gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Hoca İshak Efendi

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Hoca İshak Efendi[​IMG] Yanya’nın Narda kasabasında doğdu. Doğduğu yıl kesin olarak belli değildir. 1834 yılında öldü. Hoca İshak Efendi[​IMG] XIX. yüzyıl başlarında memlekete teknik bilgilerin yayılmasında büyük hizmetleri olmuş bir Türk bilginidir.

Hoca İshak[​IMG] yüksek bir öğrenim ve eğitim içinde yetişti. Güçlü bir zekası ve hafıza gücü vardı. Matematiğe ve dile karşı yeteneği büyüktü. Türkçe[​IMG] Arapça[​IMG] Farsça[​IMG] Yunanca[​IMG][​IMG] Lâtince ve İbranice dillerini çok iyi biliyordu.

1815 yılında Mühendishane’ye hoca oldu. Divanı Hümayun tercümanlığı ve benzeri devlet görevlerinde bulundu. Ancak onun en büyük hizmeti[​IMG] memlekette teknik bilgilerin yayılmasına çalışmasıdır. Teknik alanda on bir kadar eser yazdı. En önemli eseri Mecmua-i Ulûm-u Riyâziye adlı dört ciltlik matematik kitabıdır. Diğer eserleri fizik[​IMG] kimya[​IMG]

Mühendishane’de ve Tophane’de yapılan silâh ve mermileri[​IMG] çeşitli yerlerde yapılan bina ve istihkâmları kontrol edip onlara yeni yönler vermekle Hoca İshak’ın memlekete büyük hizmetleri oldu. Çalışmayı çok sever ve memlekete yeni bilgilerin ve düşüncelerin gelmesini çok isteyen bir insandı. Hoca İshak Efendi’nin memleketin teknik tarihinde çok önemli bir yeri vardır
    Fransızca geometri ve istihkâm bilgileri üzerinedir. Birçok kimya ve fizik terimlerini kendisi icat etmiştir.

Hoca İshak Efendi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Efendim

Efendim

EFENDIM Bir gün bana seslenirsen Ya Rasulallah Çıkamam huzuruna utanırım Bir gün benim için üzülürsen Ya Rasulallah Bu azaba dayanamam yanarım Hali perişan bir kul yanı başına gelirse Ya Rasulallah Peygamberlerin yanında ümmetimdendir deyip utanma Sen sakın boynunu bükme Ben giderim Ya Rasulallah Mahşerde bu ümmetin cehennemlik denirse Sen üzülme!Ben cennete gitmesem de olur...
  2. Efendi

Efendi

Efendi -------------------------------------------------------------------------------- Osmanlı döneminde ağa, bey, paşa gibi devlet memurlarına verilen unvandır. Bu unvan, Bizanslılardan Selçuklu Türkleri'ne geçerek yerleşmiştir. Günümüzde de yeterli eğitim görmemiş, orta sınıf halkı için kullanılır. Bundan başka terbiyeli, saygılı anlamına da gelmektedir. XVIII. yüzyıldan sonra...
  3. İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

ishak paşa sarayı hakkında bilgi ishak paşa sarayının özellikleri sarayı inşaatı hakkında bilgi Ağrı'nın Tarihi ve Kültürel zenginliklerinden biri olan İshakpaşa Sarayı hakkında geniş bilgi sahibi olmaya ne dersiniz meleklerim :tik: İSHAK PAŞA SARAYINDAN DOĞUBAYAZIT İLÇESİNİN GÖRÜNÜMÜ Doğu Bayazıt’ ın 7 km. güney doğusunda, Eski Beyazıt’a ve ovaya hakim yüksek bir tepenin üzerine...
  4. İshak Alaton biyografisi

İshak Alaton biyografisi

İshak Alaton hayatı İshak Alaton hakkında bilgiler Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler... Bu sayfamızda İshak Alaton hakkında ve biyografisi hakkında bilgilere yer veriyoruz, İshak Alaton kimdir diyenlerin sorusunu yanıtlıyoruz arkadaşlarım. İshak Alaton kimdir hakkında bilgi; İshak Alaton Musevi asıllı Türk vatandaşıdır. İshak Alaton 1927 yılında...
  5. Okan Bayülgen Cübbeli Ahmet Hoca Efendi İle Program Yapacak

Okan Bayülgen Cübbeli Ahmet Hoca Efendi İle Program Yapacak

okan bayülgen, cübbeli ahmet hoca, ahmet mahmut ünlü Sevgili melekler, ekranların fenomen isimlerinden Okan Bayülgen, Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile program yapacağını söyledi. Beyaz TV ekranlarında Yüksel Aytuğ’un sunduğu Medyatik programına konuk olan Okan Bayülgen, ‘Çok temel bir ihtiyaç var. Kur’an-ı Kerim’de ne anlatılıyor? Ben Türkçe’sini okuyacağım, o...

Sayfayı Paylaş