gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Hapşırınca virüs 40 metre ileri gidiyor

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

Hapşırınca virüs 40 metre ileri gidiyor A.A

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek, hasta bir kişinin hapşırması sırasında virüs taşıyan damlacıkların 40 metre, öksürükte 6 metre, konuşmada ise 2 metre ileriye gidebildiğinin yapılan araştırmalarla ortaya konulduğunu bildirdi.[​IMG]

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek, kış aylarında grip ve öksürük salgını gibi virüs kaynaklı enfeksiyon hastalıklarının sık görülebildiğini söyledi.

Bu yıl özellikle öksürük salgınının çocuklar da dahil birçok kişiyi etkisi altına aldığını ifade eden Atabek, grip ve öksürük gibi enfeksiyonlara yol açan 200'e yakın virüs bulunduğunu, kış aylarında dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.

Viral bir enfeksiyonun 1 ay içinde tüm dünyaya yayılabileceğini vurgulayan Atabek, şunları kaydetti:

“Grip ve öksürük salgınları, damlacıklarla bulaşır. Hapşırma, öksürme ve konuşma ile bu damlacıklar yayılarak, diğer kişilere hastalıkları bulaştırır. Hasta bir kişinin hapşırması sırasında virüs taşıyan damlacıklar 40 metre, öksürükte 6 metre, konuşmada ise 2 metre ileriye gidebiliyor. Bunlar yapılan araştırmalarla ortaya konulmuş gerçekler. Virüsten kaçış yok. Alışveriş merkezinde hasta bir kişinin dolaşması, birkaç kez de hapşırması ve öksürmesi yüzlerce kişiye virüsün bulaşması demektir. Söylemesi zor ama hasta kişinin boğazındaki virüsü taşıyan damlacıklar, hapşırmadan birkaç dakika sonra sizin ağzınızda, boğazınızda.”

Öksürmenin genelde basit bir hastalık olarak ele alındığını dile getiren Atabek, “Virüs diğer organlara yayılıp daha ciddi hastalıklara yol açabilir. Özellikle çocuklarda öldürücü bile olabilir. Bu yüzden hastalık görülmeye başlandığında ciddiye alınmalı ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır” dedi.

Atabek, kış aylarında hastalıktan korunmanın yolunun vücudun güçlü tutulması olduğunu belirterek, “Kendini güçlü tutacaksın, uykusuz
    kalmayacaksın, üşümeyeceksin. Kış aylarında dengeli beslenmek, kalabalığın yoğun olduğu yerlerden uzak durmak gerekiyor. Virüs, dirençsiz vücudu yakaladığı zaman asla affetmez. Kurtulmak için de oldukça uğraşmak gerekir” diye konuştu.

kaynak:frmtr

Son düzenleme: 25 Şubat 2009
  2. necla

necla Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Hapşırınca virüs 40 metre ileri gidiyor
    emegine saglik

Hapşırınca virüs 40 metre ileri gidiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Virüs.

Virüs.

VIRÜSLER Çok küçük mikroorganizmalardir. Uzun süre bilim adamlarinin dikkatini çekmemistir. Meydana getirdigi hastaliklar hep bakterilerden bilinmistir. Elektron mikroskobunun bulunmasiyla ancak virüslerin farkina varilmistir. Ilk olarak tütün bitkisinin yapraklarinda hastalik meydana getiren virüs bulunmustur. Daha önce tütnlerde bu hastaligin bakteriler tarafindan meydana getirildigi...
  2. VİrÜsler

VİrÜsler

VİRÜSLER Çok küçük mikroorganizmalardır. Uzun süre bilim adamlarının dikkatini çekmemiştir. Meydana getirdiği hastalıklar hep bakterilerden bilinmiştir. Elektron mikroskobunun bulunmasıyla ancak virüslerin farkına varılmıştır. İlk olarak tütün bitkisinin yapraklarında hastalık meydana getiren virüs bulunmuştur. Daha önce tütnlerde bu hastalığın bakteriler tarafından meydana getirildiği...
  3. Hapşırdı hapşırdı öldü

Hapşırdı hapşırdı öldü

Samsun'da bir er hapşırık sonrasında beyin kanaması geçirdi. Samsun'un Salıpazarı İlçe Jandarma Komutanlığında görevli bir er, hapşırmasının ardından geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Salıpazarı İlçe Jandarma Komutanlığı'nda vatani görevini yapan Jandarma Er Fatih Çakmak, arkadaşları ile yemekhanede bulunduğu sırada hapşırmaya başladı. Çakmak, hapşırdıktan...
  4. i$te gidiyorum...!!!

i$te gidiyorum...!!!

Gidiyorum iste....istedigin gibi.. gitmemi istedin söylediklerini kabullenip,seni anlayip herseyi zorlamadan,hic birsey icin savasmadan oldugu gibi birakip gitmemi... Gidiyorum iste...istedigine kavusuyorsun...Evimi , anilarimi,yasadiklarimi,seni ve o yikilmayacak sandigim sevgimi ardimda birakip gidiyorum.. Yanima sadece senden aldigim en güzel hediye olan kizimi ve birlikte cekildigimiz eski...
  5. metre

metre

benim ödevlerim biraz zor bana yardım edermisin

Sayfayı Paylaş