Hıdrellez nedir? | Melekler Mekanı FORUM - 28 Eylül 2016

Hıdrellez nedir?

Konu, 'Örf ve Adetlerimiz' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    596
    Ödül Puanları:
    0
    hıdırellez nedir hıdrellez nedir hidirellez hidrellez hıdırellez kısaca
    Hıdrellez, yazın başlangıcı sayılan 6 Mayıs günü, Türk İslam geleneğine göre mesire yerlerine gidilerek kutlanılan bayramın adıdır. Bu kelime Hızır ile İlyas isimlerinin halk arasında şekil değiştirmesinden meydana gelmiştir.

Hızı ile İlyas ölmsüzlüğe ermiş olduklarına inanılan iki peygambderdir. Bunlardan Hızı karaların, İlyas denizcilerin koruyucusudur. Efsaneye göre bu iki peygamber 6 Mayıs yani Hıdrellez günü buluşup görüşmüşlerdir. O gün çok eski bir geleneğe göre mesire yerlerine gidilir, şarkılar söylenip oyunlar oynanarak, niyetler çekilerek eğlenilir. Hıdrellezle ilgili çeşitli inançlar vardır. Mesela geceden gül dalına para dolu bir kese asılırsa para sahibi olunacağına; gül fidanının dibine ev biçiminde bir şekil çizilirse ev sahibi oluncağına inanılır. Eskiden özellikle İstanbul’da Hıdrellez günleri çok canlı geçerdi. Halk eğlenmek için Kağıthane, Bentler, Küçüksu, Veliefendi çayırı, Beykoz çayırı, Okmeydanı gibi mesire yerlerine koşardı. Bugün Hıdrellez daha çok Anadolu ve Trakya’daki kentlerde ve köylerde kutlanmaktadır.

Hızır; hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölümsüzlüğe ulaşmış; özellikle de baharda insanlar arasında dolaşarak onlara yardım eden, bolluk-bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında bir Tanrı elçisidir. Hızır’ın hüviyeti, yaşadığı yer ve zaman belli değildir. Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür. Hızır inancının yaygın olduğu ülkemizde Hızır’a atfedilen özelliklerin bazıları:

Hızır, zor durumda kalanların yardımına koşarak insanların dileklerini yerine getirir.

Kalbi temiz, iyiliksever insanlara daima yardım eder. Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.
    Dertlilere derman, hastalara şifa verir.
    Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.
    İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.
    Uğur ve kısmet sembolüdür.
    Mucize ve keramet sahibidir.

2. *LavinyA*

*LavinyA* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Güvercinler ülkesinden!!! Uzak çookkk uzak yerler!
    Cevap: Hıdrellez nedir?
    bizim memlektte çok kutlarlardı ama artık sanki bayağı yok oluyo gibi...:) tuhaf bi cümle oldu ama olsun :D.D

Hıdrellez nedir? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Sezen Aksu - Hıdrellez

Bahar oldu aman Al kese astım gül dalına Adadım yarin adına İki göz oda.. Dağ yeşil, dallar yeşil Uyandılar bayrama Her gönül şen Bir benim bahtım kara.. Kokuyor buram buram Fulyalar vakit tamam Bir bana uğramadı Bu bahar bayram.. Ağlama hıdrellez Ağlama be bana Acı ektim yerine Aşk yeşerecek,yeşerecek Başka bahara.. Ne yolu var ne izi Tanıdık değil yüzü Dilerim Allah'tan Aşk sözün özü.....
  2. Neden...!

Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
  3. Neyse...

Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...
  4. Hıdrellez Nedir? Neler Yapılır ?

Hıdrellez, nedir, neler yapılır, nasıl yararlanılır, ne zaman yapılır, hakkında bilgiler. Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini...
  5. ne

burçak tarlasının gerçek adı nedir

Sayfayı Paylaş