildimiz için o kadar faydalı ki. Güzellik uzmanı Suna Dumankaya da böyle söylüyor ve doğal yüz maskeleri içinde maya maskesine biraz daha dikkat çekiyor. Maya maskesi cildi yeniliyor, tazeliyor, nemlendiriyor ve berraklaştırıyor....
  2. Hamur nasıl yoğrulur?

Hamur nasıl yoğrulur?

börek hamuru nasıl yapılır hamur nasıl yoğrulur mayasız hamur kızartması Hamur işlerinizi hazır hamurla değil kendi açtığınız hamurlarla yapmak istiyorsanız buyrun hamur nasıl yoğurulur... Genellikle hamurlar, yapılacak börek çeşitlerine göre yoğrulur. Sâde veya mayalı. Sâde mayasız hamurun yoğruluşu: Yoğrulacak hamur, işin çeşidine göre kâfi miktarda iyi cins özlü undan alınıp, hamur...
  3. Pide hamuru nasıl hazırlanır?

Pide hamuru nasıl hazırlanır?

Evde pide yapmak istiyorum acaba Pide hamuru nasıl hazırlanır? bu konuda yardım bekliyorum
  4. Poğaça hamuru nasıl hazırlanır?

Poğaça hamuru nasıl hazırlanır?

Poğaça hamuru nasıl hazırlanır? Kızlar ben poğaçaya bayılıyorum ve sıcakken seviyorum bir karar aldım artık evde kendim yapacam ama nasıl yapılır bilmiyorum. acaba Poğaça hamuru nasıl hazırlanır? Lütfen yardım edin.
  5. Evde şeker hamuru nasıl yapılır?

Evde şeker hamuru nasıl yapılır?

Tamamı evde bulunan malzemeler ile kolayca hazırlayabileceğiniz bir şeker hamuru tarifimiz var.Şimdi size evde yapabileceğiniz birkaç şeker hamuru tarifi vereceğiz. İlk tarifimiz marsmallow ile yapılan şeker hamuru diğer iki tarifimiz ise normal sadece nişasta ile yapılabilen, siz kendiniz bu tariflerden herhangi birini seçebilirsiniz. Haydi, sizi daha fazla bekletmeden hemen tarifleri...

Sayfayı Paylaş