Havyar nedir ve Nasıl Yenir?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. havyar nasıl yenir
  havyar nasıl yenmeli
  havyar nedir


  Genellikle zenginlerin yediği bir meze olarak bilinen havyar hakkın da merak ettiğiniz bilgileri sizlere bu makalemiz de sunuyoruz. Balıkların yumurtası olan havyarın nasıl yendiği konusun da merak etitğiniz bilgiler sizlerle...

  Havyar, tuzda korunan mersin balığı yu*murtasıdır. Balık yakalandıktan hemen sonra yumurtaları ayrılır ve bu yumurtalar ince bir elekten geçirilerek büyüklüklerine göre gruplanır, ayrıca yabancı yağ ve dokulardan temizlenir. Daha sonra bozulmaması ve tadının oluşması için yumurtalara yüzde 4-6 oranında tuz eklenir. İran’da tuza ek olarak boraks da kullanılır. En nitelikli havyarlar, Rusça “hafifçe tuzlanmış” anlamına gelen malassol sınıfındandır. Taze havyar 0°C-7°C arasında saklanır; kimi zaman pastörize edilerek daha etkili biçimde korunur. Dünyada tüketilen gerçek havyarın hemen tümü eski Sovyet cumhuriyetleri ve İran’da, Hazar Denizi ile Karadeniz’de yakalanan balıklardan üretilir.

  [​IMG]

  Havyar, yumurtaların büyüklüğüne ve işle*me biçimine göre sınıflandırılır ve yumurta*ların elde edildiği mersin balığı türüne göre adlandırılır. Mersin morinasından (Huso huso) elde edilen ve en iri taneli havyar olan belııga siyah ya da gri renklidir; daha ince taneli osetrova havyarı grimsi, gri yeşil ya da kahverengi, en küçük taneli sevruga havya*rı ise yeşilimsi siyah renklidir. Sterlad ya da çuka (Acipenser ruthenus) adıyla bilinen mersin balığının altın rengindeki yumurtala*rından yapılan en değerli havyar eskiden yalnızca Rus çarının sofrasında bulunurdu. Ezilmiş ya da olgunlaşmamış yumurtadan yapılan daha düşük kaliteli payusnaya hav*yarı daha fazla tuzlanır ve sıkıştırılır; bu havyar çeşidinin tadı daha keskin olduğun*dan kimi zaman ötekilerine oranla daha çok yeğlenir. Som balığının kırmızı yumurtası ile kefal gibi öbür balıkların yumurtaları da kimi zaman havyar adı altında satılır. Ala*balık yumurtaları, mersin balığının yumurta*larını andırması için mürekkep balığı boya*sıyla boyanır.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. Havyar Nasıl Yenir

  ,
 2. siyah havyar nasıl yenir

  ,
 3. kefal havyarı nasıl yenir

  ,
 4. balık yumurtası nasıl yenir,
 5. balık yumurtası faydaları,
 6. kefal havyarı yenirmi,
 7. havyar nedİr nasil yenir,
 8. kefal balığının havyarı yenirmi,
 9. somon havyarı faydalari,
 10. havyarın faydası,
 11. kefalin havyarı yenir mi ,
 12. havyarı nasıl yenir,
 13. deniz kefalinin havyarı yenirmi,
 14. somon balığının havyarı yenirmi,
 15. balık yumurtası yenirmi