gebe
  1. AV. GÖKHAN ARICAN

AV. GÖKHAN ARICAN Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18

Hatalı üretilen televizyonun yangına sebep olması

Konu, 'Tüketici Hukuku' kısmında AV. GÖKHAN ARICAN tarafından paylaşıldı.

HATALI ÜRETİLEN TELEVİZYONUN YANGINA SEBEP OLMASI Bazen aldığınız maldaki arızayı satın alma sırasında fark etmeniz mümkün değildir. Bu gibi arızalar üretim hatasından kaynaklanan “gizli ayıp”tır. Ayıba ilişkin kanuni düzenleme 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. maddesinde yer almaktadır. Anılan maddenin birinci fıkrasında; "Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir" hükmü yer almakta; devam eden fıkralarda ise buna ilişkin biçimsel koşullar sayılmaktadır.

Bu konuyu bir örnekle açarsak;

Çok beğendiğiniz bir televizyonu aldınız ve yetkili servisçe evinize kurdurdunuz. Bir gün eve geldiğinizde televizyonu açtınız ve bir süre sonra duman kokusu fark ettiniz. Televizyonun alevler içinde yandığını gördünüz. Ardından televizyonun arkasından başlayan yangın perdeleri tutuşturdu ve salonun tamamı ateş içerisinde kaldı. İtfaiye gelerek yangını söndürdü. Bu durumda haklarınız nelerdir?

Böyle bir durumda itfaiye tarafından düzenlenen yangın raporu ve dava açtığınızda alınacak bilirkişi raporu önem teşkil edecektir. Bu raporlarda eğer “…yangının televizyonda meydana gelen şase sonucu çıktığı kanaatine…” varıldığı veya “…yangını … marka televizyon çalışırken her nasılsa şase yapması sonucu çıkan kıvılcımların önce içinde bulunan kabloları tutuşturup daha sonra etrafa sirayet etmesinden çıktığı…” şeklinde yangının sebebinin aldığınız televizyon olduğu belirlenirse; karşı taraftan maddi ve manevi tazminat alma yolunuz da açılacaktır. Maddi tazminat olarak evinizde meydana gelen zararı, yanan eşyalarınızın bedelini, yangın sebebiyle yaralanmışsanız hastane masraflarını vs.; manevi tazminat olarak da, örnek olarak, manevi değeri olan CD ve fotoğraflarınızın yandığını, olaydan psikolojik olarak etkilendiğinizi belirterek talepte bulunabilirsiniz.

Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki; ayıplı malın neden olduğu zararlardan sorumluluğa ilişkin hükümler dışında, ayıplı olduğu bilinerek satın alınan mallar hakkında 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. maddesi uygulanmaz.

Hatalı üretilen televizyonun yangına sebep olması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hatalı olan kim?

Hatalı olan kim?

Kral birgün yanına 10 tane kuyumcuyu çağırır. Herbirine der ki; "sizden 10 tane 10'ar gramlık bilezik istiyorum der. Ama kuyumculardan biri 10 tane 10 gramlık yerine 10 tane 9 gramlık yapmıştır. Size sorum şu: Hangisinin 10 gramlık değil de 9 gramlık bilezik yaptığını nasıl anlarız? Ama şunu da unutmayın sadece 1 kez tartma hakkınız var. Tartı elektronik veya eşit kollu istediğinizi...
  2. ateşli çocukta hatalı uygulamalar

ateşli çocukta hatalı uygulamalar

Çok soğuk ve belli bölgelere konup bırakılan bezler titremeye neden olarak ateşin daha da yükselmesine yol açar Alkol ve sirke ile vücudu silmek Üşüyebilir korkusu ile giysilerini çıkartmamak ve daha çok giydirmek Çok sicak veya çok soğuk içecekler vermek Yanlış ateş düşürücü kullanmak - Aşırı dozda veya eksik dozda ilaç kullanmak - Uygun aralıklarda ateş düşürücü kullanmamak 12 yaş altındaki...
  3. Hatalı Disiplin

Hatalı Disiplin

Her ne kadar disipline etmek istesek de bazı kurallarımızın çocuk tarafından benimsenemediği sonucunu yaşarız. Oysa içimizden geldiğince ya da okuduklarımız ve dinlediklerimiz doğrultusunda; çocuğumuzun yapmasını istediğimiz bazı şeylerin, isteklerimiz doğrultusunda sonuçlanmadığını görürüz. Çoğu kez, çocuğun, bulunduğu yaş ile ilgili özellikleri düşünmeden; direktiflerimizi aynen...
  4. Hatalıysam aramızda kalsın:)

Hatalıysam aramızda kalsın:)

hatalıysam aramızda kalsın hatalıysam
  5. sebep

sebep

En çok ben mi dinledim öğretmenin “kendi kelimelerinizle yazın” öğüdünü?Birçok ihtimali var bu yazışın.kendi kelimem çoktu içimde kırılan,kağıda cam kesiği gibi batan,kağıdı acıtan “kendi kelimelerim” vardı.hiç bir kelime asıl benim olamazken sahiplenmekti,kelimelerin asıl ben olmasıydı.içimden gelen kelimelerimin bir ter gibi tenime sızışı. yaşarken öylece kolay kolay konuşuluyordu...

Sayfayı Paylaş