Hatice Sultan’ın Çocukları!

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. hatice sultan ın çocuğu varmı hatice sultanın kaç çocuğu oldu sultanın çocukları sultan ın
  hatice sultanın ilk çocuğu,hatice sultanın çocukları,pargalının çocukları,kaç çocuğu oldu,isimleri,kızmı erkekmi gibi merak ettiğiniz bilgiler bu yazımızda...


  Pargalı İbrahim ile Hatice Sultan'ın kaç çocuğu oldu ilk çocukları kız mı erkek mi?Gibi merak ettiğiniz bilgileri sizler için bu yazımızda paylaşıyoruz.

  [​IMG]


  Osmanlı Devleti’nde I. Selim’in kızı olan Hatice Sultan’ın Pargalı İbrahim Paşa ile olan evliliğinden biri erkek, ikisi kız 3 çocukları oluyor. İlk çocukları erkek ve 1525 doğumlu.. Adı Mehmet Şah.. Kızları ise Fülane sultan ve Hanım sultan..
  2 kişi bunu beğendi.
 2. Fulane sultan ne kadar farklı bır ısımmiş..
 3. mehmet şah ( 8 gün yaşadı )

  arkadaşlar .
  hatice sultanın ilk çocuğu MEHMET ŞAH tır.
  MEHMET ŞAH hatice sultanın dikkatsizliği üzerine ölmüştür.

  MEHMET ŞAHIN ÖLÜMÜ : hatice sultan birgün mehmet şah ile ilgileniyordu. o sırada uyuyakaldı. mehmet şah bulunduğu kanepeden yuvarlandı. sonra merdivenlerden aşağı kadar yuvarlandıktan sonra oradan geçen valide sultan MEHMET ŞAHI gördü. mehmet şah bu olay olmadan önce 8 gün kadar kısa bir sürede doğmuştur. hatice sultan uyandığında mehmet şahı göremedi. hemen koştu fakat çok geçti. MEHMET ŞAH ölmüş cenasi kaldırılmıştı bile. !!!

  hatice sultanın intiharı. : hatice sultan suçlu oldğunu düşünüdü. hamama girdi. hamam tasının menzare bölümüne uzandı. ( menzare bölümü: kavisli içi buzlu su dolu üstü kapaklı bölüm. ) kapağı kapattı. orada yaklaşık 6 saat kaldığı söylenir. donmak üzereyken hamam başı hatice sultanın hala içeride olduğunu farketmiştir. titrerken oradan düşen ve menzare taşına kafasını vuran hatice sultanın başından kanlar akmaya başlamıştır. menzaredeki su ve yerler kanla dolduğunda bir saray görevlisi bunu farketmiş ve valide sultana haber vermiştir. ( o zamanlar kişi hamamdan kendisi çıkana kadar giremezdiniz. ) izin aldıktan sonra dışarı çıkan kanlı suları temizletip içeri giren görevli hemen hatice sultanı almış ve kurtarmıştır. ağır yaralı olan hatice sultan ölmemiştir.
 4. hayır hürem sultan pargalının günlüne zehirlemişti ve pargalı ona elini sürüp oğlu mehmetin kafasına sürdü ve kaç gün sonra öldü pargala hastalanmıştır .
 5. arkadaş diziyi yazmış yaw...

Sayfayı Paylaş