gebe
  1. MEÇHUL

MEÇHUL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    66
    Ödül Puanları:
    48

Hayatı kısıtlayan ağrı

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

Hayatı kısıtlayan ağrı

Belli aralıklarla gelen migren ağrısı zonklayıcı özellikte ve şiddetlidir.

Migrenin en önemli özelliği ataklar (kriz) halinde ortaya çıkmasıdır. Ağrı başladığında 4 ile 72 saat arasında sürer. 3-5 gün ya da bir hafta ara verir, sonra tekrar ortaya çıkar. Ayda 3-4 kez ortaya çıkar. Genellikle başın tek tarafını tutar. Ağrı, zonklayıcı özellikte, orta veya şiddetlidir. Kişinin günlük aktivitesini ileri derecede kısıtlar veya engeller. Aktivite sırasında ağrı daha da kötüleşir. Ağrıyla birlikte bulantı, kusma, ışıktan, sesten rahatsız olma ve ağrının artması söz konusudur. Hastalar genelde sessiz, loş bir yerde uyuyarak krizi atlatmaya çalışır.

Migren ağrısı kendine özgüdür
    Genel olarak migren iki gruba ayrılır. Auralı-ön belirtili migren ve aurasız migren. Migrenlerin yalnızca yüzde 10'u auralıdır. Aura, ön belirtili migrende rastlanan şikayetlerdir. Bu belirtilerin çoğu görmeyle ilgilidir. Hasta, parlak ışıklar, zig zag çizgiler gördüğünü ya da görmenin bulanıklaştığını, bir alanda veya bir bölgede görme kaybı olduğunu söyler. Ayrıca kolda, bacakta uyuşma, baş dönmesi, konuşmayla ilgili bozukluklar da görülür. Ardından ağrı başlar. Migren ağrısı sırasında beyin etrafındaki damarlar genişler, damarların çevresinde şişmeler meydana gelir. Sinir uçları, damardaki her genişlemede uyarılır ve zonklama biçimindeki bu ağrıyı kişi algılamaya başlar. Migren ağrısı kendine özgüdür. Migrende en sık rastlanan belirti, hafiften başlayıp, bir süre sonra çok şiddetli, zonklayıcı hale gelen baş veya boyun ağrılarıdır. Ağrı genelde başın bir tarafında olur ve en az bir üç dört saat devam eder. Migren hastası, ağrısı bittikten sonra kendini yorgun ve bitkin hisseder. Migrene benzer belirtiler gösteren başka hastalıklar da vardır. Dolayısıyla daha önce teşhis konmamış ise hekim kontrolünden geçmek ve tıbbi teşhis koydurmak gerekir. Bu durum; özellikle baş ağrılarınız aniden başladı ise ve daha önce hiç böyle bir deneyim yaşamadıysanız daha da önem kazanır.

Hayatı kısıtlayan ağrı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ...Hayat...

...Hayat...

Gönüle doğru bir uzun yürüyüştür hayat. Çiçeklidir de, sabır ister de, uzundur. Adım adım emek ister de, uzundur. Yoksa bir anlık akıştır. Kimler bulur yolu? Kimler kaybolur yollarda, yollarda akarken? Hangi bir anı hissettik, hangi bir anımıza şahit tuttuk gönlümüzü, bize kalan onlardır. Bir tek izdir belki, ama sağlam bir izdir. Silinmeyecek bir izdir. Asla kopmayacak bir kulptur. Dura...
  2. Ağrı

Ağrı

Bir Efsanedir Ağrı Dağı*** Doğubayazıt ovasının kuzeydoğusunda yükselen ve 5165 metreyle sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek zirvesi olan Ağrı dağı, ülkemizin dağ turizmi bakımından en yüksek potansiyeline sahip volkanik dağlarından biridir. Ağrı dağı, dağcılık sporuyla ilgilenenlerin aradığı bütün özelliklere sahiptir. Amatör dağcıların rahatlıkla çıkabileceği...
  3. ağrı nedir?

ağrı nedir?

Ağrı olayı, ince sinir sistemimizle, beyin, kas sistemimiz ve dolaşım sistemimizle doğrudan ilgilidir. Ancak bu iletişimin sırları tam olarak çözülebilmiş değildir. Ağrı, doktorun hastalığı teşhis etmesine yardım eder, öyleyse faydalıdır. O zaman kadınlar niçin ağrılar içinde doğum yapar? Niçin çok ciddi bazı hastalıklarda ağrı hiç ortaya çıkmaz? Ağrılar dört sınıfa ayrılır. İlk ikisi...
  4. Kadınların hayatını Karartan Ağrılar

Kadınların hayatını Karartan Ağrılar

Jinekolojik ağrılar kadınların yaşam kalitesin bozsa da ihmal ediliyor. Oysaki ihmal edilmemesi gereken bir konudur, genç kızlığa adım atılır atılmaz, ilk jinekolojik değerlendirmeler yapılmalıdır. Bunun tersi olduğu durumlarda evlilik öncesi muhakkak jinekolojik değerlendirilme yapılmalıdır, gerek sağlık sorunlarının erken saptanması gerekse hastanın daha sonraki yaşamında gerekli koruyucu...
  5. ağrılar

ağrılar

slm kızlar ben yenı katılşdım benım 2.5 yasında bır kızım var ve 2 cıyı de ıstıyoruz ben 15 gun once sogan kurunu yaptım bır hafta ve sımdı 2 gundur kasıklarımda agrı var ayakta olunca belıme vuruyor göğüslerımdede arav sıra ani sızı hıssedıyorum adetıme de 8 gun var acaba nedendır bır bılgınız varmı :melek:

Sayfayı Paylaş