gebe
  1. LaViNYaM

LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    703
    Ödül Puanları:
    113

Hıdırellez Nedir ????

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

Türkiye’de Hıdrellez Bayramı 6 Mayıs (5 Mayıs Gecesi) tarihinde kutlanır. Hıdırellez ya da Hıdrellez Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır. Hıdırellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır. 6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.
    Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar.
    Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.

Yalnızca Hızır aleyhisselâmdan istimdat için zaman-zaman aşağıdaki beyti okunmaktadır.
    Edrik Ebe’l-Abbas ennî münhasır
    Seyyidî Belyâ’bni Melkâni’l-Hızır
    (Lâ edrî)
    Meali: Efendim Belyâ, Melkân’ın oğlu Hızır! Yetiş ey Ebu’l-Abbas, sıkıntıdayım, demektir
    Açıklama: “Belyâ” Hızır aleyhisselâmın adı, “Melkân” babasının adıdır Künyesi de, “Ebu’l-Abbas”tır

ASİMELEK bunu beğendi.
  2. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113
    bende 5 mayıs gecesi dileğimi dileyip bir gül ağacının altına gömücem ama önce bir gül ağacı keşfetmem lazım :D:D

3. LaViNYaM

Beğenilen Mesajlar:
    703
    Ödül Puanları:
    113
    ayyy inşş kabul olur Allahım kabul eder inşşş kuzumm:kiss:

4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

hıdırelles

kardeşim aynen dediğin gibi tam 6 mayısta kutlanır....

5. LaViNYaM

Beğenilen Mesajlar:
    703
    Ödül Puanları:
    113
    .... evet aynen öyle ..... :D:D

6. ayçiçeğinin kızı

ayçiçeğinin kızı Forum Okuru

merhabalar ben izmirde yaşıyorum biz her sene dağlık biyere çıkarız.ve orada dilek dileiyp gül ağacına asarız büyük taşlar var orayada taşı dileğini tutarak bastırırız ve dilek dileriz eğer taş tutarsa dilek kabul olur deniz bazısı beşik yapar bazısı taşlardan ev araba vb şeyler yapar.ama inanarak yaparsanız kabul olur brde ben 5 mayısta yapmam 6 mayısta öğleden sonra saat 2gibi çıkarız lokmalar dökülür lokum dağıtırlar büskivi gibi şeyler dağıtırlar hayır yapmak için dilekleri kabul olsun diye oyüzden nezaman 6 mayıs günü gitsem mutlaka kalabalık olur..bazısıda 5 mayıs gecesi der ama farketmez allah isteyenlerin duasını mutlaka kabul eder dileğinizi kimseye söylemeyin inanarak dua edin arkadaşlar..

7. iclalbakir

iclalbakir Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba kızlar hıdrellezle ilgili bişey sorucam . ben dun gece dileklerimi yazdım yanınada şekil çizip gül agacının altına gömdüm. sabah almaya gittiğimde yazılı dilek duruyordu ama şekil olan kaybolmuştu. kazıdım kazıdım bulamadım bir açıklaması varmı bunun bilen var mı aranızda? dün birara okumustum hıdırellez gelip alırsa dileginizi gercek oluyor diye ama tam olarak öyle bir bilgi yok bugünde arastırdım bulamadım. bilen var mı aranızda ?

8. LaViNYaM

Beğenilen Mesajlar:
    703
    Ödül Puanları:
    113
    cnm bana kalırsa öle bişi yok ama sen içten duanı ederek ALlahtan dile olursa olur zaten dualar mutlak bigün kabul olur unutma hemen olacak diye bişey yok sabret bekle yeri zamanı var herşeyin

9. darius

darius Forum Okuru

arkadaşlar kısa cevap varmı acill lazım :D

Hıdırellez Nedir ???? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. HIDIRELLEZ Nedir ve HIDIRELLEZ Gelenekleri

HIDIRELLEZ Nedir ve HIDIRELLEZ Gelenekleri

hıdırellez nedir hıdırellez gelenekleri rüyada görmek geleneklerimiz nelerdir diye bilinen peygamber Hızır ve İlyas peygamberin yeryüzünde buluşup darda kalanlara,isteği olanlara, zorluk çekenlere yardım ettiği rivayet edilen gün.Hızır’ın karada,ilyas ’ın denizde hiç umulmayan bir zamanda çıkıp geldiği söylenir.6 mayıs aynı zamanda baharın başlangıcı, bereket ve bolluğa adım atış günüdür. Bu...
  2. Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?

Hıdırellez Ne Zaman Kutlanır?

hıdırellez ne zaman hıdırellez ne zaman 2011 hıdrellez 2011 hıdrellez Hıdırellez nedir?Hıdırellez bayramı ne zaman kutlanır ve hıdırellezin önemi hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları...
  3. Hıdırellez  (hıdırellez bayramı) nedir

Hıdırellez (hıdırellez bayramı) nedir

hıdırellez Hıdırellez, hıdırellez bayramı, nedir, nasıl kutlanır, kimler kutlar, gelenekleri nelerdir ile ilgili bilgi arkadaşlar 6 Mayıs günü kutlanan Hıdırellez hakkında daha geniş bilgi alalım melekler... Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde...
  4. Hıdırellez Gecesi Neler Yapılır

Hıdırellez Gecesi Neler Yapılır

hıdırellez gecesi hıdırellez günü nedir Hıdırellez, Hıdırellez Gecesi, ateşi, Neler Yapılır hakkında bilgiler Eskiden bizim mahallemizdede ateş yakılır o ateşin etrafından atlanır dilekler dilenirdi...Şimdi artık bu gelenekler yapılmıyor malesef... Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek...
  5. 2012 Hıdırellez ne zaman

2012 Hıdırellez ne zaman

2012 yılında hıdırellez için şimdiden hazırlık yapıyorum. Ama tarihini tam olarak bulamadım. Tam tarih nedir acaba.

Sayfayı Paylaş