gebe
  1. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0

Hayat egzersizi, deneyin

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında CaRiZmA tarafından paylaşıldı.

Geçenlerde üniversiteden çok sevdiğim bir arkadaşım bana, yoga hocalarının onlara yaptırdığı bir egzersizden bahsetti. Kesinlikle çok hoşuma gitti bu egzersiz. Hayatı, hissederek, farkına vararak yaşamak adına bence bizlere çok önemli bir ipucu veriyor. Bu yüzden sizinle de paylaşmak istiyorum onu. Bakalım onunla ilgili düşüncelerime siz de katılacak mısınız? Bu egzersiz için önce, herkes salonun ortasında bütün bir daire oluşturup oturuyormuş. Daha sonra hoca oluşturulan dairenin tam ortasında bir tane mum yakıp, hepsinden bir müddet mumu izlemelerini istiyormuş. Bir süre sonra da onlara gözlerini kapattırıp, mumum etrafındaki küçük ayrıntıları, mumum etrafında neler gördüklerini soruyormuş. Bu egzersizi ilk defa yapanların büyük bir çoğunluğu, sadece muma odaklandığı, bütün dikkatini tamamen muma yoğunlaştırdığı için, mumum etrafındaki ayrıntıları gözden kaçırıp hiç birşey hatırlamıyormuş. Tabi egzersiz tekrar edildikçe, herkes, her seferin de, mumum etrafındaki daha çok ayrıntıyı fark etmeye, bu konuda artık bilinçli oldukları için gözleri tamamen muma odaklıyken bile mumun etrafındaki ayrıntıları da görebilmeye başlıyormuş.

Sizce bizler hayatı da aynen bu şekilde yaşamıyor muyuz?
    Hayatımızın merkezine çoğu zaman tek bir şeyi oturtup, kendimizi sadece ona odaklamıyor muyuz?
    Bu yüzden de onun dışındaki bir çok şeyi gözden kaçırıp ve bir çoğunun farkına bile varamadan yanlarından teğet geçerek uzaklaşmıyor muyuz?
    Sonra da bir gün kendimizi odaklandığımız şeyden biraz olsun soyutlayabilirsek, fırsat bulupta şöyle bir adım geri çekilip, hayata karşıdan sakince bakabilirsek, hayatımızın merkezine oturttuğumuz şeyin dışında kalan bir çok şeyi ne kadar çok ihmal ettiğimizi, onlarla nasıl yabancılaştığımızı fark etmiyor muyuz?

Hayatı hiç bir şeye odaklanmadan yaşamak tabi ki pek mümkün değil. Hayatımızda tabi ki zaman zaman, belki de her zaman odaklandığımız bir şeyler olacak. Bizler değiştikçe, değişen bizle birlikte onlarda zaman içinde farklılaşacak. Odaklandığımız şey, bazen bir sevgili, bazen eş, bazen iş, bazen çocuğumuz, bazen....... olacak.

Aslında yapmamız gereken şey mum egzersizinin de bize gösterdiği gibi, hayatımızın merkezine bir şeyleri oturtup, onlara odaklansak bile, hayatımızdaki diğer alanlarla iletişimimizi asla koparmamak. Kendimizi tek bir şeyin çekim gücüne kaptırıp, hayatımızdaki diğer ayrıntıları atlamamak, onları ıskalamamak. Hayatı elimizden geldiğince dengeli, her yönüyle doyasıya, yüksek farkındalıkla, hissederek yaşamak.

Hayatı bu mum egzersizini yapar gibi yaşamaya ne dersiniz?

alinti

Hayat egzersizi, deneyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bir deneyin

bir deneyin

Güneş renkleri Eski bir çerçeveye ya da cam mumluklarınıza, renkli kurdeleler ve boncuklarla farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu türden bir uygulamada saydığımız malzemenin dışında size gereken tek şey yapıştırıcı. Eğer uygulamayı bir mumluk üzerinde gerçekleştirecekseniz öncelikle dış yüzeyine yapıştırıcı sürüp biraz kurumasını bekledikten sonra, dilediğiniz renkteki kurdeleyi tek kat...
  2. Egzersiz

Egzersiz

Yüzme deyince hemen aklınıza olimpik bir havuzda yüzen profosyonel yüzücüler gelmesin. Uygun bir çalışma programı ve bazı temel teknikleri öğrenerek vücut dayanıklılığınızı kaslarınızın kuvvetini ve esnekliğini arttırabilirsiniz Avantajları: * Dayanıklılık ve esnekliğinizi geliştirir. * Adelelerinizi geliştirir ve denge sağlar. Birçok profesyonel ve amatör sporcusu egzersizleri yaparlar. *...
  3. Deney Raporu

Deney Raporu

biyoloji deney raporları Deneyin Adı:Bilimsel problemin çözümünde bilimsel yöntem basamaklarını kullanabilme Problem:Patatesin çimlenmesinde ışığın etkisi var mıdır? Araç-Gereç:*1 tane patates *2 adet şeffaf naylon poşet *2 parça kağıt havlu *Bıçak Ön Hazırlık *Patatesin çimlenmesinde ışığın etkisinin olup olmadığını tartışarak hipoaaa kurduk. Çimlenmemiş Patatesteki Göz Sayısı...
  4. fare deneyinin hayatınızı değiştiriceni düşünürmüydünüz

fare deneyinin hayatınızı değiştiriceni düşünürmüydünüz

mucizelere inanırmısın? sevgili melekler bilmiyorum neden ama bende sizinle bi paylaşımım olsun dedim madem meleklerin günlüğü bende hayatımı değiştiren bi olaydan bahsetmek istedim yıllardır bir bebeğim olsun diye çok emek verdik bu emek yalnız eşimle bana ait değildi çünkü kardeşiminde problemi aynıydı oda benden 1.5 yıl sonra evlenmişti aynı mühitteyiz aynı yaşta evlendik ve aynı sorunu...
  5. Zayıflamak İçin Yüzmeyi Deneyin

Zayıflamak İçin Yüzmeyi Deneyin

Yüzmek en kolay ve en yararlı sporlardan biridir. Yüzmek kişiyi rahatlatır ve güne iyi başlamasını ve gün içinde daha zinde ve aktif olmasını sağlar. Kemiklerinize ya da eklemlerinize zarar vermez ama yine de iyi bir yüzücü olmak için çok çalışmak gerekebilir. Yüzme sporu hastalık sonrası iyileşmek için ya da aşırı kilolu insanlar tarafından en çok tercih edilen sporlardan biridir. Vücudun...

Sayfayı Paylaş