gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

hipertansiyon hastaları mutlaka sık sık duş almalı

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Aşırı sıcakların geri gelmesi, hipertansiyon hastalarının sağlığını olumsuz etkiliyor. Kan basıncının sağlık açısından sakıncalı olan değerlere yükselmesiyle ortaya çıkan hipertansiyon için alınacak en önemli tedbirin sık duş olmak olduğu bildirildi.

Acıbadem Bursa Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cem Heper, hipertansiyonda, kan damarlarının kan basıncını ayarlama görevini yapamadığını belirterek, ısı artışlarına karşı hastaların sık sık duş almasını önerdi.

Isı artışına bağlı olan sorunların, hipertansiyonlularda çok daha sık görüldüğünü belirten Dr. Heper, hipertansiyon hastalarının her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan önce, kendi vücut özellikleri ve kullandığı ilaçların etki mekanizmaları ile ilgili gerekli bilgileri doktorlarından öğrenmeleri gerektiğini belirtti.

GÜNEŞ GİDİNCE EGZERSİZ YAPIN

Hipertansiyon hastalarının aşırı sıcaklarda laması gereken önlemleri anlatan Dr. Cem Heper, bunları şöyle sıraladı:

"Terlemeyi önlemeyen hafif ve pamuklu giysiler giyin. Bol sıvı almaya özen gösterin. Özellikle öğle saatlerinde açık havada güneş altında kalmamaya çalışın. İlaçlarınızı düzenli kullanın. Akşam veya sabah serinliğinde düzenli egzersizlerinize devam edin. Sık sık duş almaya özen gösterin."

AŞIRI SICAKLARDA İLAÇLARI AKSATMAYIN

Kan basıncının ani yükselmelerinde en yakın acil servise veya hastanın hekimine ulaşılmasının son derece önem taşıdığını belirten Heper, "Zaman kaybetmek, istenmeyen olaylara neden olabiliyor. Bilinçsiz kullanılan tansiyon düşürücü ilaçlar, kalp krizleri veya böbrek yetmezlikleri gibi hayatı tehlikeye sokucu sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle hekim tavsiyesi olmadıkça ilaç kullanılmamasında yarar var. Hastanın taşınması veya gelecek ilk yardım beklenirken serinletilmesi ve dinlendirilmesi en iyi yardımdır. Isı artışı olan günlerde ilaçların düzenli kullanılması büyük önem taşıyor. İlaç yeterli gelmiyorsa, hekimin hastayı değerlendirmesi ve tedavisini bulgularına göre ayarlaması gerekiyor." diye konuştu.

ANİ SICAKLIK DEĞİŞİMİ DE ZARARLI

Hipertansiyonu oluşturan mekanizmalara göre hastalığın 3 gruba ayrıldığını belirten Heper, bunları, "Su tutulumunun ön planda olduğu hipertansiyon, sinirsel etkinlik artışının ön planda olduğu hipertansiyon, hem su tutulumunun, hem de sinirsel etkinlik artışının bir arada olduğu hipertansiyon." şeklinde sıraladı.

Su ve tuz atılımının arttığı havalarda, su ve tuz atılımını etkileyen ilaçları kullananların dikkatli olması gerektiğini belirten Dr. Heper, "Bu gruptan ilaçlar kullananların susuz kalmamaya dikkat etmeleri özellikle önemlidir. Sıcak krampları, halsizlik ve kan basıncındaki düşmeler sıvı kaybının fazla olduğunu gösteren son derece önemli bulgulardır. Bu durumlarda hemen doktorunuza başvurmanız önemli" şeklinde konuştu.

Heper, şunları kaydetti: "Sıcaklık artışlarından korunmak için klimalı odalara saklanmak ve ani sıcaklık değişimlerine maruz kalmak, hipertansiyon hastalarının sıcağa uyum yeteneklerinde azalmaya yol açacağı için yarar yerine zarar getirebiliyor. Sinirsel mekanizmalı veya karışık mekanizmalı hipertansiyonu olanlarda, ani ısı değişikliklerine damar sisteminin vereceği yanıtlar çok farklı olabiliyor. Ani tansiyon düşmeleri gibi, ani tansiyon fırlamaları görülebiliyor. Bu reaksiyonların önlenmesinde genel önlemlerin yanı sıra ilaç tedavisinin de önemi büyük. Bu nedenle hipertansiyon hastalarının, her hangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan önce, kendi vücut özellikleri ve kullandığı ilaçların etki mekanizmaları ile ilgili gerekli bilgileri hekiminden öğrenmesi gerekiyor."

hipertansiyon hastaları mutlaka sık sık duş almalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cengiz Kurtoğlu - Sıkı Sıkı

Cengiz Kurtoğlu - Sıkı Sıkı

Görmedi şu deli gönlüm Görmedi hiç böyle güzel Sana öyle bir yandı ki Yangınlardan daha beter Feda olsun (kurban olsun) canım sana Yeterki gel kollarıma Bırakma hiç ellerimi Sıkı sıkı sarıl bana İstiyorsan yıldızlardan Taç yapayım saçlarına Al kalbini gel yeterki Gül dökeyim yollarına Feda olsun (kurban olsun) canım sana Yeterki gel kollarıma Bırakma hiç ellerimi Sıkı sıkı sarıl bana
  2. Seda Sayan - Sıkı Sıkı

Seda Sayan - Sıkı Sıkı

Güneşten sıcak ateşim benim Yağmurlar gibi serinim benim Gözleri derin Sözleri bazen Yanılırsam, Kırılırsam Uyanınca ben olmazsam Yanılırsam Ya kaçarsam Uyanınca ben olmazsam Beni sıkı sıkı sar O zaman kaçamam Beni sıkı sıkı sıkı sar Sözümden cayamam
  3. Sık sık yatak ıslatma

Sık sık yatak ıslatma

yatak ıslatmaya son Çocukların neredeyse yarısı üç yaşında hala yataklarını ıslatırlar. Pek çok çocuk gelişimi uzmanı 6 yaş dönemine kadar yatak ıslatmayı normal bulurlar ki çocukların sadece % 12 si bu dönemde hala yataklarını ıslatırlar. Yatak ıslatma konusunda güçlü bir aile geçmişi etkisi vardır. Ebeveynlerin ikisindede çocuklukta yatak ıslatma geçmişi varsa %77 ihtimalle çocukta aynı şeyi...
  4. Sık sık idrara çıkma

Sık sık idrara çıkma

sık tuvalete gitmenin sebepleri sık sık idrara çıkma, sebepleri, ve yanma, hissi, tedavisi, gitme Sık sık idrara çıkmanın sebeplerini ve bu sağlık sorununun sebeplerine göre tedavi yöntemlerini ele alıyoruz bu yazımızda Melek'ler. Sık idrar çıkmada, kişinin ağrısız bir şekilde ama sık sık idrara çıkması kastedilir. İsrar sıkışmada, kişi aniden sıkıştıran bie idrar yapma hisis ve...
  5. Sizde sık sık terliyormusunuz?

Sizde sık sık terliyormusunuz?

Terleme sorunu Terlemeyi önleyici Kızlar ben pek terleme yaşamamışım .belkide kışa geldiği için rakat geçti hamileliğm bu artan sıcaklarla beraber sık terleyen varmı?

Sayfayı Paylaş