gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.517
    Ödül Puanları:
    113

HCG değerim düştü düşükmü yapıcam?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

hcg değerinin düşmesi düşük habercisimi,hcg değerinin düşmesi sağlıksız gebelikmi,hcg değeri neden düşer,hcg değeri düşüşü ve bebek düşmesi hakkında bilgiler

Sitemize gebe olan hanımlar tarafından sık yöneltilen sorulardan biride hcg değerindeki artışın düşmesinin nedeni nedir?HCG değerinin düşmesi düşük habercisimi yönünde..B-hCG sadece gebelikte oluşan bir hormondur. Bu hormon gebeliğin başlaması ile vücuda salgılanmaya başlar. İdrar ve kan testinde B-hCG hormonunun varlığı hamile olduğunuz anlamına geliyor.

Lakin ancak gebelik dışında bazı tümör v.b durumlarda da yükselebilmektedir. HCG normal gebeliklerin yanı sıra, dış gebelik (ektopik gebelik), boş gebelik (enambriyonik gebelik), mol gebelik (üzüm gebeliği) gibi durumlarda da yükselir.Hamile olmayan bir bayanda HCG hormon değeri sıfır veya sıfıra çok yakın değerler olarak ölçülür. Anne kanında β-HCG hormonunun tespit edilmesi yaklaşık adet gecikmesi yaşanan günlerde veya bir kaç gün önce mümkün olabilir. B-HCG değeri yaklaşık olarak 36 saatte bir ikiye katlanacak şekilde artar, ancak her hamilelikte bu şekilde net ve doğrusal artış izlenmesi kesin kural değildir.

Gebeliğin ilk haftalarında B-HCG değerinin giderek düşmesi o gebeliğin sağlıksız bir gebelik olduğu, dış gebelik olabileceği veya düşükle sonuçlandığı konusunda şüphe yaratır.Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilemesi için beklenen adet gününün gelmesi gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir.

Kan testinde gebelik kesin olarak anlaşılmaktadır. Evde yapılan idrar testlerinde ise âdetin en az 10 gün gecikmesi beklenir. Aksi durumda sonuç negatif çıkacaktır. Çünkü B-hCG hormonu ilk olarak kana salgılanır, daha sonra idrara salgılanır. Eğer gebelikten şüpheleniyorsanız, kan testi yaptırarak kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

d.jpg

BETA-HCG değerine göre gebeliğin tespiti:

Gebelik testinde sıfırdan büyük değerler (0.001 gibi çok küçük değerler hariç) hamilelik olduğuna dair şüphe yaratır, bu nedenle testin birkaç gün ara ile tekrarlanması gerekir. Kanda gebelik testinde belirlenen B-HCG değeri yaklaşık 1000 mIU/ml'den küçük olduğunda transvajinal ultrasonla gebelik izlenemez çünkü bu aşamada gebelik kesesi görülemeyecek kadar küçüktür. 1000'in üzerindeki değerlere çıktığında transvajinal ultrasonla gebelik kesesi izlenebilir, abdominal (karından) yapılan ultrasonla izlenebilmesi için gebelik kesesinin biraz daha büyümesi, B-HCG değerinin 1500-2000'e çıkması gerekir. B-HCG değeri 7000 civarına geldiğinde kese içerisindeki yolk-sak denilen yuvarlak yapı izlenebilir, B-HCH değeri 10.000 civarına geldiğinde ise bebeğin kalp atımları ultrasonda izlenebilir.

Kanda gebelik (hamilelik) testi ne zaman belli olur? Ne zaman yapılmalı?

Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilemesi için beklenen adet gününün gelmesi gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir. Daha net bilgi vermesi için genellikle adet gecikmesi yaşandıktan bir kaç gün sonra kanda gebelik testi yaptırılması önerilir. Yumurtlama günlerinde ve ilişkiye girilen günlerde kanda hamileliğin tespit edilmesi mümkün değildir çünkü bu kadar erken dönemde hamilelik olsa bile henüz rahim içerisine ulaşmamıştır, bu nedenle hormonlar anne kanına geçememektedir. Kanda veya idrarda gebelik testlerinin aç - tok karnına yapılması farketmez.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Kasım 2016
  2. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.517
    Ödül Puanları:
    113
    Gebe olduğunu öğrenen birçok anne adayı HCG değerini yakın dan takip etmeye başlar.Hcg değeri ile gebeliğinin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğini kendince irdelemeye çalışan anne adaylarına tavsiyemiz ; İnternette bilgi kirliliği çok.Sadece değerle gebeliğin seyri hakkın da yorum yapılmaz. Hekim kontrolü , usg incelemesi ile birlikte en sağlıklı bilgiyi edinebilirsiniz.. Bu konuya istinaden ek bilgiler için aşağıdaki linkimizi ziyaret ediniz..
    HCG Değerinin düşmesi düşüğün habercisimi?

3. GÜRKAN FİLİZ

GÜRKAN FİLİZ Forum Okuru

adetim bir gün geçti idrar tahlili yaptım 2 çizgi silik çıktı kan tahlılınde 13 çıktı ama Akşama hasta oldum neden olmuş olabilir .

4. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.517
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba,

Sağlıksız gebelik söz konusu olmuş olabilir. Yada ,kanamanız lekelenme şeklindeyse ,üstüne görme olabilir. Hekime görünüp danışmakta yarar var..

5. görkem as

görkem as Forum Okuru

slm hcg değerlerimi yorumlarmısınız cuma 120 pazartesi 60 salı 25 bugün yine yapıcam durum nedir?

6. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.517
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba, Sağlıksız gebeliği gösteriyor durum. Değerlerde düşük emaresi var . Mutlaka hekime görünün.

7. meli_sa

meli_sa Forum Okuru

merhaba beyza hanım Bugun kan tahlili yaptirdim sonuc 675 cikti adetimi iki gun gecti sizce hamilemiyim gec dollenme olmus olabilir mi

8. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.517
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba , değeriniz gebelik lehine geç döllenme söz konusu değil. Yarından itibaren hekim kontrolün de olun. Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileği ile.

9. ecmile erk

ecmile erk Forum Okuru

slm benim son adet tarihim 1 kasım hcg değerlerim 1000 800 600 450 380 120 10200 bu durum da gebelik varmıdır yardım lütfen

10. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.517
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba,

HCG değerleriniz hızla düşmüş ve tekrar artmaya başlamış. Bu durum da bir anormallik var. Mutlaka hekime görünün . Sağlıksız gebelik söz konusu gibi..

HCG değerim düştü düşükmü yapıcam? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. HCG Değerinin düşmesi  düşüğün habercisimi?

HCG Değerinin düşmesi düşüğün habercisimi?

hcg nedir,hcg değerleri,hcd değerinin çok yüzelmesi,hcg değerinin düşmesi sağlıksız gebelikmi,hcg değeri düşen varmı,hcg kanda gebelik testi hakkında bilgiler HCG hormonu kadınlarda özellikle gebelik döneminde artan bir hormondur ancak gebelik dışında bazı tümör v.b durumlarda da yükselebilmektedir. HCG normal gebeliklerin yanı sıra, dış gebelik (ektopik gebelik), boş gebelik (enambriyonik...
  2. Gebelik İçin Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Gebelik İçin Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Beta HCG kan testi gebelik tayini için sıkça tercih edilen güvenilir bir tahlildir.Gebe olup olmadıklarını merak eden, gebelik ümidi veya tam tersine gebelik korkusu taşıyan kadınlar gebelik için Beta HCG değerinin kaç olduğunu merak ediyorlar. Genel bir bilgi vermek gerekirse, 10 ve üstü Beta HCG değerleri hamilelik yönünde bir bilgi vermektedir. Bilinmesi gereken önemli bir diğer nokta da,...
  3. beta hcg değeri

beta hcg değeri

merhaba benimde gecen haftalık kan desti değerim 2809 cıkmıştır. ayrıca adet tarihim 7 aralık 2015 ti. doktor 5 haftalık dedi adet tarihime göre daha fazla olması gerekmez mi
  4. DÜŞÜK BETA HCG DEĞERİ

DÜŞÜK BETA HCG DEĞERİ

Herkese merhaba; bir konuda yardımınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var: Benim adet tarihim 2 gün gecikince evde hamilelik testi yaptım, ikinci çizgi çok silik çıktı. Hemen o gün kan tahlili yaptırdım beta hcg 48.24 çıktı. bu testten iki gün sonra yani adetim gecikmesinin 4. gününde tekrar ölçtürdüm 61.91 çıktı ve bu arada iki defa daha evde hamilelik testi yaptırdım onlarda da çizgi silik...
  5. Beta HCG Değeri Kaç Olunca Hamile Olunur Cevabı Uzakta Değil

Beta HCG Değeri Kaç Olunca Hamile Olunur Cevabı Uzakta Değil

Beta HCG Değeri Kaç Olunca Hamile Olunur sorusuna yanıt arayacağız bu yazımızda arkadaşlarım. Hamile kalmak dünyaya kendinden bir parça olan bebeğini doğurmak her kadının hayalidir sanıyorum. Tabii sadece kadınların değil bu erkeklerin de ortak düşüncesidir. Belki bu müjdeli haberi size bir sayı değeri gösterecektir. Hamilelik belirtileri ile kafa yoranlar belki daha çok yanılma payı...

Sayfayı Paylaş