gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Hezarfen Ahmet Çelebi hakkında bilgi alabilirmiyim

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Bir araştırmam için sizden yardım istiyorum.İlk kez buraya yazıyorum ve herkese yardımcı olduğunuzu biliyorum.Ben Hezarfen Ahmet Çelebiyi araştırıyorum, neler yazabilirsiniz onun hakkında ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Hezarfen Ahmet Çelebi, (d. 1609 - ö. 1640) 17. yüzyılda Osmanlı'da yaşamış Müslüman Türk bilgini. Kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardan olmuştur. 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan 4. Murat zamanında, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında, Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir. Hezar, Farsça kökenli bir sözcük olup 1000 anlamına gelir. Hezarfen ise "bin fenli" (bilimli) yani "çok şey bilen" anlamına gelir.
    1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi'nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazı'nı geçip 3358 m. ötede Üsküdar'da Doğancılar'a indiği varsayılan Hezarfen Ahmet Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer kişilerden birisidir.

Hezarfen Ahmet Çelebi hakkında bilgi alabilirmiyim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hezarfen Ahmed Çelebi

Hezarfen Ahmed Çelebi

Hezarfen Ahmed Çelebi Kendisi dünyada ilk kez uçmayı başaran Türk bilginidir. Onyedinci yüzyılda yaşadığı, 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan Dördüncü Murad zamanında, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir. Evinde deneylerle uğraşıp, çeşitli konularda araştırmalar yapan Hazerfan Ahmed Çelebi, İsmail...
  2. Ahmet Ertürk hakkında bilgi

Ahmet Ertürk hakkında bilgi

ahmet ertürk biyografi Ahmet Ertürk kimdir Merhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda TMSF Eski Başkanı olan Ahmet Ertürk hakkında ve hayatı hakkında merak edieln tüm bilgileri paylaşıma sunuyoruz arkadaşlar. Ahmet Ertürk TMSF Eski Başkanı dır. Ahmet Ertürk hayatı Ahmet Ertürk 1953 yılında Malatya'da doğdu. 1975'te Ankara SBF'den mezun oldu. 29 Ocak 2004'te TMSF Başkanlığı'na...
  3. Ahmet Işık hakkında bilgi

Ahmet Işık hakkında bilgi

Ahmet Işık biyografi Ahmet Işık hayatı Merhaba Melek'ler, bu yazımızda Ahmet Işık ve Ahmet Işık hayatı hakkında merak edilen tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz arkadaşalrım. Buyrun Ahmet Işık biyografi bilgileri sizleri bekler. Ahmet Işık, 1946 yılı İstanbul doğumludur.İstanbul Fevzi Çakmak Ortaokulu’nda okudu.1972 yılında Hakikat gazetesinde musahhih olarak gazeteciliğe başladı.Daha...
  4. Ahmet Muhtar Ayra Hakkında Bilgi

Ahmet Muhtar Ayra Hakkında Bilgi

Ahmet Muhtar Ayra Hayatı Ahmet Muhtar Ayra Biyografisi Bir misafirimizin sorusu üzerine Ahmet Muhtar Ayra hakkında elimizde olan bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.. Ahmet Muhtar Ayra Muhabere Sipahi Ahmet Muhtar Paşa'nın torunu, Süvari Ertuğrul Alayı kumandanı Selahattin Bey ve Hatice Hanım'ın oğlu, Nebahat Çelenk'in ağabeyi, Aydan, Mehmet ve Alp Ayra'nın babası,Ahmet Muhtar Ayra Bingöl...
  5. Evliya Çelebi Kimdir?

Evliya Çelebi Kimdir?

1611’de İstanbul’da doğdu. 1682’de, Mısır’dan dönerken yolda ya da İstanbul’da öldüğü sanılıyor. Asıl adı Evliya Çelebi Derviş Mehmed Zillî. Ailesi Kütahya’dan gelip saraya yerleşti. Babası sarayda kuyumcu olan Mehmet Zillî. Özel öğrenim gördü. Bir süre medresede okudu, babasından tezhip, hat ve nakış sanatlarını öğrendi. Musiki ile ilgilendi, hafız oldu. Enderuna alındı. Dayısı Melek Ahmed...

Sayfayı Paylaş