gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Her üç kişiden birinin ölüm nedeni kanser olacak

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nezih Meydan, ''Yaş ortalamasının da artmasıyla önümüzdeki 15 yıl içinde, ölen her 3 kişiden birinin ölümü nedeni kanser olarak hesaplanmaktadır'' dedi. [​IMG]Aydın Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında, Aydın Halk Eğitim Merkezinde ''Kansere Genel Bakış'' konulu panel düzenlendi. Aydın Sağlık Müdürü Mehmet Çobanoğlu, kanserin, Türkiye'de nedeni bilinen ölümler arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Kanserle mücadelenin en önemli basamaklarının toplumu bilinçlendirme ve erken tanı olduğunu ifade eden Çobanoğlu, ''Sağlık Müdürlüğü olarak, teşhis ve tedavi hizmetlerini geliştirmenin yanı sıra, halkı bilinçlendirme çalışmalarına da ağırlık vermekteyiz'' diye konuştu.

-''HER 3 KİŞİDEN BİRİNİN ÖLÜM NEDENİ''-

ADÜ Tıp Fakültesi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nezih Meydan, kanserin, yaşla birlikte artan bir hastalık olduğunu, dünyada her 100 kişiden 28'inin kalp hastalıklarına, 23'ünün ise kansere bağlı olarak öldüğünü söyledi.

Son 50 yılda kalp, inme ve zatürre gibi hastalıklara bağlı ölümlerde üçte birine varan azalmalar görülürken, kanser ölümlerinde bir azalma olmadığını dile getiren Meydan, ''Yaş ortalamasının da artması ile önümüzdeki 15 yıl içinde, ölen her 3 kişiden birinin ölüm nedeninin kanser olacağı hesaplanmaktadır'' diye konuştu.

ADÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Mehmet Polatlı da ''Sigara ve Sağlık'' konulu konuşmasında, Türkiye'de kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen kanser çeşidinin akciğer kanseri olduğunu söyledi.

Polatlı, akciğer kanserlerinin yüzde 95'inin sigaradan kaynaklandığını ve dünyada her 8 saniyede bir kişinin sigaradan öldüğünü ifade etti.

Sigara içenlerin kanserden ölüm oranının, içmeyenlere nazaran 25 kat daha fazla olduğunu dile getiren Polatlı, ''Dünyada kadınların yüzde 10-12'si, erkeklerin ise yüzde 47-52'si sigara içiyor. Türkiye'de kadınların yüzde 24'ü, erkeklerin yüzde 63'ü sigara içiyor'' diye konuştu.

Aydın Sağlık Müdür Yardımcısı ve İl Kanser Koordinatörü Dr. Ramazan Tozlu ise Aydın'da 2007 yılında en çok görülen kanser türünün cilt ve akciğer kanseri olduğunu kaydetti

2. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Her üç kişiden birinin ölüm nedeni kanser olacak
    allah korusun...ellerine sağlık canım :)

Her üç kişiden birinin ölüm nedeni kanser olacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hakan Altun - Her Sevda Bir Ölümmüş

Hakan Altun - Her Sevda Bir Ölümmüş

Unutmaya beş kala gözlerini Ve sana dair ne varsa bitmeye yakın İşte bugün ben herşeyimi sende bıraktım Sırf aşkımı aldım elinden Onuda kaybettim hükümsüzdür Sormadım kimseye unutmalıydım Çareyi kendimce bulurum sandım Giderken yanıma aşkımı aldım Her sevda bir ölümmüş Çok geç anladım Vazgeçmek değil bu Çaresiz kaldım Her sevda bir ölümmüş Çok geç anladım Zaten o şarkıyı ben...
  2. Her 3 kişiden biri yüksek tansiyon hastası

Her 3 kişiden biri yüksek tansiyon hastası

Bozyazı Devlet Hastanesi Aile Hekimi Dr. Ayçe Tamer, Türkiye'de Her 3 Kişiden Birisinin Tansiyon Hastası Olduğunu Belirterek, Yüksek Tansiyonun Tedavi Edilmediği Takdirde Öldürücü Olabileceğini Söyledi. Bozyazı Devlet Hastanesi Aile Hekimi Dr. Ayçe Tamer, Türkiye'de her 3 kişiden birisinin tansiyon hastası olduğunu belirterek, yüksek tansiyonun tedavi edilmediği takdirde öldürücü...
  3. Her ağrının bir nedeni var

Her ağrının bir nedeni var

bacak ağrısının nedenleri bacak ağrısı nedenleri ağrılarının kol ve ağrılarının sebepleri diz Baş, boyun, bacak ve bel ağrıları özellikle belli bir yaştan sonra herkesin şikâyetçi olduğu problemlerdir. Bu rahatsızlıklar aklımıza bile gelmeyecek sebeplerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi hiç tahmin edemeyeceğimiz nedenlere ya da tümör gibi çok ciddi problemlere de bağlı olabilir. Amerikan...
  4. Her 8 Kişiden Birinin Beyninde Anormallik Var

Her 8 Kişiden Birinin Beyninde Anormallik Var

Hollanda’da yapılan bir araştırmada, sağlıklı her 8 kişiden birinin beyninde teşhis edilmemiş “anormallik” bulunduğu tespit edildi. Rotterdam’daki Erasmus MC Üniversitesi Tıp Merkezi�*nden Meike Vernooij başkanlığındaki ekibin araştırmasında, sağlıklı 45 yaş üstü 2000 kişinin beyinlerine MRI taraması yapıldı. FELÇ BELİRTİSİ Bunun sonucunda, araştırmaya katılanların yüzde 13’ünün beyninde...
  5. Kıyamette İlk Sorgu Üç Kişiye

Kıyamette İlk Sorgu Üç Kişiye

Ebû Hüreyre radıyallahü anh'den anlatılır: Resûlüllah aleyhisselâm şöyle buyurdu: Kıyamet gününde üç kişi ilk olarak sorguya çekilir: Birincisi, cihad esnasında ölen kimsedir ki, Allah'ın huzuruna getirilir ve Allah, kendisine verilmiş olan nimetleri önüne serer. O da, bunlara nail olduğunu itiraf eder. Bunun üzerine Allah kendisine: Bu mazhar olduğun nimetler...

Sayfayı Paylaş