gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Holdingler Ve Şirketler Grupları

Konu, 'Para & Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Bir kişinin, bir grup girişimcinin veya bir ailenin birçok alanda faaliyet gösteren şirketleri olabilir. Fazla büyük olmanın bir sonucu ise bu şirketlerin yönetimlerinin zorlaşması ve ortak bir misyon etrafında idare edilme güçlüğüdür. Böyle bir durumda şirket sahipleri, bu şirketleri belli bir çatı altında toplama ihtiyacı içinde olabilirler. Bu ise ya bir holding kurma veya bir şirketler grubu oluşturmaktan geçer. Holding şirketleri, üretim ve satış türü faaliyetlerde bulunmayan ve belli bir faaliyet alanları olan şirketlere iştirak eden ve genellikle böyle şirketlerin büyük ortağı durumunda olan anonim şirketlerdir. Holding şirketlerinin kuruluş ve varoluş nedenleri birden çok şirkete iştirak etmek ve bu şirketleri yönlendirmek/kontrol etmek olduğundan sermaye şirketleri sınıfında bulunmaktadırlar. Holding şirketlerin sahipleri genellikle bir çok şirketin sahipleri olup, bu paylarını holdinglere devrederler ve bu yolla o şirketlerin yönetimlerini tek elde toplarlar.

Şirketler Grubu, yine aynı mantıktan yola çıkan şirket sahibi veya sahipleri, bunu bir başka şirket aracılıyla değil, direkt kendileri, bu şirketleri biraraya getirerek yönetmek isterler. Basit anlamda, şirketler grubu, aynı kişi veya kişilerin sahip olduğu şirketlerin bir araya getirilmesidir. Şirketler grubunda genellikle şirket sayısı fazla değildir, buna karşın holdinglerde en az yedidir (kanuni gereklilik).
    borsamania.net

Holdingler Ve Şirketler Grupları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Murdoch, Sabah ve atv için şirket kurdu

Murdoch, Sabah ve atv için şirket kurdu

ABD'li medya patronu Rupert Murdoch, 5 Aralık'a ertelenen atv-Sabah satış ihalesine katılma niyetini resmileştirdi. Kısa süre önce News Corp şirketi aracılığıyla TMSF'den ihale şartnamesi alan Murdoch dün de kendisine ait News Netherlands BV aracılığıyla Türkiye'de bir medya şirketi kurdu. 'İştirak Radyo ve Televizyon' adlı yeni şirketin amaçları arasında, "Tasarruf Mevduatı Sigorta...
  2. Kazanan ve Kaybeden Şirketler

Kazanan ve Kaybeden Şirketler

Başarı ve gelişime açık olan yönetim kurulları kazanırken, iç politikalara gömülen, yöneticilerin görev ve yetkilerini karıştıran yönetim kurulları kaybeden olmaya mahkum European Business''ta konu hakkında makalesi yayımlanan Profesör Colin Coulson-Thomas''a göre yönetim kurulları ve üyeleri, hem yönetim tarzı hem de kişisel yetkinlikler bakımından üstün niteliklere sahip olmalı....
  3. Şirket

Şirket

Ortaklık sevince, din" esaslara uyularak yapılan alışverişe yahut dünyalık menfaate, Zengin biriyle ortak olmak zengin olmaya yahut mirasa ermeye, Ortaklık, insaf ve adalete, Ortaklık sevgide ve sözde samimi olmaya delalet eder.Kötü giden işleriniz, dostlarınızın yardımı ve desteği ile düzelecek demektir. Kötü giden işleriniz, dostlarınızın yardımı ve desteği ile düzelecek demektir....
  4. Mor Ve Ötesi - Şirket

Mor Ve Ötesi - Şirket

Adını bile soramam Maksadımı aşamam Şiddetin meşru haline Bakıp ağlayamam Ne kadar güzel Ne kadar sıcak Ne kadar yakın O kadar uzak Şirket mirket anlamam Anlasamda anlamam Bana saldırıyorsa Gözünün yaşına bakamam Adaleti sarmış Kumandalı bir cinnet Vahşeti gördüm, korkmadım Hasar yok içimde Maske takmadan üstüme gelmek zor muydu? Adı oLmayanların sesi de yok mu?[ ____________________
  5. Şirketler Muh. Ve maliyet Muhasebesi

Şirketler Muh. Ve maliyet Muhasebesi

şirketler muhasebesi örnek sorular şirketler muhasebesi soruları maliyet örnek sorular soru ve cevapları soruları ve cevapları Muhasebe : Şirketler Muh. Ve maliyet Muhasebesi ? Şirketler muhasebesi Şirketlerde kuruluş işlemleri, kar ve zararın dağıtılması sermaye değişiklikleri, tasfiye, iki şirketin birleştirilmesi işlemlerinin muhasebeleştirilmesi işlemlerine denir. Şirket kişilerin...

Sayfayı Paylaş