gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Hansa Birliği

Konu, 'Dünya Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Hansa Birliğini Hansa Birliği, Almanya'nın kuzeyindeki kentlerin ve yabancı ülkelerde yaşayan Alman gruplarının, karşılıklı çıkarlarını korumak amacıyla kurduklan ticari örgütlenme. [​IMG]

Hansa isminin kökeni

13. yüzyıldan 15. yüzyıla değin Avrupa'nın kuzeyinde önemli bir ekonomik ve siyasal güç olmuştur. Ortaçağ Almancasında "lonca" ya da "birlik" anlamına gelen Hanse sözcüğü, Got dilinde "takım" ya da "bölük" anlamındaki bir sözcükten türemiştir.

Lübeck Hansa Birliğinin önemli kentlerindendi.

Birliğin doğuşu

Hansa Birliği'nin kurucuları, Alman tüccarların etkin olduğu iki ana bölgenin yerel ticaret birlikleriydi. Bunlar, Felemenk ve İngiltere'yle ticari ilişkileri olan Ren Bölgesi ile Almanların kuzeydoğu Avrupa'nın iç kesimleriyle Batı Avrupa-Akdeniz Bölgesi arasındaki ticarete aracılık yaptıkları Baltık Denizi bölgesiydi. 1280'lere gelindiğinde, Ren Bölgesi'ndeki çeşitli tüccar grupları ortak çıkarlarını korumak için işbirliğine başlamışlar ve başta Lübeck olmak- üzere Baltık ticaretine egemen olan öteki kuzey Alman kentleriyle bir birlik kurmuşlardı. Birlik üyeleri ticaretlerini güvence altına almak için korsanlara ve haydutlara karşı önlemler almayı, fener kuleleri inşa ettirip kılavuzlar yetiştirerek deniz seferlerinin güvenliğini sağlamayı ve güçlü ticaret üsleriyle tekeller oluşturmayı amaçlıyorlardı. Bu dönemde Bergen, Novgorod ve Londra (Steel Yard) gibi çeşitli yabancı kentlerde Hansa Birliği'ne bağlı ticaret üsleri (Kontore) kuruldu.

Hansa Birliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hayız

hayız

Hayız olduğunu görmek günah bir iş yapmaya, Erkeğin hayız olduğunu görmesi yalan söylemesine, oruç ve namazdaki noksanlığına; kadının hayız olup gusletmesi tövbe etmesine, üzüntü ve kederden kurtulmasına, Eşinin hayız olduğunu gören erkeğin arzu ve istekklerinin bir süre gerçekleşmemesine, işlerinin durgun olmasına, Ay halinden kesilen yaşlının yahut hısır kadının hayız olduğunu görmesi hamile...
  2. Aksaray Birlik

Aksaray Birlik

aksaray birlik aksaray birlik ankara Firma: Aksaray Birlik Firma Gerçek Adı: Aksaray Birlik Yön. Kur. Başkanı / Sahibi: İbrahim Gökgöz Genel Müdür: İlhami Kaya Merkez Adresi: Yeni Sanayi Sitesi 8 Blok No:7 Aksaray İletişim Bilgileri Tel 1: (212) 658 17 52 Tel 2: (212) 658 17 55 Büyük İstanbul Otogarı Bilgileri İşletme Yetkilisi: İlhami Kaya Peron No: 141 Tel 1: (212) 658 17 52 Tel...
  3. Birlikte....

Birlikte....

Ekledigim siir 3 - 4 yüzyildan kalma bir siir. 19 yüzyilda ingiliz arkeologlar tarafinda bir mezar tasinin üzerinde kazilmis halde bulunmustur.... Birlikte geçen günleri özlüyorum Hele sabah çıkıp gidişimizi Seninle dağlara çıkar dolaşırdık Birlikte söylerdik şarkılarımız Ben o dağların ruhundan öğrenmiştim Ta yürekten candan söylemeyi Hem dağlarda hem kırlarda hem sahralarda Ey...
  4. hata nerde???

hata nerde???

içim acıyor meleklerim içim...offf!!! bugün sevdiğim adamın arkamdan yaptıgı işleri ögrendim.... bildiğiniz gibi bir dersanem var olmaz olsun :( neyse bugün gittim dersaneye bir kız var benim yakın arkadaşım...megerse bu kız sevdiğim adamın komşusuymuş ve benim bundan anca haberim oluyor ne garip dimii dersanenin ilk günü bu kızı tanıyıp tanımadıgını sormuştum yalancı sevgilim de tanımıyorum...
  5. Ölmeden son mesajı ha ha ha:) oldu!

Ölmeden son mesajı ha ha ha:) oldu!

Siz şu anda araç kullanıyorsanız ve bu haberi okuyorsanız aman kızlar dikkat edin. Tam ibretlik bir haber düştü ajanslara az önce 18 yaşındaki Taylor Sauer, facebookta “Araba kullanırken Facebook'ta mesaj yazmak tehlikelidir. Ha ha ha!” yazdıktan bir kaç saniye sonra kazada can verdi Huffingtonpost gazetesinin haberine göre ABD'de Taylor Sauer (18) isimli üniversite öğrencisi, arabada...

Sayfayı Paylaş