gebe
  1. suskun_gız

suskun_gız Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    0

hipotermi hipotermia donma ilk yardım

Konu, 'İlk Yardım Çeşitleri' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

donma çeşitleri hipotermi çeşitleri Aşırı soğuk ortamda uzun süre kalınması sonucu donma meydana gelir. *Deri soğuk soluk ve duyusuzdur
    *Vücud ısısı çok düşerse ; kan damarları çok gevşer ve cilt kızarır ; “yalancı kanlanma”
    *Soğuk kan kalbe gider ve kalbin durmasına yol açar
    *Özellikle baş, yüz, el ve ayaklar iyi korunmalıdır
    *Hastayı kapalı ve ılık yere taşıyınız
    *Islak ve donmuş elbiseyi çıkarınız, baş dahil battaniyeye kundak gibi sarınız
    *Masaj kesinlikle yapmayınız

Bilinçsiz ise
    *Solunum ve kalp kontrol edilir, eğer alınamıyorsa kalp-akciğer canlandırma yapılmalıdır
    *Bilinçsiz, fakat kalp ve solunum varsa ; kesinlikle ağızdan birşey verilmemelidir

Bilinci yerinde ise
    *Moral verilmelidir
    *Kol ve bacaklarını hareket ettirmesi söylenilmelidir
    *Altın Kural ; alkollu içecek vermeyiniz
    *Sıcak alkolsuz içecek veriniz
    *Uyutmayın, konuşturunuz
    *20 derecelik ortama alınız ve kademeli olarak ortamı ısıtınız

Donukta İlk Yardım
    Hafif donuklarda ilk yardım ;
    *Hasta ılık yere götürülür, ayakkabı, çorap çıkartılır, el ve ayak kurutulur, hohlayarak nefesle veya koltuk altına sokularak ısıtılır

Ağır donukta ilk yardım ;
    *Donuk kısım sarımtırak veya mavimtrak renkte olur
    *Bekleme sürecinde donan el veya ayak 40 derece suda bekletilir
    *Kuru hava tatbiki uygulanmamalıdır.

hipotermi hipotermia donma ilk yardım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. donma

donma

malum bu soguk havalarda aklıma ilk gelen sey oldu allah dısarda kalan insanlarımıza yardım etsin Soğuk ısırığı vücut dokularının donmasıyla oluşan bir rahatsızlıktır. En sık donan bölgeler eller, ayaklar, kulaklar ve özellikle burun uçlarıdır. Eller ve ayaklar vücudun uç noktalarıdır ve özellikle soğuktan dolayı dolaşım kısıtlandığında bu bölgelere giden kan miktarı iyice azalır. Kulaklar...
  2. Donmalar

Donmalar

Aşırı so uk ortamda uzun süre kalınması sonucu donma ortaya çıkar. Kazazede halsiz, uykuludur. Donuk vücut bölümleri beyaz, sert, so uktur. Henüz donmamış kısımlar kızarık olabilir. Hareketleri a ır ve a rılıdır. Ciltte su dolu keseler görülebilir. Donmuş kısımlarda duyu kaybı vardır. Karla ovuşturmak, masaj yapmak, kumaş parçaları sürterek ısıtmaya çalışmak, sıcak odaya ya da sıcak suya...
  3. İlk Yardım Eğitimi Animasyonlu

İlk Yardım Eğitimi Animasyonlu

ilkyardım animasyon ilk yardım animasyon ilk yardım animasyonları ilkyardım animasyonları ile ilgili animasyonlar Arkadaşlar ülkemizde ilk yardımın ne kadar yetersiz olduğunu düşününce bu konunun çok faydalı olacağını düşündüm. infinity teknolojinin hazırlamış olduğu bu animasyon ile ilk yardım bilgilerinİ rahatça öğrenebilirsiniz. Animasyonlu İlk Yardım Eğitimi İçin Buraya Tıklayın.
  4. Yanıklarda ilk yardım

Yanıklarda ilk yardım

yanıkta su toplaması yanık su toplaması yanıklarda yanığın yanık toplarsa ne yapmalı bende bi yanık kurbanı olarak tam benlik bi konu diye düşündüm Yanık su toplarsa üstünü gazlı bezle kapatıp bantlayın. diye okudum patlaması için mi acaba benim yanan yerde su topladı Deri, vücudumuzun dış dünya ile temas yüzeyidir. Çevresel etkilere açıktır. Isı değişikliklerine duyarlı olma özelliği...
  5. Resimlerle İlk Yardım

Resimlerle İlk Yardım

ilk yardım, nedir, hangi şartlarda kullanılır, amaçı nedir, sorumlulukları nasıldır, ilk yardımda ilaç kullanılırmı, solunum yolu nasıl düzeltilir gibi sorulara resimli anlatımı burada bulabilirsiniz Melekelrim her ağızdan farklı ses çıkıyor ilk yardım konusunda. Size bu konuda kısa ve öz bilgileri resimler ile anlatacağım.. A) İLK YARDIM NEDİR? Herhangi bir kaza yada yaşamı tehlikeye...

Sayfayı Paylaş