Hipnoterapi: Hipnozla Tedavi

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Hipnoterapi: Hipnozla Tedavi
hipnozla tik tedavisi hipnozla alkol tedavisi depresyon
Hipnoz, sözcükler, bakış ya da bazı yardımcı nesneler kullanılarak telkin gibi tekniklerle oluşturulan ve kişinin duygu, düşünce, algı ve bellek işlevlerinde değişikliklerin gerçekleştirilebildiği özel bir bilinç durumudur. Hipnozun tedavi amacıyla kullanımına hipnoterapi denir. Bu tedaviyi yapan hipnoterapist veya hipnologdur. Sahnelerde şarlatanlık yapanlar veya gayret göstererek bu ilmi öğrenen herkes hipnozitör olabilir; ama tıbbi gerçekleri gözardı etmeksizin hastalıkların tedavilerinde kullanılmasını ancak hekimler gerçekleştirebilir.

Hipnoz tıbbi bir girişimdir ve sadece bu işin eğitimini almış hekimler uyguladığında güvenlidir. Hastayı iyileştiren bizzat hipnozun kendisi değil, hipnoz sırasında uygulanan değişik tedavi yöntemleridir. Yani, hipnoz değişik tedavi yöntemlerinin uygulanmasında işe yarayan, kolaylaştıran bir tedavi aracıdır.

Dıştan bakıldığında hipnozdaki kişi çok rahat ve huzurlu bir şekilde uyuyor gibi göründüğünden yüzyıllardır, hipnozun bir uyku olduğu yanılgısı yerleşmiş olarak sürmektedir. Oysa hipnoz bir uyku değildir. Hipnozdaki kişi uyanıktır, hipnoz uygulayan kişinin tüm sözlerini duyar, anlar, hatta yargılar, sorulara yanıtlar verir.

Hipnoterapi nerelerde kullanılır?
• Ağrısız, narkozsuz doğum yaptırmada
• Tüm ağrılı durumlarda (Romatizma, migren gibi)
• Yanıkların tedavisi (Ağrısız, hızlı iyileşme için)
• Narkoz kullanılmadan yapılan çeşitli ameliyatlarda,
• Bağımlılık tedavisi (alkol, sigara, uyuşturucu tedavilerinde)
• Kilo problemlerinde (diyetsiz, açlık hissini yok ederek, alınmaması gereken gıdalara karşı tiksinti vererek)
• Cinsel sorunlar (erkeklerde psikojen empotans) kadınlarda vaginismus (cinsel birleşmenin olamaması)
• Okuma, öğrenme ve hafıza kapasitelerinin arttırılmasında
• Kekemelik, tik bozuklukları, anksiyete, depresyon, fobiler, panik bozukluklarda
• Uyku bozuklukları
• Astım, Nefes darlığı
• Çocuklardaki gece idrar kaçırmaşarda, eğitim ve davranış sorunlarında
• Çeşitli psikosomatik hastalıklarda
• Ülseratif Kolon, İrritabl Kolon gibi Barsak Hastalıklarında.
• Allerjik Deri hastalıklarında.
• Sedef hastalığında.
• Siğillerin tedavisinde.
• Tiklerde
• Kekemelikte

Geri