gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

her çocuk annesini taklit ediyor

Konu, 'Egitim' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

Kızlar kadar erkek çocuklarında küçük yaşlarda annesini taklit ederek evde ütü ve temizlik yapmaya çalıştığı, mikser ve elektrikli süpürge gibi eşyalarla oynadığı bildirildi. Selçuk Üniversitesi Mesleki EĞitim Fakültesi Öğretim Görevlisi, İhsan Doğramacı Anaokulu’nun yöneticisi ve müdürü çocuk gelişim uzmanı Figen Güleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların 1 yaşını geçtikten sonra anne ve babayı taklit etmeye başladığını bu yüzden ebeveynlerin dikkatli olması gerektiğini
    söyledi.

Çocukların en fazla birlikte olduğu kişileri taklit edeceğini vurgulayan Güleş, sürekli evde kalındığı için genellikle birlikte zaman geçirdiği ev hanımı olan annesini örnek alacağını bildirdi.

Annesinin ev işinde yaptıklarını dikkatle izleyen çocuğun zamanla aynı şeylerle uğraşmaya başlayacağını dile getiren Güleş, şunları kaydetti:
    "Kızlar kadar erkek çocukları da evde ütü ve temizlik yapmaya, mikser ve elektrikli süpürge gibi eşyalarla oynamaya başlar. Hatta bazı çocuklar annesi gibi bulaşık yıkamak bile isteyebiliyor. Bu durum özellikle erkek çocuk sahibi
    babaları tedirgin edebiliyor. ’Oğlum kız gibi yetişiyor’ diyebiliyor. Birçok aile erkek çocuğu ütü ve temizlik yaptığı için endişeye kapılıyor. Endişeye gerek yok. Erkek çocuk uzun süre kız gibi bebekle oynuyorsa sorun var demektir."

Güleş, kız ve erkek çocukların birbirinin oyuncağına ilgi duyabileceğini belirterek, "Bu ilgi ileri boyutlara giderse süreklilik kazanırsa çocuğun psikoloğa götürülmesi gerekiyor. Erkek çocuğun sürekli bebekle oynaması gelişimiyle ilgili sorun olduğuna işaret edeceği için psikoloğun görmesi gerekiyor" dedi.

Kız ya da erkek çocukların ev işlerine ilgi duymasının ve yapmaya çalışmasının onların düzen duygusunun geliştiğini gösterdiğini ifade eden Güleş, bu durumdaki çocukların sorunlu geliştiğini düşünmenin yanlış olacağını
    bildirdi.

Çocuğun daha iyi gelişmesi için ona ilave ev işleri verilebileceğini vurgulayan Güleş, "Örneğin anne çocuğuna 2 kap verip birbirine su aktarmasını söyleyebilir. İş yaparken küçük yardımlar isteyebilir. Bu, çocuğun kendisine olan güveninin de oturmasını ve gelişmesini sağlar. Yine 2 yaşından sonra çocuklara hikaye okunması, onların oyun hamuru ile oynaması daha iyi olacaktır" diye konuştu.

her çocuk annesini taklit ediyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. çocuğunuz  Sizi mi Taklit Ediyor

çocuğunuz Sizi mi Taklit Ediyor

Cinsel kimlik gelişimi sırasında annesini ya da etrafındaki diğer kadınları taklit etmeye meraklı olmaları doğal. Ancak yaşına uygun olmayan giysilerle dışarı çıkmaya çalışması, kendini topluma bu şekilde tanıtmasının altında yatan başka nedenler olabilir... Kız çocuklarının makyaj malzemelerine, topuklu ayakkabılara, takılara düşkünlüğü şaşırtıcı değil. Anneleri düşkün olmasa bile... Hele...
  2. anneler her şeyi bilir...

anneler her şeyi bilir...

anneler her şeyi bilir... Mehmet ile Handan öğrenci olup, aynı evi paylaşmaktadırlar. Bir gün Handan ve Mehmet, Mehmet'in annesini yemeğe davet ederler. Mehmet'in annesi akşam yemeği süresince Handan'ı uzun uzun süzer ve aslında Handan'ın çok alımlı ve güzel bir kız olduğunu, acaba aralarında ev arkadaşlığından daha ileri bir boyutta bir ilişkinin mevcut olup, olmadığını merak eder....
  3. Anne Babalar Dİkkat GTA isimli oyun çocukları katil ediyor

Anne Babalar Dİkkat GTA isimli oyun çocukları katil ediyor

Anne-babalar dikkat! Dünyada en çok satan oyun. Çocuğunuzu bu oyundan uzak tutun. Çünkü bu oyun katil ediyor... Oyunun ismi Grand Theft Auto... Kısa adı ile GTA... Dünyada en çok satan oyunların başında geliyor. Bolca şiddet içiren bu oyunu gerçek hayata uyarlamaya kalkan bir genç katil oldu. Grand Theft Auto serisi ilk andan itibaren büyük belalar açtı. Oyuna takılan gençler ve...
  4. kardeşim beni taklit ediyor

kardeşim beni taklit ediyor

arkadaşlar bıktım artık yeter ya bu kardeşimden çektiğim çile nedir. ne alırsam onu iştiyor, hangi elbisem varsa anneme aldıracağa kadar dil döküyor,hangi siteye üye olursam o siteye üye olmaya çalışıo(burayada gizli giriyorum) mesela simli kalemle bileğime yuvarlak içine yıldız çizdim(pentacle)o da hemen çizdi. artık yiyeceklerini bile bana göre yiyor içiyor. salep sevmiyorum diyo ben salep...

Sayfayı Paylaş