gebe
  1. sebla

sebla Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

hayatta alınacak çookk ders var....

Konu, 'Hayat Bilgisi' kısmında sebla tarafından paylaşıldı.

Bir kadının ellerinde ağlıyor sonbahar. Ağırladığı bereket kokusunu yayıyor topraklar ve kıvrık rimelsiz kirpiklerin ucundan damıtıyor rahmetin ulvi saadetini. Kadın ellerinden sıkı sıkı tuttuğu oğlunun gözlerinden bakıyor hayata. Havanın soğumuş olması birden uyandırıyor onu dalıp gittiği hayal aleminden. Geçen kış ördüğü hırkayı giydiriyor oğluna, kazağının üzerinden telaşla. Baloncuyu görüyor çocuk, hevesle işaret ediyor renk cümbüşüne. Kadın; ‘uçup gidecek ve sende ardından ağlayacaksın, biraz daha bekle hayat sana sonunda nasıl olsa kaybedeceğin çok fırsat verecek’ diyor, oğlu anlamıyor.... Demir döven ustanın ellerinde ateşten henüz çıkmış sac levha. Sicim gibi süzülüyor alnından terler. Çırak bir yandan ustasına bakıyor, bir yandan alnında ki teri siliyor usulca. Nasır tutmuş demircinin elleri, hissiyatı giderek kayboluyor parmak uçlarının. Çekici kavrayan bileklerinde duruyor gücün asaleti, ama o gücü hep iyi işlerine harcıyor. Çırak telaşlı; ‘dur bende deneyeyim usta’ diyor daha ilk tutuşta sacdan elini yakıyor. Yüzünde mahcubiyetle ustasına bakıyor; ‘daha çocuğum ben, ne anlarım ki demircilikten? Bak bu kadar zaman oldu, sacı tutmasını bile bilmiyorum’ diyor. Gülümsüyor demirci, ‘daha var sana evlat, sabret, insan da demir gibi tavında dövülür’ diyor, çırak anlamıyor...

Yaşlı adam evine elleri kolları dolu geliyor. Kızı açıyor kapıyı. Sarılıyor babasına. Adamın gözleri buğulanıyor. Kızının yaşam heyecanı, çarpan kalbinin sesini de, soluğu kesilmiş ciğerlerinde ki öksürük hırıltısını da bastırıyor. Bırakıyor poşetleri yere, ‘hadi’ diyor, ‘bir yorgunluk kahvesi yap bana’. Kızın suratı asılıyor birden, ‘iyi ama baba, internette arkadaşlarımla konuşuyorum, bitince gelir, yaparım’. Adam şaşırıyor kızının mazeret gösterdiği nedene ve diyor ki; ‘birkaç sene sonra evlenip bu yuvadan uçacaksın. Kızımsın anlayışla karşılarım ama el adamı dinlemez bu bahaneleri, ona bana davrandığın gibi davranamazsın’ kız bakıyor babasının yüzüne. Anlamıyor...

Hayat hep baktığımız pencerelerden görünür sanıyoruz. Oysa belki birkaç ay, belki birkaç sene sonra yüzü görünmemeye başladığında, bize zamanında önerilmiş olan ve hep ıskaladığımız camları elimizde ki sönmek üzere olan mumlarla arayacağız... Ve çoğumuzun mumu sönecek, tökezleyecek, düşeceğiz. Bizden deneyimli kişilerin deneyimlerinden yararlanmıyor olup, her birini denemeye vaktimiz olacağını sanmamız ne acı bir tecrübe yaratacaktır bizde oysa...

Dışarıdan gelen seslere tıkamayın kulaklarınızı. Onlar bazen bir cümlenin içerisinde sunulurlar bize, bazense, apaydınlık karşımızda dururlar. İnanın ahmaklardan bile alınabilecek çok ders var bu dünyada. Yeter ki yararlanmayı bilip, doğru zamanlarda kullanabilelim...

2. *GüMüŞ*

*GüMüŞ* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: hayatta alınacak çookk ders var....
    paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık canım.

3. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: hayatta alınacak çookk ders var....

paylasim Icin Tskler Canim;emegine Saglik

hayatta alınacak çookk ders var.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hayat Derslerİ

Hayat Derslerİ

Herkes kendi tercih ettiği şekilde yaşar. Ama siz yine de bu hayat derslerine bir göz atın. Belki de kötü giden hayatınızı iyiye çevirebilecek bir ipucu vardır. * İyice tanımadan hiçbir insana bağlanma. * Bitmemiş ilişkilerin üzerine ilişki kurma, acı çeken sen olursun. * İyice soruşturup diğer insanların da haklı olabileceğini düşün. * Seni takmayanı sende takma, konuşmayanla asla konuşma....
  2. Hayattan Çıkarılacak Dersler

Hayattan Çıkarılacak Dersler

ders çıkarılacak fıkralar hayattan çıkarılacak dersler ders hikayeler videolar cıkarılacak yazılar Birinci ve de en önemli ders . >> Okuldaki ikinci ayımda , hocamız test sorularını dağıttı .> Ben okulun en iyi ögrencilerinden biriydim .> Son soruya kadar soluk almadan geldim ve orada çakıldım kaldım .>> Son soru şöyleydi :> " Hergün okulu...
  3. Hamile erkeğin hayatı filme alınacak

Hamile erkeğin hayatı filme alınacak

ABD'de geçen ay doğuran dünyanın ilk "hamile erkeği" Thomas Beatie'nin hayatı filme alınacak. İngiliz film ve TV şirketi September Films'in, bir kadın olarak dünyaya gelen, ancak hormon tedavisiyle erkek olan Beatie'nin hikayesini anlatacağı filmi Kanal 4'te gösterilecek.4 firma arasından Beatie'nin hikayesini Kanal 4 için filme çekme hakkını kazanan September films belgeselde,...
  4. Kurşun kalemden alınacak ders

Kurşun kalemden alınacak ders

Küçük çocuk, dedesinin mektup yazışını izliyordu. birden sordu: - “Bizim başımızdan geçen bir olayı mı yazıyorsun? benimle ilgli bir hikaye olma ihtimali varmı?'' dedesi yazmayı kesti, gülümsedi ve torununa şöyle dedi: -”Doğru senin hakkında yazıyorum ama kullandığım kurşun kalem yazdıklarımdan daha önemli.. Umarım büyüdüğünde bu kalemi sen de seversin” çocuk kaleme merakla baktı ama özel...
  5. Ünlü Yazarların Ders Alınacak İbretlik Sözleri

Ünlü Yazarların Ders Alınacak İbretlik Sözleri

bu konu ünlü düşünür ve yazarların özlü sözlerine yer vermektedir. Dünyaca ünlü yazar ve düşünürlerin her biri altın değerinde olan ve ibret alınması gereken özlü sözlerini sizler için paylaşıyoruz. Sizde ünlü yazarların sözlerini arıyorsanız birçok anlamlı sözü bir arada bulabileceğiniz doğru sayfada olduğunuzdan emin olabilirsiniz:) KARAKTER...

Sayfayı Paylaş