gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Hristiyan ve Hazret-i Ali'nin Zırh

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Hazret-i Ali (r.a)'ın, halifeliği zamanında, Kufe'de zırhı kayboldu. Bir müddet sonra bir Hrıstiyan'ın yanında ortaya çıktı. Hazret-iAli (r.a) onu hakimin huzuruna götürdü. -Bu zırh benim malımdır; onu ne sattım, ne de birine bağışladım; şimdi onu, bu adamın yanında buldum,diye iddia etti. Hakim:
    -Halife iddiasını söyledi, sen ne dersin? diye Hıristiyan'a sordu. O, bu zırhın, kendi malı olduğunu, aynı zamanda halifenin sözünü yalanlamadığını, söyledi.
    Hakim Hazret-i Ali (r.a)'na dönerek
    - Sen iddia ettin, bu şahıs ise inkar ediyor. Bu durumda iddian için şahit getirmen lazım, dedi.
    Hazret-i Ali (r.a) güldü ve
    - Hakim doğru söylüyor, şimdi şahit getirmem gerek, fakat hiç bir şahidim yok, dedi.
    Hakim, iddia edenin şahidinin olmamasına dayanarak, hrıstiyan'ın lehine karar verdi. O da zırhı aldı ve gitti.
    Fakat, zırhın, kimin malı olduğunu daha iyi bilen Hristiyan' ın, bir kaç adım yürüdükten sonra vicdanı uyandı ve geri dönerek
    - Böylesine bir hükümet ve davranış şekli alelade insanların keyfinden değil, peygamberlerin hükümet tarzıdır, dedi ve
    - Zırh Ali'nindir' diye itiraf etti.
    Kısa bir zaman sonra, onu, müslüman olarak Hazret-iAli (r.a)'ın sancağı altında, Nehrivan harbinde, savaşırken gördüler.

Hristiyan ve Hazret-i Ali'nin Zırh konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hazreti Osman Ve Hizmetçisi

Hazreti Osman Ve Hizmetçisi

Halife Hz Osman (r.a) görevini ihmal ettiğini düşündüğü hizmetçisine kızarak seslenir ; “Gel bakalım buraya, şu kulağını bir çekeyim de görevini ihmal etmenin cezasını neymiş göresin !..” Hizmetçi ise görevini ihmal etmediği düşüncesindedir. Ama halife’ ye öyle intikal ettirilmiştir. Gelir, Halife’ nin önüne diz çökerek boynunu uzatır. Aslında şevkat, merhamet kaynağı Hz Osman, önüne diz...
  2. Hazret-i Safiyye (r.a)

Hazret-i Safiyye (r.a)

Hz.Safiye (r.a) Hazret-i Safiyye radıyallahu anhâ Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin sevgili halası... Hazret-i Hamza (r.a.)'ın kızkardeşi... Zübeyr İbni Avvam (r.a.)'ın anneciği... İlk müslümanlardan... Cesâret ve şecâat sâhibi bir hanım sahâbî... Elinde kılıcıyla savaşa katılan ilk İslâm kadını... O, Abdülmuttalib'in kızıdır. Annesi, Hâle binti Vehb'dir. Resûl-i Ekrem...
  3. Hazret-İ Âdem Ve EŞİ Cennet'te

Hazret-İ Âdem Ve EŞİ Cennet'te

Yüce Allah Hazret-i Âdem ile eşi Hazret-i Havvâ'yı yeryüzüne uyum sağlamadan ve dünya nimetlerinden tattırmadan derhal Cennet'e koydu ve onlara şöyle buyurdu: "Ey Âdem! Sen ve eşin Cennet'e yerleşin. Dilediğiniz yerde, dilediğiniz şeyleri yiyin, yalnız şu ağaca yaklaşmayın (meyvesinden yemeyin) zalimlerden olursunuz." (Âraf, 19) Yüce Allah, Hazret-i Âdem'e eşi ile...
  4. zırh

zırh

Düşmandan korunmaya, Zırh örmek sağlam bir yapı yapmaya, Zırh giymek kaleye, bir yere amir olmaya; Zırh ticaret ve sanatta başarılı olmaya; Zırh yapan kimseyi görmek, güç ve çetin işleri kolaylaştıran kimseye, katılık ve kabalığı yumuşatmaya, bekar için evlenmeye, hakkı batıldan ayıran yöneticiye delalet eder.Sizi her konuda destekleyecek, başınız her sıkıştığında yardım edecek dostlara sahip...
  5. Hazret-i Süleyman ve Belkıs Kimdir?

Hazret-i Süleyman ve Belkıs Kimdir?

Süleyman aleyhisselam, Hacdan sonra Sana’ya gitti. Buradaki bir hüdhüd (ibibik), Süleyman aleyhisselamın hüdhüdüne Belkıs’ın sarayını anlattı. Bu hüdhüd de merak edip, Belkıs’ın sarayını gezip geldi. Gördüklerini anlattı. Hazret-i Süleyman Belkıs’a besmeleyle başlayan (Müslüman ol, isyan etmeden bana gel!) diye bir mektup yazdı. Hüdhüd, her yer kapalı olduğu için mektubu pencereden girerek...

Sayfayı Paylaş