gebe
  1. Beyazca

Beyazca Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Hayvanlar Oruç Tutamaz..!

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında Beyazca tarafından paylaşıldı.

Son Asrın Evliyalarından Hacı Cemal Öğüt Fatih Camiinde, bir Ramazan gününde vaaz ediyor. Dışarıda oruç tutmayanları, başı açıkları, namaz kılmayanları görüyor, onlara bir şeyler demesi lazım, ama direkt olarak bir şey de söylemek istemiyor. Konuya şöyle giriyor:

Şu Hacı Cemal var ya, bu saf hanımla nasıl yaşayacak, nasıl idare edecek,
    bilemiyorum.
    Diyeceksiniz ki: "Senin hanım çok mu saf?"
    Aman sormayın, o kadar saf, o kadar saf ki, isterseniz bir saflık örneği vereyim de bakın anlayın. Hacı Cemal'in de bu saf hanımla nasıl yaşayacağını siz düşünün.

Efendim, öğle namazından önce abdestimi aldım, cübbemi giydim, kapıya da çıktım, buraya vaaza gelmek üzere ayakkabı­larımı giyerken bizim hanım da mutfakta iftarlık yemek hazırlı­yordu. Birden feryadı bastı.

"Eyvah, bu da mı gelecekti başıma?"

Hemen ayakkabılarımı çıkardım,mutfağa doğru koştum.Bak­tım, mutfakta bir şey yok.

Dedim ki: "Hanım, yangın alarmı ve­rir gibi ne bağırıyorsun öyle? Ne var?"

Dedi ki: ''Görmüyor mu­sun kediyi "Görüyorum, kediye ne olmuş?''

“Daha ne olacak? İftarlık pideleri yiyor" demez mi? Tepem at­tı.

"Hanım sen de ne kadar cimrisin. İnsan bir pide için bu kadar çığlık atar mı? İşte camiye gidiyorum. Ne kadar pide istersen alır getiririm, hem de tazesinden" deyince, hanım bu sefer saf saf bana baktı, dedi ki:

"İlahi hoca, asıl saf olan sensin! Ben pideye mi acıyorum? Görmüyor musun, şu mübarek Ramazan gününde hayvan oruç tutmuyor, oruç? Şapur şupur pide yiyor. Ben hay­vanın oruç yediğine kızıyorum, ona üzülüyorum."
    Tepem iyice attı. Ben de dedim ki:

"İlahi hatun sen bilmiyor musun ki, hayvanlar oruç tutmaz, sen bilmiyor musun ki hayvanlar namaz kılmaz, sen bilmiyor musun ki, hayvanlar açık yerlerini örtme ihtiyacı duymazlar"

Cemal Hoca cemaate döner:

Nasıl bizim bu saf hatuna iyi söylemiş miyim?

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Hayvanlar Oruç Tutamaz..!
    ellerine emeğine sağlık

Hayvanlar Oruç Tutamaz..! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Orucu

Orucu

Rüyanizda örgü yapan bir kimseyi görmeniz, veya toplu olarak örgü yapilan bir imalathaneyi gezmeniz, hayirli bir is için araci olmaniza isarettir.
  2. Hangi gebeler (hamileler) oruç tutamaz? Kimler için sakıncalıdır?

Hangi gebeler (hamileler) oruç tutamaz? Kimler için sakıncalıdır?

hamilelere oruç farz mı hangi hastalıklarda oruç tutulmaz hamilelere farzmı Oruç tutmak bazı anne adayları için sakıncalıdır...Kimler için sakıncalıymış hep birlikte bakalım meleklerim... Anne adayının sistemik hastalıkları var ise, bebeğin gelişiminde problem gözleniyor ise ve doktoru uygun görmüyor ise oruç tutmak hem anne adayı hem de bebek için sakıncalı olabilmektedir. Hamilelik, enerji...
  3. Kadınlar sır tutamaz....!

Kadınlar sır tutamaz....!

Sizce de öyle mi bayanlar.....??? :) Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kadınlar sır saklama konusunda gerçekten de başarısız! Bir kadının saklayabildiği sırrın ömrü ise sadece ve sadece 47 saat! Araştırmacılar, kadınların bir sırrı öğrenir öğrenmez onu anlatmak için nasıl da yanıp tutuştuğunu, yaptıkları anketle ortaya çıkardı. İngiltere'de yapılan araştırmaya göre kadınlar, dedikodu...
  4. Ramazan Ayında Kimler Oruç Tutamaz?

Ramazan Ayında Kimler Oruç Tutamaz?

oruç tutmama halleri, oruç tutmamak için sebepler, oruç tutamayanlar Uzmanlar oruç tutan kişilerin sağlığına bir zarar vermemesi halinde tutulmasının anlamlı olacağına dikkat çekerken şu durumdakileri de uyarıyor; ‘Gün içinde ilaç almaya ihtiyaç duyan kalp ve böbrek hastaları, şeker hastaları, vücut direnci düşük ve aşırı zayıf kişiler, ameliyattan yeni çıkmış hastalar, ağır gebelik...
  5. Oruç Tutmamayı Mübah Kılan Özürler

Oruç Tutmamayı Mübah Kılan Özürler

Mübarek ramazan ayına girmeye sayılı günler kaldı.Havaların sıcak olması ve uzun süre açlık ,oruç tutmak isteyenleri tedirgin ediyor.Bizde hangi hallerde oruç tutulmamalı,orucu mübah kılan özürler,oruç tutamayanlar ne yapmalı sizler için araştırdık.Oruç ile ilgili tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi ; Oruç tutmaktan maksat nedir , Oruç Tutmayanlar adlı konularımızı da...

Sayfayı Paylaş