gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Hapı çiğneyerek içmeyin!

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

24.02.2009 Çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle yutularak alınması gereken bazı hapların çiğnenerek kullanılmasının, içindeki etken maddenin vücuda hızlı yayılması nedeniyle farklı yan etkilere, hatta zehirlenmelere dahi neden olabildiği bildirildi.

Konya Eczacılar Odası Başkanı Harun Kızılay, eczanelerde satılan ilaçların içeriğine göre her birinin farklı kullanım şekilleri olduğunu söyledi.

Bazı ilaçların üzerinin koruyucu bir madde ile kaplı olduğunu, bazılarının koruyucusu olmadığı için çabuk eriyebildiğini bildiren Kızılay, ''İlaçların her birinin farklı kullanım şekli var. Bazı ilaçlar dil altı olarak, bazıları çiğnenerek, bazılarının da parçalanmadan yutulması gerekiyor. Bazıları da suda eritilerek içilmeli. Ancak birçok hasta buna dikkat etmiyor'' dedi.

PARÇALANMAMASI GEREKEN HAP ÇİĞNENEREK ALINMAMALI

Konya Eczacılar Odası Başkanı Kızılay, parçalanmaması gereken hapların çiğnenerek alınmasının hastaya fayda yerine zarar verebileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Bu gibi durumlarda hapın içindeki etken madde, hızlı şekilde vücuda yayılarak bazı yan etkilere, hatta zehirlenmelere neden olabiliyor. Tablet halinde olan yani üzeri koruyucu ile kaplı olan ilaçlar kesinlikle kırılmamalı, çiğnenmemeli. Bu nedenle ilaç kullanımı noktasında vatandaşların bilinçli olması gerekiyor. Örneğin yutulduğunda sadece bağırsakta çözülebilen ilaçlar var. Bunlar çiğnenerek içilince, ince bağırsağa ulaşmadan etken madde yayılıyor, dolayısıyla boşa içilmiş oluyor.''

İlaçların, kullanım formuna göre alınması gerektiğini ifade eden Kızılay, bu konuda da doktorlardan veya ilacın alındığı eczanelerdeki görevlilerden yardım istenmesi gerektiğini bildirdi.

''HER HAP MUTLAKA BİR BARDAK SU İLE İÇİLMELİ''

Harun Kızılay, vatandaşlar arasındaki diğer bir yanlış uygulamanın da hapların su içmeden alınması olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Birçok vatandaş, hapı susuz içerek, bunu bir övünme konusu yapıyor. Hapı susuz içmek çok yanlış bir hareket. Çünkü bu şekilde susuz içilen haplar mide içine veya yemek borusuna yapışabiliyor. Bu da yine farklı yan etkilere neden oluyor veya hap ulaşması gereken yere zamanında ulaşamadığı için hiçbir fayda sağlamıyor. Bu nedenle her türlü hap mutlaka 1 bardak dolusu su ile içilmeli.''

(AA)

2. Dj Aşık

Dj Aşık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bebem ewet ben bikeresinde az kalmış ölüyodum ama olmadı küçüktüm hap yutamıyodum(olsun şimdide yutamıyorum) bende çignedim doktor üstüne basa basa sakın çigneme dedi ama ne yapım bende çigneyince 1 saat sonra bayılmışım

3. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    dikkat edersin birdaha böyle bi hataya düşmezsin, sevindim senin adına bişey olmadığı için :)

Hapı çiğneyerek içmeyin! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sakın içmeyin

sakın içmeyin

Anne adayları dikkat!.. Bebeğinizin sağlığı için uygulamanız gereken önemli ayrıntılar. Türkiye'de 12 bin bebek doğuştan kalp hastalığı riski taşıyor. Doç. Dr. Arda Saygılı, bu hastalıkların tanısının anne karnından itibaren konulabildiğini belirterek uyardı: Anneler hamilelik döneminde yeşil çay içmemeli. Çünkü yeşil çay tüketimi bebeğin kalbinin açıklığını kapatıp, hayatını...
  2. Sakız çiğneyerek bağırsaklarınızı çalıştırın

Sakız çiğneyerek bağırsaklarınızı çalıştırın

bağırsaklarımı nasıl çalıştırırım bağırsak çalıştıran hareketler bağırsakları çalıştıran hareketler bağırsak çalıştırıcı bağırsakları ne çalıştırır Sakız çiğnemenin, bağırsak ameliyatlarından sonraki bağırsak hareketlerinin daha erken başlamasını sağladığı tespit edildi. Londra St. Mary's Hastanesi'nde görevli olan Sanjay Purkayastha'nın yaptığı araştırmada, bağırsaklarının bir kısmı alınan...
  3. Sakız çiğneyerek zayıflayın

Sakız çiğneyerek zayıflayın

naxilite zayıflama sakızı Çağın sorunu olarak adlandırılan fazla kilolardan, bitkisel ürünler kullanılarak elde edilen ve tokluk hissi veren sakız sayesinde kurtulabilmenin mümkün olduğu öne sürüldü. Sakızın yanı sıra “spirulina yosunu”ndan elde edilen kapsüllerin de vücuttaki yerleşik fazla yağların daha hızlı enerjiye dönüşmesine, yiyeceklerle alınan yağların depolanmadan atılmasına ve...
  4. Sahurda çayı fazla içmeyin

Sahurda çayı fazla içmeyin

Sahurda çay içmek oruçluyken susamamak için Çay tiryakileri iftarı iple çeker ve iftar sofrasında yemek ile birlikte çay içer, sahurda da ertesi günü oruçluyken susamamak için bol bol çay içer. Oysaki uzmanlar sahurda çay içemenin fazlasının zarar olduğunu söylüyor. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, ramazan ayında iftar...
  5. Artık Sakız Çiğneyerek Zayıflayabileceksiniz!

Artık Sakız Çiğneyerek Zayıflayabileceksiniz!

Bu konu; Artık Sakız Çiğneyerek Zayıflayabileceksiniz haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sakız çiğnemek ya da çiğneyen kişiyi görmek pek çok insan tarafından hoşlanılmasa da çocukların bu büyük eğlencesi artık zayıflatacak. Amerika'da geliştirilen bir sakız sayesinde beyne tokluk hissi gönderilecek ve kişi sık sık acıkmayacak. İşte detaylar.. İki yıl içinde...

Sayfayı Paylaş