gebe
  1. laetitia

laetitia Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Hapşırmak tehlikesiz kişilerde kalbe yararlı

Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında laetitia tarafından paylaşıldı.

çok hapşırmak fazla hapşırmak çok fazla hapşurmak patates kızartması Hapşırmanızı sakın tutmayın çok sakıncalı olduğunu unutmayın kızlar hapşırmak bizim için yararlı imiş.
    Özel Bahar Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Metin Gürbüz, vücudun doğal refleksi olan hapşırık sırasında ağızdan çıkan havanın hızının çok yüksek olduğunu kaydetti. Bu hızın vücutta oluşan yüksek basınçtan kaynaklandığını belirten Uzm. Dr. Gürbüz, "Hapşırırken karın bölgesi ve beyin ağırlıklı olmak üzere vücutta büyük bir basınç ortaya çıkar. Bu basınç nedeniyle kalp damarlarına yoğun kan gider. Basınç nedeniyle bayılmalar, hatta hapşırığın tutulması durumunda çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak kalp uzmanları, sağlıklı kalp için hapşırığı sever. Tansiyon hastalığı ve bayılma tehlikesi olmayan kişiler, hapşırıkla sağlıklı bir kalbe sahip olabilirler" dedi.

Hapşırırken verilen havanın ve içindeki partiküllerin çıkış hızının yaklaşık 140 km/saat olduğunu anlatan uzm. Dr. Metin Gürbüz, kişinin hapşırdığı zaman beyin damarlarının genişlediğini, gözyaşı ve sinüs kanallarının açıldığını, kalp damarlarının genişlediğini, akciğerlerde normal solunumla atılamayan rezidüel (ölü) havanın dışarı atıldığını söyledi.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürbüz, "Kalbin diyastol (gevşeme) sonu dinlenme süresi artar. Bir anlamda kalp milisaniyeler düzeyinde durur ve tekrar çalışmaya başlar. Muhtemelen hapşıran birine 'çok yaşa' denmesinin nedeni de budur." diye konuştu.

Hapşırmak tehlikesiz kişilerde kalbe yararlı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yararlı bakteriler

Yararlı bakteriler

YARARLI BAKTERILER Bakteri ismini duydugunuzda akliniza nasil bir canli türü geliyor? Elbette birçogumuzun aklina bu isim duyuldugunda mikroplar, hastaliklar ve uzak durulmasi gerekilen küçük yaratiklar gelmektedir. Ancak bunun yaninda yine birçogumuz hergün mutfagimizi, banyomuzu sterilize etmek için ugrasirken yok ettigimiz milyonlarca bakteri türünün hayatimizdaki olmazsa olmaz dedirtecek...
  2. Yararlı bilgiler

Yararlı bilgiler

Mutfak eşyalarının üzerindeki etiket izlerini yok etmek için, üzerlerine mobilya cilası serpip yumuşak bir bezle silin Fırınınıza sinmiş kötü yemek kokuları için; yemek yapmadan önce fırınınızın ortasına yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş bir tava koyun. Fırınınızı birkaç dakika için ısıtın daha sonra soğumaya bırakın. Gömlek yakalarındaki kirleri gidermek için, gömleği makineye atmadan...
  3. Hapşırmak-Esnemek hakkında

Hapşırmak-Esnemek hakkında

hamilelikte esnemek islamda hapşırmak gebelikte esneme bebeklerde esneme islamda esnemek Bilindiği üzere hapşırmamızla tüm vücut fonksiyonları biran için durur.Hayati tehlikesi olan bir olaydır.Dinen de hapşırdığımızda yapılması gerekenler ve esnemek hakkında bilgileri sizlere sunuyorum. Hapşırmak vücutta meydana gelen bir zorlama sonucu olur. Bu ihtiyacı duyan kimse hapşırdığı anda...
  4. Pilates Yararlı

Pilates Yararlı

stimol kullananlar benim duruşum kesinlikle düzeldi, çok kilo vermedim ama toparladım diyebilirim belki biraz daha vakit ayırırsam kilo da veririm ;) yalnız, spor salonunda koşu yaparken değil de özellikle pilateste bütün kaslarımın çalıştığını hissettim. ilk 2 gün benim için cehennem azabıydı. Veznedar olduğum için tüm gün oturmak genç kızlık halerimi almış götürmüş. resmen hımbıllaşmışım...
  5. Yararlı Sözler

Yararlı Sözler

Yararlı Sözler arıyorum ben mümkünse yeni ve etkili Yararlı Sözler olsun kızlar şimdiden sağolun :)

Sayfayı Paylaş