gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Hayvanlar Rüya Görür mü?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

hayvanlar, rüya görür mü, nasıl görür, araştırmalar, açıklamalar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz [​IMG]

Sevgili melekler,
    Şimdiye kadar iki kere köpek besleme girişiminde bulundum ama ikisi de fiyaskoyla sonuçlandı ne yazık ki..Çok müthiş bir şey hayvan beslemek ama kesinlikle ve kesinlikle uygun ortamın tam anlamıyla sağlanması gerekiyor.

En sevdiğim şey köpeğim uyurken seyretmekti.Çünkü öyle garip hareketler yapıyor,öyle mırıltılar çıkarıyordu ki ,rüya gördüğüne inanıyordum.Gerçekten de öyleymiş,hayvanlar da rüya görürmüş..

Elektroansefelografi ile ölçümler yapan bilim insanları hayvanların gerçekte rüya görüyor olabilecekleri iddiasında bulundular. Memeli hayvanların bir çoğunun rüya gördüğü bu sayede kanıtlanmış oldu. Zaten evvil hayvan yetiştiren kişilerin evlerinde bulunan kedi veya köpeklerinin uyku sırasında yaptıkları hareketler bu teoriyi destekler niteliktedir. Bıyıkları ile yaptığı hareketler, kolları veya bacaklarının uyku anında farkedilmeden hareket ettirilmesi bunlara örnek olabilecek niteliktedir.

Bir çok yine aynı şekilde gece uykusunda insanların ilgisini çekebilecek oldukça fazla hareket sergileyebilir. Rüya görme amacıyla incelenen bazı havyanların yine aynı şekilde REM merkezinde bir kaç değişiklik olduğu saptanmıştır. Buda hayvanların kesin anlamıyla rüya gödüklerini öne çıkaran bilimsel bir araştırmadır.

Hayvanlar Rüya Görür mü? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Genelde Ne Tür Rüyalar Görürsünüz?

Genelde Ne Tür Rüyalar Görürsünüz?

Arkadaslar ben hep farkli diyorum, güzel rüya görürsem gerceklesecek diyorum, kötü oluncada bilincalti canim gercek ile alakasi yok diyorum :D Sizce?
  2. hayvanlar aleminde rüya görülür mü?

hayvanlar aleminde rüya görülür mü?

hayvanlar aleminde rüya görülür mü? evet arkadaşlar çok merak ettim acaba hayvanlar aleminde rüya görülür mü? hayvanlarda rüya görüyor mudur ne dersiniz?
  3. Neden rüya görürüz?

Neden rüya görürüz?

Rüya görmek. Biyolojik içeriği, işleyişi ve amaçları henüz tam olarak anlaşılmamış olan rüyalarımız neredeyse insanlığın var oluşundan bu yana bilim adamlarının da, din adamlarının da ilgi alanında yer alıyor. Rüyalar hakkında deneyler, araştırmalar yapılıyor, dini öğretilerde ve kitaplarda açıklamalar aranıyor vs.. İnsanlık tarihi boyunca rüya yorumları ilgi uyandırmış, insanlar bir mesajı...
  4. Rüyada Allah'ı görmek mümkün müdür?

Rüyada Allah'ı görmek mümkün müdür?

Allah Teala'nın rüyada görüleceği konusu, alimler arasında ihtilaflı bir konudur. İmamı Azam Ebu Hanife'nin rüyada Allah'ın görülebileceği, İmam Maturidi Hazretlerinin de görülemeyeceği şeklinde izahatı vardır. Peygamber Efendimizin (asm) de Allah Teala'yı rüyasında gördüğü hadislerde belirtilmektedir. (Akaid, Ömer Nesefi; Taftâzânî,Şerhu'l-Akaid, s, 134) Alimlerin çoğuna göre rüyada Allah'ı...
  5. Ramazanda şeytani rüya görülür mü?

Ramazanda şeytani rüya görülür mü?

Sual: Mastürbasyon kaza gerektirir deniyor. Bana göre kasten orucu bozuyor, ben kefaret gerekir diyorum. Hangi kitapta kaza gerektiği yazılıdır? CEVAP Mastürbasyon için yalnız kaza lazım olduğu, Fetava-i Hindiyye, Bahrürraik ve Dürr-ül-muhtar kitaplarında yazılıdır. Kefaret gerektirmez. Akıl ile din olmaz. Dinde nakil şarttır. Sual: Dayanamayıp orucunu bozana kaza mı gerekir? CEVAP...

Sayfayı Paylaş