gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Her adet gecikmesi gebelikmidir?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Her kadın düzenli olarak ayda 1 defa adet olmaktadır.Adet olan kadın gerek ruhsal gerekse fiziksel açıdan rahatlamaktadır.Adet kanaması nın düzenli olması gebe kalma açısından önemlidir.Düzensiz adet gebeliği zorlaştırsada tedavisi mümkündür.Adet düzensizliği genelde hormon bozuklukları,rahim kaynaklı sorunlar,stres,mevsim dönüşleri ,kist,miyom gibi durumlardan kaynaklanmaktadır.En sık rastlanılan durum pko dur.Adetin gecikmesi gebelikle de alakalı olabilir.Bunu teyit için gecikme 3 günlük ise test yapılmalıdır. Gerek gebelik sayfamıza , gerekse melekler mekanı na her gün adet gecikmesi ile ilgili sorular almaktayız.Bu sorulardan biride adetim gecikti hamilemiyim yönünde.Yukarda saydığımız nedenlerden dolayı adet gecikmesi olabilir.Bu yüzden biz bu tür sorulara temkinli yaklaşarak kişinin adetinin gecikmesi halinde test yapmasını öneriyoruz.Yazımızın devamın da adet neden gecikir,adetin gecikme nedenleri ve her adet gecikmesi hamilelik belirtisimi adlı detayları bulabilirsiniz.Öncesi ; Adet gecikmesi kaç gün olur? Adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz.
    adet gecikmesi.jpg

Adet periyodu kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 25 ila 35 gün arasında değişir. Bu sürenin aşımı söz konusu olduğunda bunu adet gecikmesi olarak tanımlamak mümkündür. Bilindiği üzere gebelik dönemi ve menopoz döneminde yumurta bulunmadığı için adet kanaması da olmayacaktır. Peki ama adet dönemi neden gecikir? Bu sorunun ilk mantıklı cevabı gebeliktir. Eğer olması gerekenden daha uzun süredir adet görmediyseniz gebelik testi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Şayet gebelik testinde bir sonuç alamazsanız diğer faktörlerinde hızlı bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Sonuç ne olursa olsun, adet gecikmesi durumunda doğrudan bir doktora başvurmanız gerektiği de unutulmamalıdır.

Adet gecikmesi yumurta çatlamaması

Bazen kadınlarda yumurtaların çatlamaması durumu adetin gecikmesine neden olabilir. Kadınlarda bu durum sıklıkla birkaç günlük gecikmelere neden olduğu için çok fazla üzerinde durulmayan bir konudur. Aşırı stres ve biranda durağanlaşan yaşam standartlarının da adeti geciktiren faktörler arasında yer aldığı görülmüştür.
    Adet Gecikmesi ve Hormonlar

Gebeliğin dışında adet gecikmesi denildiğinde akıllara öncelikle hormonal sebepler gelebilir. Tiroid bezinde meydana gelen bazı sorunların ve rahatsızlıkların adet gecikmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu fonksiyon bozukluklarının tedavi edilmesi için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda beyin tarafından salgılanan ve yumurtalıkları uyaran bazı hormonlarda normal bir adet görülmesini sağlayan en önemli yardımcılar arasında yer alır. Bu salgılamada meydana gelen düzensizlikler de adetin önündeki en büyük engeldir.

Rahimde ve üreme organlarında yapılan operasyonların adet gecikmesine neden olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda pek çok doğum kontrol ilacının da adet gecikmesine neden olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra, son dönemlerde yapılan araştırmalar aşırı spor faaliyetlerinin adet gecikmesine neden olduğunu gözler önüne sermiştir.

Ne Zaman Adet Gecikir

Profesyonel yüzücüler üzerinde yapılan bir deneyde, yoğun antrenman temposunun yaşandığı dönemlerde adet gecikmesinin büyük oranda görüldüğünü gözler önüne sermiştir. Bu da iki boyutlu düşünülmesi gereken bir konu olarak ön plana çıkar. Eğer vücut adet periyodunun normal seyri ile sağlayamayacağı bir aktivite içerisine girecekse yoğun stresinde etkisiyle adet döneminin gecikmesi söz konusu olabilir. Bunu yazın tatile gitmeden önce görülen adet gecikmesi ile açıklamakta mümkün olmaktadır. Gecikmenin sebebi ne olursa olsun zamanında doktor ile diyalog kurulmalı ve altında yatan neden detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

Üzerinde hassasiyetle durulması gereken konular arasında yer almasına rağmen çoğunlukla önemsenmediği de bilinmektedir. Böylesine sorunlarla karşılaşmamak adına zamanında ve doğru bir şekilde değerlendirme yapmalı ve bu duruma uygun olarak adet gecikmesi konusunda doktorunuza danışmalısınız. Son olarak adet gecikmesine sıklıkla vücut kitle endeksinde meydana gelen değişmelerinde sebep olabileceğinin altını çizelim.

Ayrıca son dönemlerde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, ilk adet görmeye başlanan dönemden itibaren yaş ilerledikçe adet periyodun da çok ciddi gecikmeler yada sarkmalar ortaya çıkabilir. Bu durumda adetin daha ilerleyen zamanlar içerisinde hızlı bir şekilde gecikmesine neden olabilecektir.

Her adet gecikmesi hamilelik belirtisi midir ?
    Şu ana kadar adet neden gecikir ve nasıl gecikir sorularının üzerinde durduk. Fakat unutulmaması gereken çok önemli bir nokta vardır ki o da hamileliktir. Hamilelik başladıysa adetin gecikmesi için başka bir bahane aramak size zaman kaybettirecek ve stres yapmanıza neden olacaktır. Bu sebepten eğer riskler söz konusu olduysa zamanında adetinizin neden geciktiği ile doğru adımları atmalı ve buna uygun olarak bir yol izlemelisiniz

2. şuuraa

şuuraa Forum Okuru

yani adet gecikmesine hamilelik var diyemeyiz

3. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Her mens gecikmesi gebelik lehine değildir.Stres,rahim kaynaklı sorunlar,hormonal problemler,kist,miyom vs. gibi etkenler gecikmeye neden olabilir.Yukarda belirttiğimiz gibi.Beklenen menste gecikme olması durumun da test yapılmalıdır.

4. Nermin kayalı

Nermin kayalı Forum Okuru

İyi günler beyza hanım .Ben düzenli adet oluyorumdum hiç şaşmazdı.İki ay önce boşandım zor günler geçirdim hamile olmadığımdan eminim adetim niye gecikmiş olabilir teşekkürler.

5. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba,
    Mens gecikmesinin bir çok nedeni var. Rahim kaynaklı sorunlar,hormonal porblemler, stres gibi durumlar dan mens gecikebilir.Stresli günler yaşamışsınız bu yüzden gecikmeniz olabilir.Kadın doğuma görünmenizi öneriyorum.

6. canan eymen

canan eymen Forum Okuru

ablacım adetim 3 gün gecikti sizce kesin hamilemiyim miğdem çok yanıyor ve akıntım su gibi

7. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Her mens gecikmesi gebelik değildir. Gebe olup olmadığınızı anlamanın tek yolu test yapmanız. Belirtilerden yola çıkarak gebelik teşhisi yapılmaz. Yeterli gecikme mevcut. Bu gün test yapabilirsiniz.

8. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Sayafamıza sıklıkla adet gecikmesi ile ilgili sorular almaktayız. Adetim 3 gecikti hamilemiyim,adetim gecikti test yaptım negatif sizce hamilemiyim ? Yukarda yazımız da belirttiğimiz gibi her adet gecikmesi gebelik lehine değildir. Adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır. Adet gecikmesinin nedenlerini aşağıdaki linkimiz de bulabilirsiniz..

Adet gecikmesi neden olur?

9. cansel ats

cansel ats Forum Okuru

mrhaba benim adetim bir eylülde çok gecikti. bu ay yine adet olmadım kan testi yaptım 001 bu gecikmenin nedeni nedir. ayrıca sarı kokulu akıntım var?

10. BEYZA21

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113
    Merhaba,

Değer gebelik lehine değil. Her adet gecikmesi de gebelik değil. Sebepsiz adet gecikmez. Adet gecikmesinin sebebi çoğunlukla hamileliktir, ancak bu başka olasılıklar olmadığı anlamına gelmez. Sarı renkte kokulu akıntı enfeksiyon bulgusu taşıyor. Mutlaka hekime görünüp muayene olun.

Her adet gecikmesi gebelikmidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Her adet gecikmesi gebelikle sonuçlanırmı?

Her adet gecikmesi gebelikle sonuçlanırmı?

Sayfamıza sık yöneltilerden sorulardan biri de mens tarihim 5 gün geçti hamilemiyim,adet tarihim 3 gün geçti hamilemiyim?Öncelikle belirtelim ki her adet gecikmesi gebelik lehjine değildir.Mevsim dönüşleri,psikolojik nedenler,stres,rahim kayanklı sorunlar adet gecikmesine neden olabilir.Adet gecikmesi yaşayan bayanlara tavsiyemiz kesin ve net sonuç için hcg testi yapmalarını öneriyoruz.Hcg...
  2. adet  gecikmesi

adet gecikmesi

Arkadaslar Merhaba. Bilen biri varsa ve bana cevap yazarsa çok sevinirim. Ben her ay en gec 30 günde bir adet olurdum. Hatta son 3-4 aydir 28 günü gecmedi hic. Bu ay 33 gün geçti olamadım adet. Kan tahlili yaptırdım 1.20 çıktı sonucu yani negatif. :-( hamile olma ihtimalim var mıdır ? Kimisi daha küçüktür kanda çıkmaz diyor kafam allak bullak oldu. Lütfen yardım edin
  3. Adet olmadım ama hamilede değilim neden acaba?

Adet olmadım ama hamilede değilim neden acaba?

Kadın aylık kanamaları yumurtalıklarda büyüyen yumurtanın bir fonksiyonudur. Yumurtayı büyüten hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonudur. Yumurta yeterince büyünce ve salgıladığı kadınlık hormonu (estrojen) yeterince yükselince hipofiz bezinden gelen LH hormonu uyarısıyla çatlar ve yumurta tüpe geçer. Yumurtanın yumurtalıkta kalan kabuğu (corpus luteum) progesteron hormonu salgılar. 14 gün...
  4. adet gecikmesi!!!!

adet gecikmesi!!!!

merhaba kızlar , benim sorum şu ; ağustos-eylül-ekim ayları 36 günde bir adet gordum.son ayımda (ekım ve kasım ayı arası) 32 günde yanı normal duzenınde geldı .yalnız bu ay daha adet görmedm.32 gun uzerınden hesaplarsam gecikmem var ama 36 gun uzerınden olma ıhtımalı kafamı karıstryo .acaba duzenım gene mı degıstı,bide adet gecıkmesı halınde adet belırtılerı devam eder mı
  5. adet gecikmesi

adet gecikmesi

merhaba. En son 30/08/2016 da adet oldum. Normalde adet donemim 32-34 gun arasinda degisir ama temmuz ayindada adetimden 5 gunluk bi gecikme yasamistim ve adetim 30/07/2016 da gelmisti. Bu ay cinsel illiski yasamadim sadece 4 eylulde perina bolgesine zevk suyu gelmisti ve ben hemen silmistim baskada hic bir iliskim olmadi. 1 bucuk hafta once kadar grip oldum. Dun 7/10/2016 da idrar testi...

Sayfayı Paylaş