gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

hıçkırığı nasıl kesebilirim ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Sabahın köründen beri hıçkırıyorum, işe gelene kadar minibüste utancımdan yerin dibine girdim.Ne yapsam durmadı gitti.Nasıl kesilecek bu hıçkırık, şimdi telefonlar da başlar çalmaya , yardım edin ne olur :S

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Hıçkırık göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasindaki açıklığın istemdışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir ses dışarı çıkmasıdır. Frenik sinirin uyarılması ile geliştigi bilinmektedir. Hıçkırık : Solunum kasları ve özellikle diyaframın ortaya çıkar. Tıp dilinde singultus denir. Nedenleri çeşitlidir. Basit hıçkırıklar; çoğunlukla mide gazı, sıcak ve baharatlı yemekler, sinir bozukluğundan kaynaklanır. Ayrıca; bazı kalp, karaciğer, bağırsak ve pankreas hastalıkları, zatülcenp veya zatürreede de görülebilir. 2 saatten fazla süren hıçkırıklarda, doktora başvurmak gerekir.
    HIÇKIRIK SEBEPLERİ

Çok fazla yemek
    Hazımsızlık
    Acı ve baharatlı gıdalar
    Çok soğuk ve çok sıcak su içmek
    Katılırcasına gülmek
    Alkollü ve asitli içkiler
    Diyaframda ve diyaframa giden sinirlerde bir rahatsızlık
    Nadir olarak ENSEFALİT denilen bir beyin hastalığının bulunması veya kan kimyasının bozulması

Hıçkırık Hıçkırığın Nedenleri Tedavisi

Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında "diyafram" adı veri*len geniş, yayvan ve uzun bir adale mevcuttur.

Bu adalenin irade*miz dışında kasılarak ani biten bir (spazmodik) soluk ahşına se*bep olmasına "hıçkırık" diyoruz. Soluk almamız sırasında (diyaf*ramdaki kasılmadan dolayk) ses tellerimiz kapandığından gırtlakta sert bir ses çıkar.

√ Hıçkırık-Sebepleri

• Çök fazla yemek yemek.

• Hazımsızlık.
    • Acı ve baharatlı gıdalar.
    • Çok soğuk veya çok sıcak su içmek.
    • Katılırcasına gülmek.
    • Alkollü ve kolalı içkiler.
    • Diyaframda veya diyaframa giden sinirlerde bir rahatsızlık.
    • Nadir olarak "ansefalit" dediğimiz bir beyin hastalığının bu*lunması veya kan kimyasının bozulmasi.

√ Hıçkırık-Ne Yapmalı?

• Yukarıda saydığımız sebeblerden uzak durunuz veya rahat*sızlığı tedavi ettiriniz.
    • Hıçkırık duruncaya kadar ağız ve burun üzerine geçirilmiş bir kese kâğıdı içinde nefes alıp veriniz.
    • Derin bir nefes aldıktan sonra, nefesinizi tahammül edebildi*ğiniz kadar tutunuz.
    • Nefes tutarken yavaşça bir yudum su içmek de iyi netice ver*mektedir.
    • Hıçkıran bir kimseyi birden bire korkuttuğunuz zaman, nefe*sini bir an için tutacağından diyafram kasılmasınm önüne geçmiş olursunuz.
    • İki göz küresine parmakla hafifçe bastırmak da hıçkırığı dur*duran tetbirlerdendir.
    • Bütün bu saydığımız tedbirlerin fayda vermemesi ve hıçkırı*ğın devam etmesi halinde doktora gitmekten başka çare yoktur.

BEYZA21 bunu beğendi.
  3. bitanesi

bitanesi Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    497
    Ödül Puanları:
    93
    en sevdiğin insanı düşün gözünü kapatıp gerçekten geçiyor

BEYZA21 ve ARZUZU bunu beğendi.
  4. bernam07

bernam07 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    çok ilginç bir durum değil bizde büyükler korktuğun zaman hıçkırık geçer derler ama ne kadar doğrudur bilmem.

BEYZA21 bunu beğendi.
  5. nurrrr

nurrrr Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    81
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle dene.bir yudum sirke iç,o saniye kesiliyo.beni çok tutar ve saatlerce geçmez.ben bi arkadaşımdan duydum ve uzun süredir deniyorum.o saniye kesiliyo

BEYZA21 bunu beğendi.
  6. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.516
    Ödül Puanları:
    113
    Valla beni bir ara korkuttular:D Hemde ne korkutma.Arkadaşım akşam bize gelen sadece sendin ve benim küpelerim kayıp dedi korkudan hıçkırığım durdu:hhh:Korku hıçkırığı durduruyor.Birde sadece bir parça ekmek yiyin.Nefesinizi 1 dk tuttun.Umarım iyi gelir

7. bernam07

bernam07 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    52
    Ödül Puanları:
    28
    senide bayağı korkutmuşlar hıçkırık deyip geçmemek lazım :) kendisi ufak meziyeti büyük.

hıçkırığı nasıl kesebilirim ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 1 saniyede hıçkırığınızı kesebilirsiniz

1 saniyede hıçkırığınızı kesebilirsiniz

hıçkırık, nedir, nasıl kesilir, kesme yolu, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz 1 saniyede hıçkırığınızı kesebilirsiniz Bir saniyede vücut siniri uyararak hıçkırığınızı kesebilirsiniz Aşağıda gördüğünüz resimde olduğu gibi iki elinizi hıçkırık anında sıkarsanız hıçkırığınız hemen kesilecek ...
  2. Bebeğimi Sütten Nasıl Kesebilirim

Bebeğimi Sütten Nasıl Kesebilirim

Kızlar selamlar, bebeğimi sütten kesmek istiyorum ama bunu nasıl yapacağım hususunda kararsızım. Bu benim ilk kızım yani ilk çocuğum. Daha önceden bebeğini sütten kesen hanımlar sormak istiyorum. Bunu en iyi nasıl yaparım bebeğimi nasıl olurda sütten keserim. Yardım lütfen ?
  3. Hıçkırık nasıl geçer hıçkırık nedenleri

Hıçkırık nasıl geçer hıçkırık nedenleri

Hıçkırık nedenleri Hıçkırık nasıl geçer Hıçkırık tedavisi Bazen tuttumuydu bırakmıyor insanın yakasını bu hıçkırık. Nefesimi tutuyorum olmuyor, yok korkutulacakmışız bu yaşta da nası korkutulacak isek :) Sizin de bildiğiniz başka bir yok var ise lütfen bizlerle paylaşın ki bilelim. Hıçkırık göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses...
  4. hıçkırığımı nasıl kesebilirim

hıçkırığımı nasıl kesebilirim

Zaman zaman çok fena hıçkırık tutuyor beni, ne yazpsam geçmiyor.Acaba hıçkırığı hemen kesmenin bir yolu varmı?
  5. Bebeğimi emzikten nasıl kesebilirim?

Bebeğimi emzikten nasıl kesebilirim?

bebekleri emzikten nasıl kesmeli,bebeğim emziği bırakmıyor,bebekleri emzikten kesmenin yolları,bebeğe emziği bıraktırmanın yolları hakkında bilgiler Bebeklerde ani bebek ölümlerini engellemeye yardımcı olmada emzik faydalı olmakla birlikte, 1 yaşını geçmiş çocuklara emzik verilmesi tavsiye edilmemektedir. Emzik kullanmak bebeklerde sakinleştirici ve uykuya geçmeyi kolaylaştırıcı bir etki...

Sayfayı Paylaş