Harika Bir Lezzet için Hindistancevizi Sütü Seçin

KeLeBeK's

Daimi Üye
Üye
Harika Bir Lezzet için Hindistancevizi Sütü Seçin
hindistan cevizi sütü hindistan cevizi sütü nerede satılır nerede kullanılır tarif bulunur
Annemin hergün bugun ne pişirsem dediğini duyuyorum.Eminimki çoğunuzda öylesiniz.Evdeki malzemelerden güzel bir akşam sofra hazırlama telaşı içinde oluryorsunuz hergün.Hiç birey bulamazsanz dışarıdan söyleyebiliyorsunuz.

Tabiki bazıları vardır sürekli yeni lezzetler farklı tarifler deneme içerisindedir.Sürekli aynı şeyleri yapmak aynı lezzetleri tatmak bazen sizi sıkabilir.O yüzden mutfaklarınızı yeni lezzetlerle aşina edin.Daha farklı lezzetler ortaya çıkarmak için hindistancevisi sütünü mutlaka deneyin.

356584d4d65837b174.jpg

Hindistancevizi (HC) sütü marketlerde konserve olarak yaygın olarak satılan bir malzeme. Ancak bu malzemeyi yalnızca tanıyan ve yabancı mutfakları bilenler tüketiyor. HC sütü, Asya mutfaklarında ve özellikle de Tayland, Vietnam, Güney Hindistan, Malezya ve Filipinler ile Karayip ve Brezilya mutfaklarında çok yaygın olarak kullanılan tropikal bir ürün. Koyu, boza kıvamında ama süt renginde beyaz olan, yağlı bir sıvı bu. Daha çok pişirme bazı olarak kullanılmakla beraber kokteyllerde de yaygın kullanılıyor. Yalnız, HC sütü dediğimizde pek çok okurumun aklına ilk geldiği gibi bu süt, hindistancevizini kestiğinizde orta boşluğundan akan sıvı değil. Ona hindistancevizi suyu deniyor. HC sütü, HC’nin beyaz etli kısmının rendelenip su veya süt içinde bekletilmesi ve ardından süzülmesi suretiyle yapılıyor.

Bazı tariflerde HC sütü yerine hindistancevizi kreması (coconut cream) kullanıldığını görebilirsiniz. Bu malzeme, çalkalamadan açmış olduğunuz HC sütü konservesinin üst yüzeyinde toplanan koyu kısım. Burasını alırsanız krema olur, altta kalan ise ince süt. Ama tariflerde HC sütü olarak anılıyorsa, çalkalanmış konservenin tüm içeriği kastediliyor demektir.

HC sütü, Tay (Tayland) yemeklerinin ve özellikle de Tay körisinin en önemli malzemesi. Tay mutfağı çok güzel ve o ölçüde pratik bir mutfak. HC sütü ve bu mutfakla aşina olmak bence sizi çok farklı lezzet boyutlarına taşır.

paylaşım için teşekkürler balım verdiğin bilgiler eminimki birçok kişinin işine yarayacaktır:)

kuzu ben onu yemeğe katmam ki oturur lıkır lıkır içerim :D:D:D ne zama hindistan cevizi alsak sütünü hep ben içerim :D hahaha ama çok tatlı oluyor yaaa:D:D zaten bizim evde o kadar tatlı içip te rahatsızlanmayacak bi ben varım :D:D

ya ben hındıstan cevızı yemek ıstıyorum nerden bulucam buralarda yok ama canım aşırı çekiyo..

Geri