gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

Haydarpaşada yangın...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

Dün başıma neler geldi.Dibimde kocca haydarpaşa garı yandı oda yetmedi yolda arabanın teki.... tek benim sorunummuş gibi dursada hepimizin sorunu tek bir gar gibi düşünmemeli tarihi eserde aynı zamanda... dün yaşadığım olayı brde sizlerin okumasını istedim...:(

Haydarpaşa Garı'nda yangın: Tarihi çatı tamamen yandı

Haydarpaşa Tren Garı’nda çıkan yangın, yaklaşık bir saat süren çalışmaların ardından kontrol altına alındı.

15:30 sıralarında çıkan yangında tarihi garın çatısı ve dördüncü katta büyük hasar oluştu.

Anadolu yakasındaki bütün itfaiye ekiplerinin katıldığı yangın söndürme çalışmalarına, sahil güvenliğe bağlı bir söndürme gemisi de destek verdi.

Çatıda süren izolasyon çalışmalarının yangına sebep olduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Can kaybının yaşanmadığı yangın İstanbulluların yüreğini ağzına getirdi. Sosyal paylaşım sitelerinde olayla ilgili yüzlerce yorum girildi

BÜYÜK TEHLİKE ATLATILDI
    Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Haydarpaşa Garı’ndaki yangın nedeniyle buraya yapılan tren seferlerinin yangın tamamen söndürülene kadar durdurulduğunu açıkladı.Aydın, tarihi Haydarpaşa Garı’ndaki yangına ilişkin olarak Ankara Garı’nda yaptığı açıklamada, gar binasının çatı katında saat 15.30 sıralarında başlayan yangının kontrol altına alındığını ve diğer katlara inmediğini söyledi.Yangına kısa sürede müdahale edildiğini ifade eden Aydın, "Büyük bir tehlike atlatılmıştır" dedi.Aydın, yangının Haydarpaşa Garı’nın çatısında yapılan izolasyon çalışmaları nedeniyle çıkmış olabileceğini tahmin ettiklerini belirtti.Müsteşar Yardımcısı Aydın, yangın nedeniyle Haydarpaşa Garı’ndan yapılan tren seferlerinin durdurulduğunu, yangının tamamen söndürülmesinin ardından seferlerin yeniden başlayacağını bildirdi.
    HAYDARPAŞA GARI
    1908’de İstanbul - Bağdat Demiryolu hattının başlangıç istasyonu olarak inşa edilmiştir. Gar, TCDD’nin ana istasyonudur. İstanbul’un Anadolu yakasında, Kadıköy’de bulunur. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Bağdat Demiryolu yanında İstanbul-Şam-Medine (Hicaz Demiryolu) seferleri de yapılmaya başlanmıştır. Devrin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapımına başlanmıştır. 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Bir rivayete göre binanın bulunduğu sahaya III. Selim’in paşalarından Haydar Paşa’nın adı verilmiştir. Binanın inşaatını, "Anadolu Bağdat" adı altında bir Alman şirketi gerçekleştirmiştir.

Ayrıca bir Alman’ın teşebbüsüyle garın önünde mendirek inşa edilerek Anadolu’dan gelecek veya Anadolu’ya gidecek vagonların ticari eşyasını yükleme ve boşaltma işlevi için tesisler yapılmıştır.

İki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından hazırlanan proje yürürlüğe girmiş, garın yapımında Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalışmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephanelere 1917’de yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonucu binanın büyük bir bölümü hasar görmüştür. Yeniden onarılan bina bugünkü şeklini almıştır.

1979’da Haydarpaşa’nın açıklarında "Independenta" adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonu meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın "O Linneman" adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasara uğramıştır. 1 Haydarpaşa Garı, 1976’da aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarılmış ve 1983’ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanmıştır.

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    İyiki söndürülebilmiş büyük geçmiş olsun tüm istanbullulara :S bende akşam duydum hiç haberim olmadı daha önce..

3. juju

juju Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    çok üzüldüm duyunca şahane bir yerdir orası tarihimize sahip çıkmalıyız tarihini bilmeyen biri vatanın degerini bilmez derler ya gelecek nesillere kalmıyıcak bu gidişle bazende bilerek yakıyolar inanın o zaman çok kızıyorum böyle insanlara

4. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    İhmal işte başka bişey deil... önem verilmiyor ki yeterince... insanlar ölebilirdide...

Haydarpaşada yangın... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. mezarlıkta yangın

mezarlıkta yangın

3 eylül 1997 mersin mezarligi orman tarafinda onlarca mezar yanmistir tarih 3 eylül 1997 mersin mezarligi orman tarafinda onlarca mezar yanmistir mezarlığı ALINTIDIR ...=> Mezarliktaki Yangin Su an 17 yasindayim ve olay bundan 3-4 sene evvel YASANMISTIR. O yaz en büyük zevkimiz arkadaslarla gece asagi inmek idi ve hemen hemen indigimiz her gece birbirimize korku hikayeleri...
  2. Çanakkale'de Yangın

Çanakkale'de Yangın

Çanakkale'nin Çınarlı Köyü yakınlarında çıkan orman yangını poyrazın etkisiyle kontrol altına alınamadı. Balya makinasından oluşan kıvılcımların anızları tutuşturması sonucu çıkmış olabileceği belirtilen yangın, 10 kilometre uzaklıktaki İntepe Beldesi'nin tepelik kısmına kadar ulaştı. Yangın bölgesine gelen Vali Orhan Kırlı, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Kırlı, gazetecilere yaptığı...
  3. Antalya'da Yangın

Antalya'da Yangın

Antalya'da iki gündür süren yangında 10 bin hektarlık ormanlık alan kül oldu Türkiye'nin en büyük ikinci yangını için ülkenin her yerinden yardım gönderildi.. Antalya'da önceki gün çıkan ve dün de süren yangında 10 bin hektar orman kül oldu. Antalya tarihinin en büyük, Türkiye'nin de ikinci büyük yangınında 4 köy tamamen yanarken, 3 köy de tamamen boşaltıldı. Yangına çok sayıda araç ve...
  4. İzmit'te yangın

İzmit'te yangın

İzmit'te merkeze bağlı Akpınar köyü yakınlarında ormanlık alanda yangın çıktı. Alınan bilgiye göre, Akpınar köyü yakınlarında ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle başlayan, rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın, yaklaşık 15 dönüm alanda etkili oluyor. Yangına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ile söndürme helikopteri müdahale ediyor. Akpınar köyündeki evlere yaklaşık...
  5. yürek yangınım...

yürek yangınım...

Yürek yangınlarını bırakıp bir kenara,sana geldim... İşte o ben,bendim senin sevdiğin... Kalburüstü gece karanlıklarında duygularımdan sıyrılıp... Göz yaşlarımı sakin sulara buırakıp geldim... Koşa koşa geldim sana hemde,delicesine severek... Canımı,ruhumu ve kalbimi yolusa sererek... Gönül kapımı herkese kapayıp sadece seni bilerek... Yürekte,kalpte,gönülde seni görerek... Sen yanımda...

Sayfayı Paylaş