gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

harem topkapı sarayına ilk kim tarafından ne zaman kuruldu bilgi varmı ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Selamlar arkadaşlar. Benim merak ettiğim Topkapı Sarayındaki Haremi kimin kurduğu. Acaba ilk olarak hangi padişah kurmuş bu haremi?Ne zaman kurulmuş ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Osmanlı tarihinde harem ilk olarak Topkapı sarayında kurulmuştur. Sonraki halinden çok farklı olarak kurulan haremin amacı enderun mekteplerinde erkeklere verilen eğitimin aynısının kızlara da verilmesiydi.
    Topkapı sarayında tarihteki ilk harem Fatih sultan mehmet tarafından kurulmuştur. Fatih'in haremi kurmasının ikinci ve en önemli sebebi ise devlet sırlarının gizlenmesiydi.

Harem kurulmadan önce saray dışından evlilikler yapan padişahların eşlerinin bir kısmı casus çıkınca, Fatih de buna önlem olarak kendi içinde yetiştirdiği cariyelerden eş seçme yöntemini bulmuştur.

karakuzu bunu beğendi.
  3. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Vaaayyy ne zekice fikir :)
    Ayrica misafirlerin yada uyelerin boyle mantikli sorular sormalarida beni cok sevindiriyo :)

harem topkapı sarayına ilk kim tarafından ne zaman kuruldu bilgi varmı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir

topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir

topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir Merhaba arkadaşlarım topkapı sarayındaki kutsal emanetler nelerdir bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımdan bilgi rica ediyorum .
  2. kızılay ne zaman? nerde ? ve kim tarafından bulundu?

kızılay ne zaman? nerde ? ve kim tarafından bulundu?

kızılay ne zaman? nerde ? ve kim tarafından bulundu? sorumun cevabını verecek olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
  3. Abbasiler Kim Tarafından Kuruldu biliyor musunuz

Abbasiler Kim Tarafından Kuruldu biliyor musunuz

Merhaba arkadaşlar sizlere Abbasiler hakkında merak ettiğim bir soru soracağım acaba Abbasiler Kim Tarafından Kuruldu bilen var mı sizlerin arasında? Abbasiler Kim Tarafından Kuruldu biliyorsanız bana cevabı yazın.
  4. Kızılay ne zaman kuruldu bilgi verirmisiniz

Kızılay ne zaman kuruldu bilgi verirmisiniz

Kızılayla ilgili araştırmalarım var sizden isteğim Kızılay ne zaman kuruldu bu konu hakkında bilgiler vermeniz. Çok teşekkür ederim şimdiden..
  5. Sarayda Haremden bugüne kadar gelme güzellik reçeteleri varmı?

Sarayda Haremden bugüne kadar gelme güzellik reçeteleri varmı?

Saray zamanında Haremden günümüze ulaşan güzellik reçeteleri hakkında bilgi almak istiyorum. O zamanın kadınları neler yaparmış güzellik için?

Sayfayı Paylaş