gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

hicri yılbaşı için dua örneği

Konu, 'Çöplük' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba. Bugün için yani muharrem ayının ilk günü için edilmesi gereken ya da edilmesi makbul olan özel bir dua var mı ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Peygamber Efendimiz bir hadîs-i şerîfinde buyurdu ki

Bir kimse, Muharrem ayının ilk günü aşağıdaki duâyı 3 defa okursa, Allahü teâlâ o kimseyi, gelecek Muharrem ayına kadar bütün belâlardan emîn kılar.

Şeyh Şihâbüddin-i Sühreverdî’den menkûldür ki: “Her kim bu duâyı aşûre günü üç kerre okursa ölümden de emîn kılınır. Zîrâ o sene ölümü mukadder olan kimseye, bu duâyı bu veçhile okumak nasip olmaz. (Hâmiş)

Duânın Latin harfleriyle yazılışı şöyledir. Mümkün mertebe, duâyı, doğru olarak Arabî aslından, orijinalinden okumalıdır.

Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdü lillahi Rabbil-âlemîn. Ves-salâtü ves-selâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme Entel-Ebediyyül-Kadîm. El-Hayyül-Kerîm. El-Hannânül-Mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün, es’elüke fîhel’ısmete mineş-şeytânir-racîm, vel-avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bis-sûi vel-iştigâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, bi-rahmetike yâ erhamer-râhimîn. Ve sallallahü ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve Ehli beytihî ecmaîn.”

Meâli ise şöyledir: Besmele, hamdele” ve salvel'den sonra, Ey Allah’ım! Sen Ebedî ve Kadîmsin Kendinden evvel hiçbir varlık olmayan varlığı, hayâtı devâmlı olan, kullarına keremi ziyâde, merhameti, ni’metler bağışlaması sonsuz, yalnız Sensin Allahım!

İşte bu yeni yıldır ki, ben, bu yıl boyunca, huzûrundan kovulmuş şeytândan korumanı ve dâimâ kötülüğü emreden nefsime gâlip olmam için yardımını ve beni Sana yaklaştıran işlerle meşgûl olmamı Senden dilerim ey celâl ve ikrâm sâhibi Allahım. Ey merhametlilerin en merhametlisi, rahmetinle muâmele eyle.

hicri yılbaşı için dua örneği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hicri yılbaşında okunacak dualar hangileri

hicri yılbaşında okunacak dualar hangileri

Hicri yılbaşı bugün bildiğiniz gibi. Bu günü nasıl geçirmeli? Hangi dualarla maneviyatımızı güçlendirmeli ?
  2. hicri yılbaşı ne demek

hicri yılbaşı ne demek

Benim bildiğim bir yılbaşı var 31 aralık-1 ocak. Hicri yılbaşı ne demek oluyor ?
  3. hicri yılbaşı 2013 için mesajlar lazım

hicri yılbaşı 2013 için mesajlar lazım

Arkadaşlarıma yollamak üzere hicri yılbaşı mesajları istiyorum sizden. Şöyle derin anlamlı, iyi dileklerle dolu mesajlar. Yardım edermisiniz ?
  4. Hicri Yılbaşında Nasıl Dua Edilir?

Hicri Yılbaşında Nasıl Dua Edilir?

hicri yılbaşı, hicri yılbaşı duası, hicri yılbaşı için dua Sevgili melekler, bugün Hicri Yılbaşı ve muharrem ayının birinci günü. Bu mübarek günde edebileceğiniz bir dua paylaşmak istiyoruz sizlerle. "Kimki bu duayı Muharrem ayının ilk günü olan hicri yılbaşı günü okursa Allahın izniyle o kişiye büyük mükafatlar verilecektir." denilen bu duayı sizlerle paylaşıyoruz... Ey...
  5. Müslümanların yeni yılı ne zaman?

Müslümanların yeni yılı ne zaman?

Dünya'da geçerli olan 2 çeşit takvim vardır, birisi Miladi bu Hz. İsa'nın doğumu diğeri ise Hicri Müslümanların Mekke'den Medine'ye göçmesidir. Miladi takvimine göre yılbaşı 1 Ocak'tır. Hicri takvim'e göre ise Yılbaşı 1 Muharrem'de başlar. Kameri olarak 1 Muharrem 1438'e girdiğimiz zaman Hicri Yılbaşı Miladi takvim'e göre 2 Ekim 2016 Pazar günü kutlanacaktır. Muharremin Başlangıcı Pazar günü...

Sayfayı Paylaş