gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.522
    Ödül Puanları:
    113

Hiç bir şeyim yok ama hamile kalamıyorum?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

nedensiz kısırlık,nedensiz infertilite,infertilite nedenleri,sebebi olmayan kısırlık,sebebi olmayan infertilite,infertilite tedavisi hakkında bilgiler
    İnfertilite nedeniyle başvuran çiftlerde bazen kadında, bazen erkekte, bazen de her ikisinde birden sorun saptanabilir fakat bu çiftlerin yaklaşık %15'inde her ikisinde de kısırlığa neden olan hiçbir etken bulunamaz bu duruma açıklanamayan infertilite (sebebi bilinmeyen kısırlık) yada izah edilemeyen infertilite denir.

i.jpg

Bu çiftlerde hem kadına hem erkeğe yapılan bütün tahliller, hormon tahlilleri, sperm tahlili, ultrason, histerosalpingografi (rahim filmi), laparoskopi(?) normal sonuç vermiştir. Açıklanamayan infertiliteye aslında muhtemelen hücresel bazı bozukluklar sebep olmaktadır ancak bugünkü teknoloji bu sorunları saptayamamaktadır. Bütün tahlilleri normal hastalarda açıklanamayan infertilite teşhisinin konulması için laparoskopi yapılması ve bunun da normal bulunması her zaman şart değildir, laparoskopi gerekli hastalarda eklenebilir.

Tedavi:
    Açıklanamayan infertilitede tedavi algoritması ve sırası hakkında farklı öneriler olsa da kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır:
    - Bir süre çiftlerin kendi kendilerine gebelik denemeleri için düzenli zamanlanmış cinsel ilişkide bulunmaları. Bu zaman içerisinde sigara, alkol, fazla kilo gibi doğurganlık kapasitesini azaltıcı etkenlerin düzenlenmesi, yaşam tarzı değişiklikleri. Bu şekilde açıklanamayan infertilitesi olan çiftlerin %10-20'sinde 1 yıl içerisinde kendiliğinden hamilelik oluştuğu gösterilmiştir araştırmalarda.
    - Endometriozis şüphesi varsa laparoskopi yapılabilir.
    - Yumurtlama tedavileri (ovulasyon indüksiyonu) ve aşılama (IUI) . Ovulasyon indüksiyonu ve aşılama yapılan ile her 1 ay için gebelik elde edilme şansı ortalama %10 bulunmuştur. (Klomifen + Aşılama: %7 , Gonadotropin + aşılama: %9-12)
    - Tüp bebek (IVF, ICSI) : Açıklanamayan infertilite tedavisinde en başarılı ve en pahalı yöntemdir.

Tedavi sırası genellikle şu şekilde önerilmektedir:
    - Kadının yaşı genç ise ve over rezervi iyi ise, infertilite süresi 2 yıldan az ise: Bir yıl kendi kendilerine gebelik deneyebilirler ve sonrasında 3 ay ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi) + aşılama tedavisi. 3 ayda gebelik elde edilemezse daha sonra tüp bebek uygulaması.
    (Ovulasyon indüksiyonunda gonadotropin tercih edilmekle birlikte klomifen de olabilir.)
    - Kadının yaşı 35'den büyükse veya infertilite süresi 2 yıldan fazla ise veya over rezervi düşük ise: Beklemeden 3 ay ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi) + aşılama. 3 ayda gebelik elde edilmezse tüp bebek uygulaması.
    (Ovulasyon indüksiyonunda gonadotropin tercih edilmekle birlikte klomifen de olabilir.)

Hiç bir şeyim yok ama hamile kalamıyorum? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. benim hiç bı sucum yok ama...

benim hiç bı sucum yok ama...

Annecım fıskosun ustundekı cok sevdıgın benım bıseye benzetemedıgım seyı ben kırdım kardesımın usutune attım. Annecım kurs ögretmenım senı kursa cagırıyodu bende sehır dısında oldugunu soyledım çünku kursa dıyıp gezmeye kacıyodum. özlemcım sevgılını elınden aldıgım ıcın özur dılerım YAPIKLARINA sayarsın.(3 gun konustuk) Babacım sigara kullanıyorum 5 senedır hemde keriman hocam sız erken...
  2. Hiç Bir Şeyi Bilmeden

Hiç Bir Şeyi Bilmeden

hiçbirşeyi bilmeyen kadın hiçbir şeyi bilmeyen kadın oyunu hiçbir şeyi hiçbirşeyi oyunu her Hep daha çok boşvermiş göründüm, daha çok endişelenerek… Daha çok alay ettim kendimle, hayatla… Hep tutarak kendimi, hiç ağlamadım Daha çok gülümsedim, çok kızgındım oysa Daha cesur göründüm, korkudan ölüyordum oysa Daha güçlü gibi göründüm, aklımı kaybetmeye yakınken düşünüp durmaktan Panikten sağa...
  3. Tüplerim açık ama hamile kalamıyorum :(

Tüplerim açık ama hamile kalamıyorum :(

) senelik evliyiz. Dotora da gittik hiçbir sorun yok dendi.Tüplerim de açık ama gebe kalamıyorum ve artık umudumu yitirmeye başladım. Eşim artık benden soğumaya başladı.Ne yapacağım bilemiyorum :(
  4. 4 aylık hamileyim ama karnım hiç çıkmadı

4 aylık hamileyim ama karnım hiç çıkmadı

merhaba benim hamileliğimin dördüncü ayında olmama rağmen karnım hiç çıkmadı böle ayva göbeği gibi acaba bebeğim yeterince besleniyor mu ya neden karnım büyümüyor
  5. Hamile kalmak istiyorum ama kalamıyorum

Hamile kalmak istiyorum ama kalamıyorum

hamile kalamama nedenleri,hamile kalmak için ne yapmalı,hamile kalmak için yapılması gerekenler,hamile kalma hakkında bilgiler Her kadın bir gün dünyaya bir bebek getirmek ve annelik duygusunu tatmak ister. Birçok kadın bu duyguya istediği anda sahip olup kolayca hamile kalabilirken maalesef bazı kadınlar istedikleri anda hamile kalamamaktadırlar. Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan...

Sayfayı Paylaş