gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

hasta katkı payları arttırıldı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

hasta katkı payı ücretleri ssk hasta katkı payı Yuh artık diyorum başka bir şey demiyorum.Ben öğretmenim.Geçen ay maaşımdan 77 liralık katkı payı kesilmiş...İlaç yazdırma,soğuk algınlığı gibi basit şeyler için doktora gitmiştim...Allah herkesin yardımcısı olsun...Hastalanmamayı başarmamız şart.... Yazıklar olsun.

Gerçekten yazıklar olsun.

Sağlık harcamalarını kısmak için gerçekleştirilen uygulamalar çerçevesinde katkı paylarında da düzenlemeye gidildi.

Sağlık harcamalarını kısmak için yeni bir uygulamaya gidiliyor. Muayeneler reçeteli ve reçetesiz olarak ayrılacak. İlaç yazdıran hasta 3 lira katılım payı ödeyecek. Gereksiz ilaç yazımının önüne geçilmesi amacıyla geçilen uygulama 1 Ekim 2009'dan itibaren diş ve diğer ayaktan tedavilerde başlayacak.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıkladığı Orta Vadeli Ekonomik Program'da öngörülen sosyal güvenlik açığının azaltılmasıyla ilgili ilk somut adım atıldı. Katlanarak artan ilaç giderlerinin önüne geçmek için artık reçete başına hastadan 3 lira alınacak. Doktora ilaç yazdırmadan muayene olan hastalar ise bu parayı ödemeyecek.

KATILIM PAYI YENİDEN: 2, 8 VE 15 TL

Bütçeye önemli yük getiren sağlık giderlerinin azaltılması maksadıyla konulan ancak Danıştay'ın kaldırdığı muayene katılım payları da yeniden getiriliyor. Daha önce sağlık ocakları ve aile hekimlerinin muayenesinde alınmayan katılım payı artık 2 lira olarak vatandaştan tahsil edilmeye başlanacak. Devlet ve üniversite hastanelerinde hastalar 8 lira tedavi katılım ücreti ödeyecek.

Danıştay'ın iptal ettiği 10 liralık özel hastanede muayene katılım payı ise 15 liraya çıkarıldı. Hastalar ilaç yazdırmamaları halinde sağlık ocakları ve aile hekimlerine herhangi bir ücret ödemezken, yine reçete yazdırmazlarsa devlet ve üniversite hastanelerine 5, özel sağlık kuruluşlarına 12 lira verecek.

Orta Vadeli Program tanıtımında katılım paylarıyla ilgili soruya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, katkı paylarının arttırılmasından ziyade talebin dengeleneceğine işaret etmişti. 1. basamakta maliyetlerin düşük olduğunu kaydeden Dinçer, önemli rahatsızlık taşımayanların sağlık ocakları ve aile hekimlerinde muayene olmalarını sağlayacak sistemi getireceklerini ifade etmişti.

Dinçer, "Grip olmuş üşütmüş hastanın hastaneye gitmesi büyük maliyet oluşturuyor. 1. basamak sağlık kuruluşunda 15-20 lira arasında Devlet hastanesinde bu rakam 30 liraya yükseliyor. Üniversitede 45 liraya çıkıyor. Dengelemeler yaparak bu maliyetleri kısacağız." demişti.

hasta katkı payları arttırıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hasta

hasta

Rüyasında hastalandığını görmek sağlığın iyi olduğunu anlatır. Pek nadir hastalık rüyası olduğu gibi çıkar. Hasta olarak yattığını gören yola gidecek demektir.. Rüyasında hastalandığını görmek sağlığın iyi olduğunu anlatır. Pek nadir hastalık rüyası olduğu gibi çıkar. Hasta olarak yattığını gören yola gidecek demektir.. Rüyasında hastalandığını gören kişinin telaşlanmasına gerek yoktur. Böyle...
  2. Pay

Pay

Rüyada bölünen bir seyden kendi payiniza düseni aldiginizi görmeniz, bir ortakliga gireceginize veya bir kooperatife üye olacaginiza isarettir
  3. Hasta

Hasta

Hasta Doktorların müşterilerine verdiği ad.
  4. Katkı Payının Bence Anlamı...:)

Katkı Payının Bence Anlamı...:)

Katkı payı nedir katkı payıyla ilgili bilinmesi gerekenler nerelere katkı payı veriyoruz merak edilen herşey burda meleklerim... Hep merak etmişimdir katkı payının ne olduğunu ta ilkokuldan beri duyarım bu kelimeyi ve sonunda okulda öğrenemesemde şimdi öğrendim ne olduğunu Eğitim öğretim hayatı boyunca yerine göre rakamı değişen ve bunu vermesseniz karne bile verilmediği bir ücret.Güya bağış...
  5. Hastayım

Hastayım

Meleklerim günaydın bu sabah bulantı ve kusmayla uyandım halada bulantım devam ediyo ve çok halsizim bulantımın geçmesi için ne yapabilirim bana fikir verirseniz çok sevinirim

Sayfayı Paylaş