gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

'Hayır'cılar cephesi büyüyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Solda bütünlüğü sağlamak amacıyla DİSK öncülüğünde geçen yıl kurulan 10 Aralık Hareketi, 21 Ekim'de yapılacak referandumun anlamsız ve gereksiz olduğunu, ancak oylamaya herkesin katılması gerektiğini savunarak, "Demokrasiye duyarlı tüm seçmenler oylamaya katılmalı ve 'hayır' demelidir. Sandığı hiç gitmemek 'evet'çilerin işini kolaylaştırır" çağrısında bulundu. 10 Aralık Hareketi sözcüsü Prof. Dr. Burhan Şenatalar imzasıyla yapılan açıklamada, referandumun içeriği, yapılış biçimi ve zamanlamasıyla demokrasi kültürüne aykırı ve isabetsiz olduğu belirtildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Referandum konusu anayasa değişikliği, 22. dönem TBMM'nin cumhurbaşkanı seçememesi üzerine alelacele gündeme getirilmişti. Seçimden sonra benzer bir acelecilik yeni anayasa çalışmalarında gösterildi. Her iki aceleci davranış da, demokrasi kültüründen ve katılım anlayışından uzaktır.
    Türkiye koşullarında ve yeni anayasada cumhurbaşkanının yetkilerini azaltma yönünde yapılması öngörülen değişiklikler çerçevesinde, cumhurbaşkanını halkın seçmesi anlamsız ve gereksizdir. Tipik bir popülizm örneğidir. Anayasanın ve referandumun hükümetin kendi beklentilerini gerçekleştirmek için kullanacağı bir oyuncak olmadığını göstermek için hayır diyelim."

Yurttaş Girişimi de 'hayır'cı

Yurttaş Girişimi ile Barış Girişimi'nden yapılan ortak açıklamada da, referandumda hayır oyu verilmesi istendi. Yurttaş Girişimi adına avukat Ergin Cinmen'in, Barış Girişimi adına Oya Baydar'ın imzasıyla yayımlanan açıklamada şöyle denildi:
    "Cumhurbaşkanını halkın seçmesinin de mümkün olduğunu, ancak halkın seçtiği Cumhurbaşkanı'nın, yetkileri ve sorumlulukları ile bir kurum olarak yeniden ve bütün olarak ele alınması gerektiğini, sadece seçime ilişkin bir düzenlemenin yarar getirmeyip, tersine krizi ve karmaşayı büyüteceğini düşünüyoruz.
    Referandumu protesto etmek için, sandık başına gitmemenin, referanduma hiç katılmamanın doğru bir davranış olmadığını, demokratik parlamenter rejime sahip çıkmanın en doğru ve sağlıklı yolunun referandumda 'hayır' oyu kullanmak olduğunu söylüyoruz."

'Hayır'cılar cephesi büyüyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Büyüyorum..

Büyüyorum..

Aşkın anlamı karmaşaymış...Öğreniyorum. Büyüyorum.... Belki de büyümek eş zamanlı canının yanmasıyla.Hep beklemede kalmak bile uzak tutmuyor sizi aşktan.Oturup gerçek aşkımı bulmalıyım diye bekledim.Dile kolay....Az zaman deil.... Sonra....Sonra herşey bir anda oldu.Öyle bir sevdim ki hangi ara sevdim nasıl aşık oldum bilemedim.Ama tek gerçek vardı...Deliler gibi sevdiğim...Gerçekten uğruna...
  2. Mısır cephesi

Mısır cephesi

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  3. Kafkas Cephesİ

Kafkas Cephesİ

kafkasya cephesi kafkas cephesinde kimlerle savaştık 1914 yılında savaş başlayınca Ruslar Galiçya'yı işgal ettiler. 1915 yılında Almanlarca takviye edilen müttefik güçler Rusları mağlup ederek tekrar Galiçya'yı ele geçirdiler. 1917 yılı Temmuzunda Ruslar Galiçya'da tekrar taarruza geçtiler. Başlangıçta hızla ilerleyen Rus birlikleri on gün sonra duraklayarak geri çekildiler. I. Dünya...
  4. Irak Cephesİ

Irak Cephesİ

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  5. Arabİstan Cephesİ

Arabİstan Cephesİ

Sayfayı Paylaş