gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Hatice Sultanın türbesi acaba nerede bilen var mı ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Melekler, bir Muhteşem Yüzyıl fanatiği olarak Osmanlı hayatı çok ilgimi çekiyor. Hatice Sultanın türbesini merak ediyorum. Acaba yeri nerede bilen varmı ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Hatice Sultan’ın türbesi Bursa, Çekirge’den Kükürtlü Kaplıca’ya inen sokağın köşesinde yer almaktadır.

Sultan II.Beyazıt’ın kızı, Kara Mustafa Paşa’nın da zevcesi olan Hatice Sultan’ın türbesini, Bursa Subaşısı Mehmet Bey yaptırmıştır.Sultan II.Beyazıt Hatice Sultan’ın kocasını Cem Sultan olayından ötürü zehirletince Sultan Bursa’da inzivaya çekilmiştir.

Türbe kare planlı olup, üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbe ile örtülüdür. Duvarları kesme taş ve tuğla ile örülmüştür. Türbenin içerisi badana yapıldığından bezemesi kaybolmuştur. Yalnızca eski çinilere ait bazı parçalar mihrabın çevresinde bulunmaktadır.

Mimari ve bezeme yönünden önemli bir özelliği olmayan türbe içerisinde Hatice Sultan’ın sandukasından başka on sanduka daha bulunmaktadır. Türbe, Bursa Eski Eserleri sevenler Derneği tarafından 1959’da onarılmıştır.

Hatice Sultanın türbesi acaba nerede bilen var mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sünnetin Yararları Nedir acaba bilen var mı

Sünnetin Yararları Nedir acaba bilen var mı

Sünnet olmanın yararları ve faydaları birde önemi nelerdir yaz aylarında herkes sünnet diye tutturuyor ama erkenden yapsak dahamı yararlı olur çocuk kaç yaşında ise sünneti yapmak gerekiyor ? İdeal yaşı nedir bu sünnetin.
  2. Dragos Şifa Hastanesi Nerede bilen var mı

Dragos Şifa Hastanesi Nerede bilen var mı

Arkadaşlar Dragos Şifa Hastanesi Nerede benim o hastaneye gitmem lazım ama ne yazık ki nerede olduğunu bilmiyorum bana Dragos Şifa Hastanesi Nerede bilen arkadaşlarımız varsa yazsın
  3. Adaptasyon Nedir acaba bilen var mı burada

Adaptasyon Nedir acaba bilen var mı burada

Kızlar ben Adaptasyon Nedir gerçekten merak ediyorum acaba aranızda Adaptasyon Nedir bilen var mı? Adaptasyon Nedir ne demektir bilen bir arkadaşım varsa bana yazsın da öğrenim bende:)
  4. Mersin çakıldaklı tarifi bilen var mı acaba ?

Mersin çakıldaklı tarifi bilen var mı acaba ?

Mersinli bir arkadaşımın evinde yediğim ve çok beğendiğim bir lezaetin tarifini arıyorum arkadaşlar. Adı çakıldaklı. Adı kadar tadı da güzel olan bu yemeği bileniniz var mı acaba ?
  5. Sütyen Baba Türbesi acaba nerede

Sütyen Baba Türbesi acaba nerede

Sütyen Baba Türbesi acaba nerede ? Bize mail yolu ile ulaşan bir arkadaşımız sormuş dikkatimizi çekti ve araştırdık tamda dediğimiz şey çıktı. meme kanserlerine sarkmalara hatta arzu edilen meme boyutuna ulaşmak için böyle bir türbe varmış. Hatta dilek isimli arkadaşımız da bunu resmetmiş ve bir kaç satır yazı da yazmış kızlar. Onuda sizlere sunmak istiyorum. Meme kanserine, sarkmalara...

Sayfayı Paylaş