gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Hepimiz Renkleri Aynı Tonlarda Mı Görürüz?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

renkler, aynı mı görürüz, renk tonları, sebepleri, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz [​IMG]

Sevgili melekler,
    İnsanoğlu, kendini bildiği günden bugüne, renk hadisesine ne yazık ki bir kullanım aracı veya obje olarak bakmış, ne güzel kırmızı döpiyes veya sarı kazak deyip geçmiştir.
    Şöyle bir düşününce gördüğümüz bir rengi başka insanlar da aynı tonda mı görüyor acaba?Özellikle aynı zevklere sahip iki insan..

Renkler, gözün ışığa duyarlı bölümü olan retina tabakasında bulunan özel hücreler tarafından tanımlanır. Bu hücreler iki tiptir. Çomakçık hücreleri siyah-beyaz görüşten sorumlu iken, koni hücreleri de diğer renklerin tanımlanmasından sorumludur. Göz tarafından algılanan ışık, çomakçık ve koni hücrelerine ulaştığı zaman uyartı meydana gelmiş olur. Çomakçık hücrelerinin dış yüzeyinde bulunan ince zar uzantıları, “rhodopsin” adı verilen kırmızı renkli bir görme pigmenti ile birleşmiş durumdadır.
    Koni hücrelerinde ise, rhodopsin yerine “iodopsin” adı verilen bir renk pigmenti bulunur. Her iki renk pigmenti de, opsin ve retinalin farklı bileşimleri ile meydana gelir. Omurgalılarda iki retinal ve birçok opsin tipi bulunduğu kanıtlanmıştır. Renk algılanması da, bunların çeşitli kombinasyonları ile meydana gelmektedir. Bu açıdan bakıldığında, hepimizin farklı kombinasyonları farklı tonlar için kullanabiliyor olabileceğimiz ve dolayısıyla da renk tonlarını birbirimizden farklı şekilde görüyor olabileceğimiz ihtimali ortaya çıkmaktadır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Mayıs 2011
    büşra.shid bunu beğendi.
  2. büşra.shid

büşra.shid Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    175
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler bilgiler içinn :)

Hepimiz Renkleri Aynı Tonlarda Mı Görürüz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Athena - Hep Aynı

Athena - Hep Aynı

Athena - Hep Aynı zaman mı hep yalan? belki boştu olanlar yakınmak çok saçma, çünkü yoktur kaçanlar uzaksin kendine, içinde var bir değişme ulaşsam zaten sormazdım ki, orda nerede? ben kendimle ölmek varken sen hep burda hep ayni, hep ayni, hep ayni, hep aynı şenle birlikte hep ayni, hep aynı neden hep sormak var? cevabı nerede, kimde var? doğrusu bence yok ki, hepsi aynı...
  2. Hepimiz Aynıyız AsLında..

Hepimiz Aynıyız AsLında..

Hepimiz Aynıyız AsLında.. -ALINTI-
  3. Renkleri nasıl görürüz

Renkleri nasıl görürüz

insan gözünün fark edemediği ışınlar renklerin göz yanılmasını olduğunu söylerlerdi hep bana siz hiç merak ettinizmi renkleri nasıl gördüğümüzü :D:D Dalton, kanın ‘çok koyu yeşil’ ve defne yaparağının kırmızı balmumuyla’ aynı renkte olduğunu söylerdi. Evet, ünlü bir kimyager olan Dalton, renk körlüğü ya da daha doğrusu renk görüşünde bozukluk olan biriydi. Dalton’a kırmızı, griymiş ve...
  4. Hep Aynı Dua

Hep Aynı Dua

kıssadan hisse, dini hikayeler, şeytan, melek, nefis aradığınız herşey burda meleklerim... Bir şahıs, Harem-i Şerîfin kapısında, Ey doğrulara yardım eden, haramlardan kaçınanları koruyan Allâhım!.. diyerek hep aynı duâyı okuyordu. Ona, Sen başka duâ bilmez misin? dediler. O şöyle açıkladı, bu duâyı tekrar etme sebebini: Ben Beyt-i Şerîfi tavâf ederken ayağıma takılan bir şeyi eğilip...
  5. neden ayın aynı yüzünü görürüz?

neden ayın aynı yüzünü görürüz?

neden ayın hep aynı yüzünü görürüz şaka yapmadan söyleyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sayfayı Paylaş