HayaL'in Rap, Hiphop Köşesi...

Sagopa Kajmer - Neyim Var ki

Bir bahçemiz var;Bir taraf çiçekli, bir tarafsa çölBir tarafta gökkusagi, öbür tarafsa çölSinirda kalmislardaniz bizHep sinifta kalmislardan çok uzaktayizSikinti çekmislere yakin bir yerdeÇölde kazanilan zaferler hepsi kanla yazilirAhmak olmasaydin insan tüm zaferler dostça kazanilirdiHer gün dogumundan gün batiminaHer geceden gündüze islenen bir suç varHer bi' yerde bahçemiz varCümle derde ol deva diye dua ederdi günde bin defaFayda yok! Bu çok fenaÇare yok! Bu bir belaSanki yoktu bastaHepsi kalsin alemimdeSagopa ve CezaRap için bir pranga...Ilham perilerimYorgun ellerim Ve miskin armaganDüsüncemin yaninda bir emanetim bu bedene(ceza-zor)Yillarim bir yetki verdiEtki tepki oldumKendimin hudutlarinda bir çiçektim ordumOnca tarla doldumBir safaktim askerinDuvarda yirttigi bir takvim yapragindaGeri kalan umut rakamlar oldum,Istedigim yerdeyim1-2 dakika verin bu adamaKonusamaz dilim tutuldu.Fincan kahvem hatrina saydimBir yudumluk askim deli sarhosKomplo ordularım gardiyanlarımNeyim var ki rapten gari?Fincan kahvem hatrina saydimBir yudumluk askim deli sarhosKomplo ordularım gardiyanlarımNeyim var ki rapten gari?Akar sular bu bahçelerdeKurtulur zebanilerdenAkmayan suyu bile çöldeÇesmeler var her bir yerde; bul!Olmaya çalis bir kul!Istedigimiz yekte sulh!Olmasin altinda çul!Olmasin paran bi pul!Gene de gül bir kez beBir kere gül beSenede bir de olsaGül bu çölde yeserir elbetSavas biterVe biz de sinirin ortasindaKaybolup giderVe sözlerimizi ve rapimizi Miras birakiriz yeter!Ey rapin sebepsiz anlamiDamarlarimda gezine durSakaklarimda kan birikmisBen bi' cümlelik bir nokta degilim.!Siirlerimle gömülecek adimSatirlarimda geçmisinTokat izleri..(ceza-anlat)Ve ellerimde karakalemKara gözüm seyirdeYollarinda yolunu gözledigim bir yolcuMaglubumYaradan Allah'im!Gençligime mahcubumOyuncak bir tabanca elime hakim olduÇok alistimBen bugünde yasiyorumYarinda meçhulümBin yasak ve bin cezayla ilelebet mi yasiyorum?Bir bal olsam, damlasam.Bu yeryüzünde bir kalbim, nefretimVe var olan biN cezamFincan kahvem hatrina saydim Bir yudumluk askim deli sarhos Komplo ordularım gardiyanlarım Neyim var ki rapten gari? Fincan kahvem hatrina saydim Bir yudumluk askim deli sarhos Komplo ordularım gardiyanlarım Neyim var ki rapten gari?

Sagopa Kajmer - Soğuk Küvet (feat Kuvvet Mira)

Kolera Verse

Aksiliğim üstümde sende kelimeler hep farazi, gördüğün kadar arazi, kimse mükemmel değil ki, ne umdun ki benden kadı kızı bile veremli, benim kusurum anca naz, seninki si mesavi
Içimin tuzu ayı yoğurdu, anahtarsan nerde kilidin oluğu ? Nahoş hallerinde et ilan kahpe oluşunu, ahmak kişilik sensin, cevizi dişiyle kıran feyksin, her dişi geyikle muhabbette yanar-dönersin. Ben rüzgarın aruz vezni sen kükürdü ancak sus karıncalandı kalp, söyle paşa nedir amaç ? Bence ringe havlu at, Kolera kırar kol bacak, masalın kötü şirinesi, Mr Gagged Uzun bacak. Esti geçti hayatından bir eser ve bin zafer, kazı-kazan kazandığın bir adam ve bin keder. Kaderdaşlar sıralı, kader sıvadı kolları, bedava ekmek kalabalığı, örmüş saçını kaderin ağları. Kalbin yalın hali bulutsuz, ah şu mevsim değişmekte, billur su kusursuz, ruhum sensiz huzursuz, tattım elmayı ve içime düştü şimdi kurtları, yavaş yürüyen bir tazıyım acizliğimse azılı. Sen anlatma metni dur, O bilir ancak aybı üzüleceksin yavru Tanrı sıkıntısında kapalı kaldı. itiver açılır kapısı, açılır için açılır hali, vurdu aynası ve sen yansıması

Kolera Nakarat

Sevenin var senin suçüstü Şehzadem
Nesin sen cevap ver ? Mahrem...
Ücra yerlere düştü kayıp merhem
Bendim en asil tek kişilik harem
Düş ve melodi en güzel düet
Suretin silindi kaldı silüet
Uykum Yok yatağım soğuk Küvet!

Bora Verse (Mista B.)

Skip it up bop the background
So raps are influental
I gotta go she hates rap aight yo she is my angel
Seventy Eight's sunshines hit my ankle bones
Pass the age of 20 but still no one knows
I took many blows took the heart with all the pain and anger
I caught the "KOLERA" take ??
It's passed on and I'm drunk on my lone
Scared like a spider in the barn
Saw the dark without the shower
Charisma down the drapes
So outta shape I get tired in the rain
Scared to talk to you, hot in you in your dreams forever
Leave me in the state of nature
Who knows i might just take your picture
Hit me up with the flashlight
The???? say that I'll catch ya
I'm in the right with holdin
holdin all the folders in the mold and its gettin colder
Aight yo, Mic hit the Bass, the temperature is rising

Kolera Nakarat

Sagopa Kajmer Verse

Zulüm taşıyla kanatı verdi başımı felek kahpesi
Düşüncemden senide çaldı elimde hırsız kellesi
Gık çıkarmaz dilden aciz sessiz Sagopa dilsizi
Vaktim gelir şimşek çakar kırılır dilimin kemiği
Güçlü rüzgar nefesi, selvi dağ tepesini viran etti,
Kalp hayat endişesiyle akan zamanı tavaf etti.
Gözler sözlerin sertliğiyle yaşa bulanıp ah çekti
Sensiz geçen günlerin kazası yok be sevgili
Saadet yanımdan ayrılmasın
Kasvet ağacımı taşladım,
Ham meyveler topladım,
Sessizlik beni dilsiz yaptı
Kalem düşman ellerinde temiz kalbi karaladı
Bu hasret beni yaraladı
Sagopa takvime çentik attı!
Gönlüm aydın, ruhum yüzüme yuva kuran bir kuş
Kalbim çıkık tıpkı tablocasına duvardan düşük ve tuş
Gözlerim alçak seyirde yüksekler desteksiz uçuş
Ellerim dilimi büker,
SAGO ZORDA OLSA KONUŞ !

Kolera Nakarat

....Kuvvet Mira sunar...

Sagopa Kajmer - Üfle Güneşi Sönsün

VERSE 1
Ben girdaplara kapılan o gemideki yolcuyum. Kustum her dalganın tokadına suçtum!...
Pusuyu kurdu dostun, fırtına kopsun, donan dudaklara bir dem rom dolsun, beni buldun.
Azrail yap görevin fiil olsun. Tek kurşun bitirebilse gari bu hayatı bari bin kurşun atın da
gönlüm doysun ahali. Sagopa iskelet diyarında etten bekçi, çekice sapladım kasedimi,
çöpe bugün attım kalbimi alınabilitesine göre değişir kırılanın aynı hangimizinki marijuana
marşı? Sago yaşlı!...

[Nakarat]
Üfle güneşi sönsün!...Kalbim karakışın ayazına dönsün
Azrailim öpsün!... Tek dönümsün ömrüm.

VERSE 2
Buhran dolu bitirim esen o karayel rüzgarına kolumu salladım, hareketi çaktım, karakedi
gördüm yaktım mumu ve de baktım. Tahlile giden her bakışıma reçete yazsa da,
doktorumun kompleksleri nedeni derim çatarım gözleri, sobeledim herkesi, şimdi görelim
kimin en kalın ensesi, Sago rapin en kalın ansiklopedisi, geçmeden yedisi taşlanır
musallahın incisi, zencisi makbul görülesi her rapi beyaza boyarım, meleze çalarım yüzleri,
aldım yaşamı yanıma kutu kolacasına üç dikişte dibe vurdum, depozitosunu Tanrıma
ödüyorum..

Ceza - Alaturka Çeşmesi

Alaturka çeşmesinden içtim en dikenli yoldan ben geçtim kader mi itti yoksa benmi seçtim
Med cezir de dünya keşfettim vakti geldi bahsettiğim herşeyin
Herşeyi yoluna koymak mı herşey
Menşeği belli olmayan her birşeyin bir bedeli vardır ah beynim...
İcraatlerimin hepsi suistimal edilip ihtilal başlatılırsa istila talebi olmaz
Ancak iticat talebeleri kabulümüz içtimaya hazır olunuz
İstişaredeyim ben iftiraya kapılana istinaden ihtiyarladım
Ben ve rapim ihtiyacınızın yüzde yüzünü karşılar rapte cephe kelimesi kesmekte
Kıspet kenefini engeller bu nispet olacak hepnize ferinizi kefeninize dikecek
Ekleyecek hepinize gösterecek tersten rapi mesken tuttuk sen uyurken
Cismen tersten geldik geçtik bu testten ve yelken açtık uçtuk resmen...
Alaturka çeşmesinden içtim en dikenli yoldan ben geçtim kader mi itti yoksa benmi seçtim
Menşeği belli olmayan her birşeyin bir bedeli vardır ah beynim... (x2)
Sol kanattan effyuu pasını verdi kaydım aldı onu çalıma dizdim herkesi tek tek
Ayaklarımı kırmaya çalıştılar ben yek başıma yürüdüm hep
Tek top oynarım ama bu pek zor bir maç tek başımayım
Ben volede vururum bekte sağlam ceza sahasına girdim tekmeyi koydular
Hakemden yana zaten ümidim yok çok para gerekir onlar için çok
Ortalıkta topçu çok ve popçu tok ve rock çu yok ve walkie talkie dostluklar bok kokuyor
Neyse golümü atmak için ben yerime geçtim önüme duvar gibi defansı serdiler
Ancak ne fayda kaleye döndüm şutumu çektim direkten döndü
İkinci pozisyon top gene söndü durdurulamaz atak
Söyleyeyim sana bunun sonu şimdiden goldü...
Menşeği belli olmayan her birşeyin bir bedeli vardır ah beynim... (x2)

Müzik : Mik Baba, M.Can Erdoğan
Düzenleme, Bass : M.Can Erdoğan&DCY
Fettfleck Studio Berlin - Coldhouse Studio İstanbul

Ceza - Bana Dur Dedi General

Pop denilen hep mini mini mini mini
Rock ve rap liberal binin binin binin binin
Gerisi hep kapital inin inin
Buna dur dedi ceza general

Hadi gel sen bana pasini ver
Ve bana soru soracak olan o pis metropol kölesi, babi-ali yalamasi
Tertemiz raplerime cevap ver ama sorularsa pis
Su penisimi tut bana bak hadi gör beni
Benim yaptigim ise saygi hiç ölmedi
Ben basa hiç kazak örmedim hiç bölmedim
Ve de sizin gibisini ben hiç sevmedim
Kalk bi minik micro-fonunu bana da getir
Kumpas her yerde sana para getirir
Ancak anlamasi da çok zor gelir
Zoru basaramayan herkes sanat günesidir

Buna dur dedi ceza general +2

Düm teka düm tek hadi panik atak hadi hadi
Ite kaka pop teneke hop nereye kop da gel hadi
top pesinde bos kosmak hos mu sence
los odada cop mu kaçmis içine (sor hadi bakalim)
Bak burada kim var aklima gelemez
Atla gidilen bu yolu tek basima yürüdüm ben
Hep mi zor isimiz tekmeleri yedik de geri çekilmedik
Tekleme nedir bilmeyiz (bizler)
Pinpon topu gibi bir saga bir sola
Budalaca bu oyunu oynayan herkese müjde var
Hepsine hücre var e bizdeki de mide
Bu kadari yenemez sunulan hep hile

Buna dur dedi ceza general

Ceza - Bu Bizim Yolumuz (ft. Killa Hakan)

Killa Hakan

Killa sakin gelir Killa sessiz ağzından çıkanı kulağın duysun susun düşmana kuyu kazacaktın ...ünde patladı birden pusun çok uzun olur kışlar acı sesinde çıkmaz kazıt lan saçı daracık sokakda düldül yollar açık olur görürsün sende birgün Killa çelik bilek hep gözü açık uyur gangster ateşten melek Killanın gözleri karadır Killa belalıdır kurşun geçirmez yelek görülecek yapılacak işler verdiğim tuttuğum bitakım sözler var Killa yapacam dedimi yapar bak sen hiç kafanı bozup canını sıkma yar yollar uzun olur birde çile çok engeller çok aşarız eşsiz sen uykudayken senin için yıldızlara gidip geliriz sessiz sessiz korkana bir bardak su gerçek 36 tayfası bu harbi 36 mafya crew yeah this game is true şifreyi tanı vede şifreyi bil şifreyi ara bul tara bul çöz şifrede göz satmadan öz delikanlı dedinmi tek bir söz açılır yara nedeni para gidilecek adres boldur ara bulutlar kara gündüzleri uyku pis hadi dışarı çıkalım çöktü sis

Nakaratx2 Doa
Onların yolları sizin için savaşır mücadele etmek gerek hep bizler için Killa Ceza tek

Ceza

Sokakların dili bu kalbimin sesi bu ta dibindeyim içindeyiz sizin içinde kaybolduk sisin içinde fidan diktik ektik biz elle kim kopardı bunu ha kim savaştı rap için a.k. tek başına bi ordu oldu koydu beati ortaya Killa Hakan ise tek harbi o.g. yarına bırakan işini gücünü şaşırır daralıyo yolu diye ona buna bağırır kimi yarılıyo yolu ama yere düşüyo kimi sarılıyo yılana gününü görüyo beni gör beni gör diye bağırdılar herkesin ayrı bir derdi var kimse kimseyi dinlemiyosa hiç boşver hepinize iyi akşamlar

Killa Hakan

Hayat tuhaftır bazen durdum umutlar yıkıldı ben yeniden kurdum pes etmek yok pes eden çok kalbini yarıp deşip geçtimi ok bilme dur sakın siste bu takım özgürlük yakın gizli tam akın istifa bakın sustu lak lakın siste tam takın sizde tam bakın titrek bak elin titrek bak belin saklı gizlisin parlar bak kelin boş çalcak dilin boş kalcak elin çok yakınsın ama çürüksün derim sen sustun biçare hergün kustun değirmen zaten hergün tuştu tutuştun yandın battın bittin bana göre karların altında gittin

Nakaratx2 Doa
Onların yolları sizin için savaşır mücadele etmek gerek hep bizler için Killa Ceza tek

Ceza

Hala bilmem neyi bekleriz günler geçmez hareketlerimiz kısıtlandı geri gelmez günler beklerken kendimizi kekleriz umarım tanrım bereket verir yağmur kendini gene gösterirse tırtıllar kanatlanır ancak ömrü kısa olur kelebeklerin eli boş gelmişiz bu dünyaya bide boşlu dalmasak rüyaya kahpe felek gel gül bi kez de bize gül kurtulalım kabustanda ya yumruk atar yumruk yersin şansta terse dönerse herkesin bahtını karalama tartı tartar kim kalır bi başına o zaman anlar düşman arıyo beni tankım arıyo onu tarıyacak ekibini aynı rambo gibi en baba Halil abiye doğru o yürüyüşler dik tutacak belki bizi her taraftan atak var pater brown haydi bas yeni paragraf bu bak hergece kabusuz rapte tette tek tararız alayını age ile tibet Kadıköy sahil savaş alanıydı Üsküdar katil etmez sebepsiz Kreuzberg tatil olmaz bitti aynı yerde biz her gün nöbetçi yeraltı rap benimdi hep hakem durma hadi bize bide penaltı ver kenarda dur cezası ben rapin enayi sen canım annem melaikem

Nakaratx2 Doa

aybenrx5.jpg

AYBEN

22 Eylül 1982'de İstanbul Üsküdar'da doğan Ayben İlköğretimini babası Danyal Bey ve abisi Ceza gibi ilkokulu Bağlarbaşı İlköğretim Okulunda tamamladı.

Liseyi ise Üsküdar Cumuhuriyet Lisesi'nde.Şu anda Açık Öğretim Üniversitesi'nde işletme okumakta.

şu günlerde yeni albüm hazırlıklarında.
Seslendirdiği şarkılar..

1999 Nefret - Meclis i Ala Yüzyüze
2000 Nefret - Anahtar Doğru Olan Zordur
2001 Narcotic - Beyaz Karanlık Doğuştan Katil
2004 Ceza - Rapstar Sinekler ve Beatler , Araba
2005 Aylin Aslım - Gulyabani Gelinlik Sarhoşluğu
2005 Fuat - Her Ayın Elemanı İllegal , Ayben'de
2005 I-Ben Underground
2005 Mihenk Taşı Sukutu Hayal
2006 Ayben Günlerin Ağlak
2006 - Kadıköy Acil Bekler
2006 - Understation Jingle
2006 - Rap Benim
2006 Nil Karaibrahimgil Peri
2006 Emre ft. Ayben Yetenekoloji

Aşağıdaki etkinliklerde ve konserlerde yer aldı

Gebze Hiphop Time Party
Studio Live Ceza Konseri
Onyedi Rock Festivali 2
Peyote
Converse Unimayfest
Hiphoplife boom
HIP HOP & BEYOND 1 / KREUZBERG - KADIKÖY JAM
İstanbul Hiphop Festivali 2
Ceza Bursa Konseri
Izmir Fest 2006
Yeditepe Üniversitesi Bahar Senliği
Hiphop Underground Live 2
İstanbul Hiphop Festivali - Maslak / Venue (Burada RZA ile sahne aldı)
h2000 Hiphop Festivali
Fight of free Stylers 1 ve 2
Rock'N Coke 2005
İstanbul Hiphop Festivali 2005 (Levent Gösteri Merkezi)
Aylin Aslım ile Fanta Türkiye Turu
Prodigy Konseri Alt Sanatçı
Cream Fest
Harley Davidson Fest
Yeni Melek Ceza Konseri
Babylon Ceza Konseri
Buzhol Ceza Konseri
İndigo Ceza Konseri
Manastır Ceza Konseri
Old City Ceza Konseri
Kemancı Underground Party
Ankara Migros Ceza Konserleri
Antalya Hiphop Festivali
Mimarsinan Festivali
Almanya Konserleri

Tv Programları ve Filmler

5N 1K
Televizyon Makinası
Beyaz Show
Crossing the Bridge - Fatih Akın 2005
Ceyhun Yılmaz Show Cine5
Dream TV Ceza Weekend
Kanal D Çocuk Klübü

Ceza - Cesaretin Var Mı Aşka (ft. Gülay)

seviyosan aşkına özgürlük ver
hayat seni terkedip gider geri gelirse bilki senindir
geri dönmezse hiçbir zaman senin değildir
bir gün bir çılgınlık edip seni sevdiğimi söylesem
alay edip gülermisin yoksa sende severmisin
konuşmadan gözlerinle beni sevdiğini söylesen
yüreğime gözlerini ölene dek mühürlesen

..........................

birgün bir çılgınlık edip seni sevdiğimi söylesem

varmı cesaretin aşka bak şimdi kalbime param parça
göz yaşlarım karıştı yağmura damla damla sevdan kanıyor yüreğimde hala
kokun burnumda nereye baksam senin hayalin var orda
takılıp kaldım beraber geçirdiğimiz zamana bak gökyüzündeki dolunaya
gözlerime bakarcasına söyle bana neyin uğruna kıydın aşkımıza haa

hani benden başka kimse yar olmazdı sana
yazıklar olsun terkedip bıraktın beni tek başıma
canın sağolsun varlığın yeter bana ama şimdi mutlumusun
uzaklarda yaşıtlarımızın hepsi oldu hatıra arada sırada hatırla unutma sen beni çoktan unutmuş olsanda sevdam sonsuza kalbimdesin hala paramparça resmine baktıkça damlıyorum uzaklara aklımdan çıkmıyorsun bebeğim ne olur anla anla karşılaştığımız ilk gün gibi geliyor adeta aşkın gözü kör ola öksüz kaldım yolunda senden sonra sevemedim bir daha bıraktın acılarla yalnız kaldım sonunda bir daha sev gülüm bir daha cesaretin varmı aşka varmı cesaretin aşka

........................

cesaretin varmı aşka çarpıyor kalbim bir başka
sende böyle sevsen keşke desen bana yar

cesaretin varmı aşka çarpıyor kalbim bir başka
senden böyle sevsen keşke desen bana yar

Ceza - Ceza Sahası

Undergroun rap , yer altı hip hop , ceza sahası burası şimdi dinle bosphorus stile şimdi bak yayaya yaya ya ya..Ceza çok bilinmeyenli denklem Uzayin derinliklerindeyim ben Eklemlerim ve dilim çelikten Ben bir MC'yim karayelden esen Kaplan sezgisiyle avini bekleyen Çaylak Mc'ler altinizi bezleyip gelin karsima Sizleri Bogaz Köprüsü'de düzmek borcum oldu Hem Asya seyreder hemde Avrupa Ceza mikrofonda yetti geçti üstünüzden Ishal oldunuz pirlanta sözlerim yüzünden Pantolonunuzu arkanizdan genislettim ki Osurdugunuzda rüzgar essin Basinizdan asagi guanoyu boca ettim Ceza sahasi burasi Sicak dikenli imkansiz girmek Bana yönelen her yürek ulasamadan bitik Burada yapilan acaba nedir ha dediniz Anlatayim var olanin adini koydum Rap! Gerisi filozofi Geride kalmis olana yazik Her taraf çukur içi dolu kazik içi dolu kazik Önünü görmeden mi geldin acaba karsima 'lan'! Anana babana bacina kanina, her kulakta ben 'lan'! 'C' ve 'E' ve 'Z' ve 'A' mikrofonu ve donunu indir Bayanlar ve baylar hosgeldiniz sahama Girme sahama kulampara pozisyon offside Ben vezir sen piyon iyi bir hamle 'sah ve mat' Politikacilari sevmem hile sevmedigim gibi Gökte parlayan yildizim ayni çoban Karsimda istilaci düsman Oscar'a aday En iyi 'Domalma' dalinda ayni rolle hep nanay Ordular yollayin bana tugay tugay Inlesin karsimda hafif mesrep ruhlar Mikrofonun Hannibal leckter'i konrtolde Batidan fazla havlama Rap'i ben kurtardim sen kendini kurtar Döktügün bagirsagi yemisler kuslar ve kurtlar Bosphorus underground benim sirtimda Üsküdar saham,Sözleriniz ham Ben senin pasan Kilicimin ucunda kalacak kafan Istilasi yok burasi benim saham Önünü görmeden mi geldin acaba karsima 'lan'! Anana babana bacina kanina, her kulakta ben 'lan'! 'C' ve 'E' ve 'Z' ve 'A' mikrofonu ve donunu indir Bayanlar ve baylar hosgeldiniz sahama

Ceza - Dejavu

Seçkin insanlarin kurdugu galakside bir karadelik ben.
Gördügüm hersey silik bir fenomen
Hizla gelisen nesle sahip olmayan her ebeveyn
Süper emici bir zihniyetle kalici lekeler birakir en sonunda.
Bionic olmak ister ancak paranin tadi çok hos gelir
Rhyme'larimda beliren dünyamda paraya yer yok
Esas kavram insanizm Liriklerimde yansiyan global isteyisler
Bu med cezir dikkat etmek gerekir
Beyne hükmeder ve bitirir insanoglunun içindeki bu savasi
En iyi olmanin bir tadi var ancak siniri yok
Bosa kürek çeken kagit geminin kaptanlarina çare yok
Gemiyi terkeden fare rolüne bürünen kahraman çok
Bosver sen kahramandan kork
Savasi seyreden bir kargayim ben Sesim duyulmaz
ölümü gökte görmeliyim gökten degil
Bozulan her düzen Zamanla asinir kökten degil
Gökten zembille inmedim ve nefret ettim öcden
Önceden çocuktum aklim ermedi tamam ya simdi
Geriye baktigimda yasadigim bütün olaylar tekerrür ediyor
Alemimde kötü bir günümü tekrar yasamak
Istemezken daha da kötüsü gelebilir
Beklemek rahatsiz edebilir
Ayni seyi mi yasayacagim bu paradox.
Beni yanıltan her fikir boşa yapılan her zikir havaya karışan tüm zehir zehirler Akilmi yoksa panzehir mi gerekir
Gündüzüm gecem esit gibi ve hergün ekinoks ve
Hersey büyülü her zaman ki hisse Dejavu

Geri