gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Hezarfen Ahmed Çelebi

Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Hezarfen Ahmed Çelebi Kendisi dünyada ilk kez uçmayı başaran Türk bilginidir.
    Onyedinci yüzyılda yaşadığı, 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan Dördüncü Murad zamanında, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir.

Evinde deneylerle uğraşıp, çeşitli konularda araştırmalar yapan Hazerfan Ahmed Çelebi, İsmail Cevheri adlı bir başka Türk bilginini örnek alarak, bugünkü hava taşıtlarının ilkel şeklini gerçekleştirmişti. Kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı'nda deneyler yapmış ve bir sabah kıyılarda biriken İstanbul halkının gözleri önünde, Galata kulesinden kendisini boşluğa bırakarak, kanatlarını hareket ettirerek boğazı aşmış ve Üsküdar semtine inmiştir.

Sarayburnu'ndaki Sinan Paşa köşkünden bu durumu seyreden Sultan Dördüncü Murad, Ahmed Çelebi ile önce çok yakından ilgilenmiş, ancak bu derece bilgili ve becerikli bir adamın varlığından kuşkuya düşerek onu Cezayir'e sürgün etmiştir. Ahmed Çelebi orada vefat etmiştir

alıntı

Hezarfen Ahmed Çelebi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Evliya çelebi

Evliya çelebi

Evliya Çelebi (1611, İstanbul - 1682 ?, Mısır), Türk gezgin ve yazar. Asıl adı Mehmet'tir. Hayatı : Pirinç levhalar üzerine oyma işleyen bir sanatçı olan Derviş Mehmet Zilli'nin oğlu olarak dünyaya geldi. Ayasofya hafızı, sonra IV. Murat’ın muhasebe ve sohbetçisi ve nihayet sipahi olan Mehmet, seyahat hevesine kapılarak bir seyyah-ı alem olmuştur. 1672 yılına kadar pekçok yerlere seyahat...
  2. Katip Çelebi

Katip Çelebi

Katip Çelebi (1609 - 1657) Doğum tarihi Şubat 1609 »Ölüm tarihi 6 Ekim 1657 »Doğduğu Ülke Türkiye »Linkler Osmanlı Sitesi »Eserleri Tuhfetü'l-Kibar fi Esfari'l-Bihar Cihannüma, Takvimü't-Teravih Düsturü'l-Amelli-İslahi'l-Halel, Nizanü'l-Hakk fi İhtiyari'l-Ahakk Türkçe Fezleke, Keşfü'z-Zünun an Esamii'l-Kütübi ve'l-Fünun İlhamü'l-Mukaddes fi Feyzi'l-Akdas Şubat 1609'da...
  3. Ekrem Çelebi - Olmazmıydı

Ekrem Çelebi - Olmazmıydı

Gözlerindeki yaslari görüp gitsem OLMAZMIYDI Azip giden yaralari sarip gitsen OLMAZMIYDI Azip giden yaralari sarip gitsen OLMAZMIYDI vaayy Tüm mutluluk sende kalsin Dostlar bana selam salsin Hatirimi 1 kez olsun sorup gitsen OLMAZMIYDI Hatirimi 1 kez olsun sorup gitsen OLMAZMIYDI Nankör çiktin haline bak Ne dedinse dedim hay hay Mutluluktan banada pay veripde gitsen OLMAZMIYDI Mutluluktan...
  4. ahmedim ahmed ilahisi

ahmedim ahmed ilahisi

ahmedim ahmed ahmedim ahmet ilahisi ahmed ceddim muhammed hz bekir dilinde zikir ahmet ahmedim ahmed Ahmedim Ahmed ceddin Muhammed aleme rahmed aşk meydanında Hz. Bekir dilinde zikir daima şükür aşk meydanında Hz.Ömer belinde kemer daima İSLAM cenk meydanında Hz.osman dilinde kuran daima Hz. ALİ şüpesiz veri ALLAHIN aslanı cenk meydanında
  5. Hezarfen Ahmet Çelebi hakkında bilgi alabilirmiyim

Hezarfen Ahmet Çelebi hakkında bilgi alabilirmiyim

Bir araştırmam için sizden yardım istiyorum.İlk kez buraya yazıyorum ve herkese yardımcı olduğunuzu biliyorum.Ben Hezarfen Ahmet Çelebiyi araştırıyorum, neler yazabilirsiniz onun hakkında ?

Sayfayı Paylaş