HayaL'in Rap, Hiphop Köşesi...

Sagopa Kajmer - Al Birde Burdan Yak

Al birde Burdan Yak, kapasite meselesi bak
Perde kapanmış lak lak, başlar az sonra
Dedikodu kazanına kepçe olsan kaç yazar?
Çatlak seslere alışkın her kulak
Beni update edin,
Rapi şadettim kulaklara download edin
Rapin evi çıtasını tepelere çaktım kontrol edin,
Teknoloji bugün yine jön
Dinmiş bakışlar bön
Yüzünü kendine dön
Çabalamalı ve bulmalı yön
Sago rapte en ön,
Mizah mayın malzeme mayın
Rahat espri dediğin ta kendisi hayat
Kim kaldı bir şakayla sakat?
Beş kişi kalmış canavar sagokat
Biz karagöz siz hep hacivat,
Kravatı takarak robota bağlasakta mı saklasak?
Kendimizi yemesek de yanında mı yatsak? yo
Kime trip atsak? bugünlerde herkes aksak
Kısa dönemeçten yolumuzu bulsak
Herkes işini bilir kişi maksat takdir dünyalı dostum yo yo yo yo

Bana iyi rol verin
Amacı var yapılan her eylemin,
Nihayetinde boşa akmasın terin
Hediyesi paketli her emeğin göz nuru
Nedirse ettiğin odur ki bulurun
Galaksilerde raks ederken şuuruna dostum
Hay aksilerde dolup taşar umudum..

Hadi gazla..!

Nakarat:
Al birde buradan yak
Sadrazamın ikram
Ben dilenci şayet hicvin sonu idam
Neyse ne baş koydum yoluma yürürüm yok hatam yok şakam (x2)

Dünya malı uçan halı bin ve de düş
Bitecek ol emin kurduğun her düş
Çok rüküş düşünce modaları gülünç
Fiyasko dolu aklımın odaları
Güç birimlerini devreye sokun hadi
He-man misali şahlanat bi matrix tanıdım benim ki matrax
Atraksiyonlarımın tamamı durmaksızın markaj
Gözlerin sulu boya kıvamı makyaj
Uzaklaş yanı başımdan işin yaş
Geceleri yüzde kırkımız ayyaş
Hip hop bala gora yelken fora ileri rota
Bağdat ı bulmuş emmim sora sora
Bazen kaderi belirler yazı yada tura
Moral düşünce zora
Komiklikler şakalar yetişir imdada,
Ustura misali keskin zekaların dansını izle
Acaba kaç cambaz yürür aynı ipte?
Emekler misin koşmadan önce?
Bilip de bilmezden gel
Bilinci linç eder dilenci oh çeker
Dilenci ahkam keser..

Hadi gazla..!

Nakarat:
Al birde buradan yak
Sadrazamın ikram
Ben dilenci şayet hicvin sonu idam
Neyse ne baş koydum yoluma yürürüm yok hatam yok şakam (x2)

Bu şarkıya gerçekten bayılıyorum yaa defalarca dinlesem bıkmam....

Hahaha evet canım ben rap çiyim hiç belli etmem ama :D

Saol canım inşallah süper bilgi hazinesi gibi bir köşe olcak daha bunlar başlangıç....

ceza21fangalerixe6-5698.jpg

Ceza

Ceza, 1977 yilinda Üsküdar/İstanbul’da dogdu. Rap müzige olan ilgisi ilkokul yillarinda sira arkadasindan ödünç aldigi kasetlerle basladi. Ceza tabii ki gerçek ismi degil, bu onun hiphop’ta kullanmak için seçtigi yada daha dogrusu kazandigi bir lakap! Katildigi hiphop partilerinde, Freestyle rap (yani o an sahneye çikip müzik esliginde, o an yazilan sözlerle rap yapma) yarismalarinda her zaman birinci olan Ceza için diger yarismacilar hep “eyvah Ceza’miz geldi” diyorlarmis ve bunun sonucunda, o da Ceza’yi lakap olarak kullanmaya baslamis.
Gençlik yillarinda, çesitli projelerde yer alan Ceza, 1998 yilinda Dr. Fuchs ile bir araya gelerek “Nefret”i kurdu. Kendi çabalariyla yaptiklari deneme kayitları sonrasinda “Yeralti Operasyonu” isimli toplama Türkçe Rap albümünde yer aldilar.

“Yeralti Operasyonu”nda en çok ilgi çeken grup olan “Nefret”, kisa bir süre sonra Hammer Müzik ile anlasarak ilk albümü “Meclis-i Ala İstanbul”u yayinladi. Albümün hit parçasi “İstanbul” için çekilen videoklip birçok yerel ve ulusal TV kanalinda yayinlandi. Albüm sonrasi Türk ve Yabanci basindan olumlu elestiriler alan “Nefret”, H2000, J&B Dance Festivali ve Avrupa Müzik Festivali gibi büyük organizasyonlarda sahne aldi. “Meclis-i Ala İstanbul” albümleri Hammer Müzik’in distribütörleri tarafından Türkiye ile ayni anda Avrupa’da da piyasaya sürüldü. Özellikle Türkçe Rap’in büyük ilgi gördügü Almanya’da Türkiye’den çikan bir grup için yüksek bir satis rakamina ulasti...

İkinci albümleri “Anahtar” için İstanbul’da Digitalmix stüdyosunda kayida giren “Nefret”, çalismalarini 2001 yilinin Temmuz ayinda tamamladi. Cartel grubundan Erci E, Wu Tang Clan için yaptigi featuring ile büyük isim yapan Bektas, Megalomaniax grubundan Kader K, ve “Gerçek Kal” albümüyle adından söz ettiren Fresh B’nin de konuk oldugu albümde scratch’ler Almanya’nın ünlü DJ’leri DJ Rocky ve DJ Ness tarafindan atildi

Türkiye’de yasanan ekonomik kriz ve Dr. Fuchs’un ani sekilde askere gitmesi sonucu istenilen promosyonun yapilamamasina ragmen “Anahtar” çok yüksek bir satis rakamina ulasti ve Nefret’in Türkiye’nin en çok satan ve Dünya’da en çok taninan Türkçe Rap grubu olmasini sagladi!

Dr. Fuchs’un askere gitmesinin üzerine, Ceza uzun süredir üzerinde çalistigi, solo albüm projesine hiz verdi. Prodüktör olarak Silahsiz Kuvvet’ten Dj Mic Check’i seçen Ceza; ilk solo albümü “Med-Cezir”in kayitlarini Kuvvet Mira ve Digitalmix stüdyolarinda gerçeklestirdi.

Solo albüm çalismalari devam ederken Türkiye’de pek çok konser veren Ceza, 2002’nin Mart ayinda ilk yurtdisi konserini de İsveç’te gerçeklestirdi. İsveç’te yasayan Türklerin yanisira İsveç’li müzikseverlerinde yogun ilgi gösterdigi konser çok başarili geçti. Ceza, İsveç seyahatinde ayrica İsveç’in en önemli hiphop gruplarindan Fjarde Varlden ile birlikte bir parça kaydetti. Bu parça Fjarde Varlden’in “Tamam” adli single’inda yeraldi ve İsveç’te CD ve LP olarak piyasaya çikti.

Haziran 2002’de “Med Cezir” piyasaya çikti. Albüme adini veren “Med Cezir” parçasina daha önce Levent Yüksel, Mirkelam gibi sanatçilara çektigi videokliplerle ünlenen yönetmen Murad Küçük tarafindan profesyonel bir video klip çekildi. Klip müzik kanallarinda dönerken, Ceza ayrica ulusal kanallarda haber bültenlerine ve çesitli TV programlarina konuk oldu. Tüm günlük gazeteler (Hürriyet, Milliyet, Sabah, Cumhuriyet, Vatan vs.), aylik dergiler (Blue Jean, Cosmo Girl, Aktüel, İstanbul Life vs.) özel röportajlarla yer verdiler.

Albüm sonrasinda Türkiye’nin dört bir yaninda konserler veren ve H2000, RockIstanbul gibi önemli organizasyonlarda yer alan Ceza ayrica yurtdisinda Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Belçika gibi ülkelerde sahne aldi.

Ceza, Mart ayinda Mitsubishi Lancer için bir radyo reklamini seslendirerek tekrar gündeme geldi. Reklamin çektiği büyük ilgi üzerine devam bölümleride kaydedildi.

İkinci albümünü hazirlayan Ceza, bu arada Candan Erçetin, Mercan Dede ve Burcu Günes’in albümleri içinde düetler kaydetti ve bu düetlerle de ses getirdi.

2004 yilinin sonlarina yaklasirken Ceza, Rapstar albümünü piyasaya sürdü, albümde 22 track bulunuyordur, albüm genelde basarili bir perspektif çiziyor, farkli beat´ler üzerinde de rap yapilabilecegini kanitlamaya çalisiyor adeta, sarki sözleri çok ince elenmis sik dokunmus, bazen bir sözlüge ihtiyaç duydugumuz anlar oluyor ama yine de mesajlar dogru kanallara ulastirilmis gözüküyor, rap camiasina atiflarda bulunulmus,dokundurmalar yer yer göze batiyor, ama bir "diss" mantigiyla degil, daha çok yeri gelince söylenmis dokundurmalar, sonuç olarak Ceza´dan beklenebilecek kalitede bir çalismanin ürünü. Albümde Sahtiyan, Fuchs, Fuat, Ayben, Mic check, bu projede sanatciya eslik eden isimlerdir.

rapturk_247985-4621.jpg

Ceza - 2001 feat. Sago K. & Sahtiyan
ceza:
Bir kursun kaleme benzer hayat tek eksik silgidir anla insanlar kendileri yazmakta zannetmekte dunyanin gonlunu almak cok zordur oldurmek bir intihardir aldatmaksa intizardir kandirmaksa hep zarardir hep siyahtir fatalrhymer represent; gezegenime sahip olamadim ama yeralti benim olsun yildizlar hep yanimdalar dusmanlar hep yanildilar dusmanlar hep yarildilar 77 den beri her gun olumu gormekten biktim ben herkes bir kere olsun olmeyecek olan olumude gorsun herkes bir kere gulsun varolusun temeli sarsildi dikkat; cikarcilar taaruzda yalancilar zafere cok yakinlar ekmek aslanin agzindaysa sular benim kalbimde sahtiyan:
rapte melankoli sahtiyan geceleri uyku girmez gozlerime underground da kim var diye dusunurum her gece yaptigim en kotu sarki gotunuzu tavana vurduracak duzeyde arap collerinin derinliklerinde bulunur alcak duvarlari neredeyse sayisiz asirlarin kumlariyla saklanmis halde cokmekte olan dilsiz ve adsiz turkce rapi ali cengiz oyunlarina getirenleri esefle kinama gorevinde arkadan bizans oyunlari ceviren %90 salak turk halki belkide aziz nesin hakliydi gercek kurmacadan daha tuhafti olmayan sorunlari yaratan anandi hicbir buyucu beni kandiramadi tasinabilir gurur koruyucu tasinabilir yalan dedektoru oklittus kuramlar bos bakis acisi satilik ruhlar toplumsal yarilis cabasi sabah 6 ayazinda rap yarimadasinda afgan daglarinda amerikan tshirt u giymiyor diye vurulan cocuklara tasaklari olan teyzelere rap yaptiranlara gunde bir kere sahtiyan tok karinlara mistik caglarda olumde olur sok bunu kafana
mic check :
asar kim ki daglari farz i misal; gucunu has eden normlari sorunlari bes bini asmis zugurtun nallari kanlari akitan caninin kilici mikrofonun efendileri bogazin kara sularindan bulanik bakici rakici; bir buyuk icmiscesine kafaci rap ile kasici polimetrik lirikal kulak kabartici sen olsan ben kemirgen yirtici micro s check ik micro checkt i pimi bosphoritik uc mc dev aynasindan buyuteci gunese cevirdi insanligin dusmani rap ile civilendi mimlendi korun problemleri cozume erdi ermis lirikal pen ve ben yeralti gunesiyle eridi halil imin sulasyonu ucurumdan intikamini har eyledi

Ceza - Acı Biber

olmadı rapin bir olamadı rapin seni bir dinledim sonucu gaza baz tepin sidik yarışı senin işin oldu kekim bir doyamadı gözün acı biberimi yedin hepinize gider alayınıza gider ağzınıza biberi sürerim af diler ve köpeğim olur ve hepsi rapi katleder ben yaparım rapi alem dans eder

O kağıt evleri bile yıkamaz, eline aldığı işi sonlayamaz, katina bile onun yanında bir sihirbaz, makine gibi beyni ama pek çalışmaz, bir buhar makinesi gibidir aklı fikri duman, fikri başka zikri başka, bi liman ki kopya hayatı zaten hep yalan, bir korku filmi gibi aslolan, gene fatalrhyme, kıçına batan rhyme, tozu dumana katıp önünüze çıkan rhyme, ece buçukcu gibi bizde çalıntı yok rhyme, sarılmadan adamın belini kıran tek rhyme, elli sent e cover yapan asla yapamaz rhyme, bir tek boy var bumu yapacak rhyme, bizdeyse prime time, çekil önümden lan, hey dj ise rhyme peki bu ne o zaman, bastığım yerde hiç ot bitmedi, geriye dönüp bir baktım ki boşa gitmemiş, akıttığım onca ter hiç kurumamış, vakitsiz ötmüş olan horozunda sonu hazır,sen kır belini ali dayı sen hadi kır, en dada yazanda benim otuz yıllık sır, al birini vur ötekine ve de çarp bir yere kal geride ben rahatım iyi böyle,

olmadı rapin bir olamadı rapin seni bir dinledim sonucu gaza baz tepin sidik yarışı senin işin oldu kekim bir doyamadı gözün acı biberimi yedin hepinize gider alayınıza gider ağzınıza biberi sürerim af diler ve köpeğim olur ve hepsi rapi katleder ben yaparım rapi alem dans eder

Hırsından çatla kıskanç bir fırsat olsada tırsmasan atarsın bana kırbaç höst dedik sana ben sus dedim, arkamı döndüm brütüs hadi gel vur beni, kalmış karanlık mağarada bir başına, gözüne yedi tekme o yağlı kıçına, başını ye kuş, kendi elini dik, yaşın olmuş artık kırk, beynin yok yerinde, benim kuşum öttü diye kıl döndü gözünde, ucuzluktan aldım, gördüm eminönünde, benden istemiştin sıçtım senin evin önünde, osurunca yıkarsın dağları koca gözünle, son gül iyi gül hadi kahpe gül, yüzüme bakta konuş sen yarım sandöviç, iradenin sınırı travestiye denk hoşt, kalitenin hası bu hasımı sen olan pust, kaşınır senin gibi bir çoğu verilir ders, kakılır başıma niye çünkü benim evin delisi, akıl başa gelmez çünkü bu bana ters, sakındıkça geldi dert, belki bu da biter, önemi neki senin için boşver yolumu kes, kesebilir isen gücün yeter ise buradayım gel, çükünü keserim ama kafanı geçerim es, sen halep işi gibi piştin lan et hadi pes

Sagopa Kajmer - Analiz

Kralın elleri nasır ve yelleri soğuk günün ve belleri kırık dünün ve gözleri donuk çocuk ve
selleri yıkar evim,
Duvarlarım buruk içim ve pilleri bitik kalplerin yönleri kayıp ara,
Yıllatılmış senelerin nöbetçileri değil miyiz ?
Gardiyan da bendim, hakimin de kendisi ve hapse teslim edilen huzurun gırtlağını ben
kestim,
Katil oldum şirretinden müebbetim hürriyete,
Bu kül tablası kaçıncı kez yattı sigara altına,
Söyle her nefeste kaç adım yanaştım tahtıma,
Neferin nefesi manevi ve her maneviyatta cesareti sakladın ve cebine tıktın,
Bıkıktın, halden anlamazlar ordusuyla aynı yere tıkıktın ah,
Sancılarına karşı sen yıkıktın, hep bakıktın akibetine dürbünle,
Sürgüne kakıktın, analiz her bedende ayrı ruhtu,
Sen kayıptın, evvelindir mahremin ve örtü örttüm üstüne ve Tanrı,
Sanrı çekti gözüne bir kalemde gelecek ekti,
Körpe kalbim zorba düştü, torba doldu bin yalanla kin üşüştü,
Din bozuldu, kin doluydu tin hududu bin bıçakla harp yaşandı,
Sin gömüldü in içine, yaramı tuzla sıvadı her melek ve bin (sagopa) çile,
Gözümün içine iğneler batırdı bu felek,
Analiz ettim her günahta bir kelek,
Not aldım (red) not edildi,
Özrü diledim reddedildi,
Yaşadım yanıldım resmedildi,
Günahın payını buldum..

Analiz ettim kimler arkasında kinler ve inlerin karanlığında güneşi kim bekler ve geride
kalan o dünler kime gülümser,
Kime iyimser, kime kötümser,
Yarının bugünden çıkarı ne ve analiz ettim her duada gerçeğin bir payını buldum,
Kudretinde puslu kişilik ayıpları ve düşene tekme atan o insan kayıpları,
Çıkara dayalı, pahalı zamanın harcanısı,
Bugünün yarından çıkarı ne ?

Anlamaktı zor olan ki kolaya kaçmak alınmaktı herşeye,
Ben aslı buldum, yaşlı kalbin paslı kör durumda ilacı oldum,
Hep kiracı kaldım verilen her değerde hancı durdum,
Yıkılan her güvende yolcu düştüm, üşüdüm yalnızlarda,
Yıldızımla karaya düstüm, sancı buldum,
Yankılandı bin acımda her sesim ve analiz ettim,
Kimsesizdi ruhum ki kimselerdi,
Kimsesizler hilesizdi tüm görüntüler ve her seferde gerçeğin bir payını buldum,
Yorgun oldum, sorgum bitti,
Durdum baktım yağma etti Tanrı tüm ganimetleri,
Riya rüyalar anlatıldı gereği yoktu,
Martavalla avunan oldu insanoğlu,
Çukura gömdü arzularını,
Tüm günahlarıyla onure etti yalnızlar da garibe düştü,
Ayak yürür, atar yürek,
Zaman çatar gömer kürek ve her bilek düşer yere,
Okka yüzlüm yara bere,
Korku bir tüfek ufak tefek,
Felekse avcı gözü pek,
Analiz ettim,
Sen tek, hep yek...

Sagopa Kajmer - Anektod (ft. Divine)

VERSE1

Sürç-i lisan eylediysem affola...
Kulaklarimda gaf dola,şamar yüzümde iz kala...
Ve bir çuval da incir yerle bir de olsa,köle bu ruha af ara.
Suçlu yok zamanda,bükük boynuma giotin olma...
Dilekçeler kelepçe yediler,kanlı macun mecnunun damaklarında...
Kestim şah damarımı padişahın huzrunda.
Dalıp giden bu şairin gelir-geçerleriyle melodi oldu söz sana...
Patakla ruhumun karamsar çocuklarını..
Al elinden şekerli elmalarını..
Felek çarkı döndü midem altüst oldu..
Ben nakit bir sevgiyim,karşılıksız hediyeyim,susuz bir bedeviyim..
Ve SaGoPa K ;rapte iç karartan ilk buluş,karanlık zirvelerden gün doğuş..
En zor anda bir devadır hoş sesin,kendinle utanmadan konuş!...
Konar göçer bir kuş gökkuşaklarında beşuş...

VERSE2

Ferasetim verasetin,şahadetin şedit cesaretim,ve bazı bazı hasretim kendi kendime...
Hakikatim,ben tam isabetim,hedeflerime kenetim...
Hocalarımın gözüne yansısın faziletim...
Yüzün yüzüme baka baka kızarır,düzün tersine karışır...
Ayağını denk al ortam marazlı..
Kollarında extra panik taşı !...
Hayata anlamsız gözlerle bakma şaşı!...
Yüz pisikopattan birinin açık kaşı...
Çocukken çizdiğim resimlerde iki kuşa selam eden güneş vardı...
Okyanusda bir Yunus boğuldu,gemiler sarsıldı ve sonra battı.
Ruh halime egoist psikolojilerinizi aşılamaktasınız neden?
Aslında ilk çağdan çok blu çağı beni ilgilendirendi...
3 sene lisede rehine dönemi geçirdim..
İlk sigarayla merabalaşmamda kendimi kabile reisi sanmıştım.
Arkadaşım bir canavarmış...malesef çok geç anladım.
Çakmak onun ellerindeydi..

Sagopa Kajmer - As Kolera

KOLERA Müzakeremiz aheste, taksit iste sanki hediye kambur kambur üstüne yapma etme uyma jeste hepsi nekre düştü cemre tek bir metre dikti yokuşu piyango vuruşu yoruma kapalı darpın dokusu sabit kolera duruşu perde altı insan kokusu getir bir kanaat artık ey huşu modum saptı depara kalktı huzur kaçtı kalbim kutulu kural tanımaz oldu her duruüstüne simler savrulu mars yaşandı rap çıraktı karakalemle noktalandın ben duraktım son durakta yolculandın kalbim kırık tıbbi atık yelkovan sel aldı tarafsız taraftım tartı sağda kaldı kahve altı we Kolera uykusundan sıçradı hatırı sayılı döşeli dayalı nazarı üstüne yıkılı vidası sıkılı kıyamette alacakaranlık kuşağı bedenim dik suratım baş aşağı buyrun oturun şapa yaşa başa taşa kolera kafa kıwamı haşlama kirpiği yandı her dal sigarada yarım anestezik bir pirana SAGOPA Ultra ince karma mantra beni deep freeze e bağla tadım iyice kaçmakta köküme işlemiş bir fobia herkes çekti kopya üç buçuktan dörtlük iddia iste bir yüzün wermezsem 2 yüzüm kara tam bir rampa lyriclerim uçurtma kapalı tıkalı kutuda kafanı fazla takma derine dalma (nakarat)BAS DAMARLARIMA SIZLASIN, AZAMİ HIRSIMIN DESTEĞİ OLMASA HASMIN HÜCÜMLARINA ÇARE ARAR BULAMAZ YERE ÖYLECE YIĞILIR MASKOTSAGOPA İyi şansın peşinde kowalayanlar yakaladıklarında bırakmayacaklar bu kesin. Zamanı ve seni iki yönde ele al. 1-Kullanılmaya ihtiyacı var 2-Huzura varmak için yapılır psikolojik çetin savaşlar.Bağrına basılan: taşlar Kokuşmuş ruh leşlerinize ruh eşimle ısırık attım,neyse kaderin çıksın falın. Benden bir dirhem sewgi çalamadı hasım. Sıkı ve zor bir yaşamın içinde yuvarlanan bir çenem olduğundan hastalıklı ve bulaşıcı bu nazım. Aynı giysiler altına saklanmış bedenim,ayrı sillelerle sarsılan süvarilerim. Rabbın nefesi rüzgar olmuş ben onunla sonsuza eserim. Cewapların olmalı,çünkü sorularım vardı !... Her kekelediğinde yalan sinyallerin yandı. Şimşek çakışı misali beş saniyelik gelip geçendi ağlamacıkların. Bayraklarımı topraklarına diktim.Sawaş yeni başladı şarkı sonuna dek devam edecek. Dört barın ardından şarkımda korku kokusu belirecek.

Geri