gebe
  1. destina_

destina_ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Herkes yediğini ikram eder...

Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında destina_ tarafından paylaşıldı.

Yavuz Sultan Selim'e , İran Şahı kiymetli mucevherlerle suslu bir sandik hediye gonderiyor. Sandik aciliyor. Icinden cesit cesit degerli taslar, kiymetli atlas, kadife kumaslar cikiyor.Fakat bir de pis bir koku yayiliyor. Dehset bir koku, herkes burnunu tikiyor.En alttaki bohcadan insan pisligi cikiyor.. Yani Osmanliya çok kötü bir hakaret !
    Cihan padisahi emir veriyor ve diyor ki ; "Herkes düşünsün, buna ince bir sekilde cevap verelim "

Ve cihan padişahı yine çözümü kendisi buluyor.Aynı şekilde değerli mücevher ve kumaşlarla süslü bir sandık hazırlatıyor. İçine o zamann Osmanlı İstanbul'unda imal edilen gül kokulu en nadide lokumlardan bir kutu hazırlarıyor, en altına da küçük bir pusula ve bir satır yazı ekliyor gönderiyor.

Şah sandığı açıyor. Açtıkça güzel bir koku ve en altta bir kutu lokum.Anlam veremiyorlar tabii.Bizim elçi yiyor önce, sonra oradakilere ikram ediyor. Kutunun içindeki pusulayı Şah okuyor ve pusulada şu yazıyor:

"Herkes yediğini ikram eder"

_alıntı

2. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Devletlüm padişahım... Muazzam bir cevap. :D:D
    Emeğine sağlık destinam...

Herkes yediğini ikram eder... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ikramdan kaçmayın

ikramdan kaçmayın

Misafire ikram hem dinimizde hem örf ve adetlerimizde çok önemlidir.Tanrı misafiri ne güzel bir tabirdir....Kısmetiyle gelen misafirlerin dualarını alalım:) Mutlu bir aileydiler. Bey kendine göre bir çevre edinmiş, mazbut dostlarıyla sık sık görüşüyor, onları zaman zaman da evine davet edip İslâmî konularda seviyeli sohbetlerde bulunuyorlardı. Ne var ki, hanım bu davetlerdeki...
  2. herkese slm yeni üyeyim benide aranıza kabul eder misiniz (=

herkese slm yeni üyeyim benide aranıza kabul eder misiniz (=

mrb... adım rahime bir ay sonra 19 yaşına giricem... uşaklıyım benide aranıza alırsanız çok sevinicem (=
  3. Yaşanılan herşeye...Yaşatan herkese Tesekkür Ederim..

Yaşanılan herşeye...Yaşatan herkese Tesekkür Ederim..

Hata da yaparım doğru da…Sewerim de sewilirim de, üzerim de üzülürüm de…!!! İşte ben buyum…! Bu yüzden mutluyum… Kendimi, hatalarımı, duygularımı, gelmişimi, geçmişimi sewiorum…! Hatalarımdan gocunmuyorum, doğruları öğreniyorum, geçmişi siliyorum sadece ama sadece bu güne bakıyorum we de geleceğe… Tecrübe ediniyorum, hatalarımdan ders alıyorum, hayatı tanıyorum, güwenmemeyi...
  4. Yanımda Olan Herkese Teşekkür Ederim :)

Yanımda Olan Herkese Teşekkür Ederim :)

Merhaba Melek'lerim bildiğiniz üzere bir süredir bacağım kırıktı ve doktora gittiğimde liflerin de zedelenmiş olduğu teşhisi konumuştu. Şu sıralar doktor ve ev arasında mekik dokudum diyebilirim. Başınızı çok ağrıttım özellikle birkaç kişinin. Her şey yolunda diyemeyeceğim ama buna da şükür. Bazı zamanlar yoruluğum oldu çok yorulduğum, yürüyememenin ne demek olduğunu tam anlamıyla anladım ama...

Sayfayı Paylaş