HSG Rahim Filmi Nasıl Çekilir ?

Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*  Bu konu; HSG Rahim Filmi Nasıl Çekilir konusu hakkında bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, anne olmak isteyen kadınlarda bebk olmama sebebplerinin araştırılmasında en çok kullanılan yöntemlerinden biri HSG yani rahim filmidir. Öyle ki sadece tüpleri tıkalı olduğu için anne olamayan hastaların hsg çektirdikten sonra hamile kaldıkları sık görülür bir olaydır. Çekilirken can yaktığı konusunda endişeler bulunan HSG nasıl çekilir, bu sayfamızda sizlere anlatmak istiyoruz...  [​IMG]

  Histerosalpingorafi (HSG) genellikle adet kanaması bittikten sonra birkaç gün içerisinde çekilir. Kanama varken çekilmesi bazı açılardan sakıncalı olabilir, adet kanı rahim içerisine verilen ilaçla beraber karın içerisine gidebilir. Adet kanaması bittikten sonraki günlerde çekilmesinin bir nedeni de filmin çekildiği gün hastanın hamile olmadığından emin olmaktır. Adet kanaması bittikten sonra 10-15 gün gibi uzun süre geçerse döllenme ve hamilelik oluşabilir ve farkında olmadan HSG çekerken bu hamileliğe zarar verilebilir. Bu nedenle adet kanaması bittikten sonra en fazla 3-5 gün içerisinde rahim filmi çekilir.

  Rahim filmi (HSG) çekilmeden önce yapılması gerekenler:
  - Hastanın film çekileceği gün aç karnına gelmesi gerekmez.
  - Normalde anestezi uygulanmaz ancak nadiren bazı nedenlerle genel anestezi uygulanacağı kararlaştırılmışsa hastanın işlem öncesi en az 6 saat hiçbir yiyecek içecek almadan aç-susuz gelmesi gerekir.
  - Rahim filmi çekimi öncesi hazırlık amacıyla bir ilaç kullanılması gerekmez. Ancak hasta doktorunun tavsiyesi ile işlemden yarım saat önce bir ağrı kesici alırsa, işlem sırasında daha rahat edebilir.

  HSG (ilaçlı rahim filmi) nasıl çekilir?
  - Rahim filmi röntgen odasında çekilir. Normal karın veya göğüs röntgenlerinin çekildiği odada hasta röntgen masasının üzerine sırt üstü yatar.
  - Hasta röntgen masasına sırt üstü yattıktan sonra bacaklarını hafif açar. Jinekolojik muayene pozisyonuna benzer bu ancak burada bacakları koyacak kısımlar yoktur, hasta düz röntgen masası üzerine koyar ayaklarını.
  - Röntgen odasında genellikle kadın doğum uzmanı, röntgen teknisyesi (veya radyoloji uzmanı) bulunur.
  - Film çekimi için normalde genel veya lokal anestezi uygulanmaz çünkü fazla ağrı, rahatsızlık vermeyen bir işlemdir. Ancak normal vajinal muayene bile olamayacak kadar korkan ve çekinen hastalara nadiren anestezi verilir.
  - Kadın doğum uzmanı tarafından hastaya aynı jinekolojik muayenede olduğu gibi muayene aleti (spekulum) takılır.
  - Spekulum takıldıktan sonra hastanın rahim ağzı (serviks) antiseptik solüsyon ile temizlenir.
  - Daha sonra rahim ağzına ince uzun bir tüp şeklinde kanül denilen alet yerleştirilir.
  - Rahim ağzına yerleştirilen aletin içerisinden rahim içerisine doğru radyoopak sıvı (film çekimi için gereken ilaç) verilir. Bu sıvının özelliği metal gibi röntgen ışınlarını geçirmemesi ve röntgen filminde parlak şekilde görülebilmesidir. Benzer sıvılar böbrek filmleri, barsak filmleri gibi röntgen çekimi işlemlerinde de kullanılır.
  - Verilen sıvı rahim içerisine ve oradan tüplere ve tüpler açıksa karın içerisine kadar ilerler. Bu esnada hasta çok hafif ağrı hissedebilir. Rahim içerisine ilaç verilirken birkaç defa karın bölgesine röntgen filmi çekimi yapılır.
  - Bu röntgen çekimleri esnasında bazı merkezlerde skopi denilen alet sayesinde televizyon ekranında izler şekilde ilacın rahim ve tüp içerisinde ilerlediği görülebilir. Ancak bu şart değildir.
  - Film çekimleri bittikten sonra rahim ağzına yerleştirilen alet alınır ve spekulum (muayene aleti) çıkartılır.
  - Kısa bir süre sonra hasta kalkmadan bir karın filmi daha çekilir. Daha sonra hasta masadan kalkabilir.
  - Rahim filmi çekimi toplamda ortalama 5-10 dakika süren bir işlemdir.

  Rahim filmi (hsg) sonuçları ne zaman alınır?
  Film sonuçları genellikle film çekimi bittikten 10-15 dakika sonra çıkar. Çekilen filmler aynı akciğer veya karın filimlerinde olduğu gibi siyah röntgen kağıtlarına basılır. Bu basım aşaması kısa sürer ancak filmlerin radyoloji uzman doktoru tarafından incelenerek rapor yazılması gerekir. (Kadın doğum uzmanları rapor yazmaz.) Bu aşama filmin çekildiği merkeze ve yoğunluğa göre değişmektedir ancak genellikle bir kaç saat içerisinde radyoloji uzmanı rahim filmi hakkında raporunu yazmış olur. Hastalar bu raporu alarak kadın doğum uzmanlarına gösterirler. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hem çekilen filmleri hem de yazılan raporu inceler.

   
  gülme bunu beğendi.
 2. *LAVİNNYA*

  *LAVİNNYA* Daimi Üye  titanım konun süperr ama şunu sölemeliyim ki aklı olan anestezili yaptırsın bu işlemi..benim çok geçti çünkü allahım bidaha gerektirmesinn...şimdi ise sulu ultrason yapılcak inan endişeliyim
   
 3. gülme

  gülme Aktif Üye  kız lavıııııııııııın benı panık yapma kııız:zonked:
   
  *LAVİNNYA* bunu beğendi.
 4. *LAVİNNYA*

  *LAVİNNYA* Daimi Üye  gülmecim herkeste böle zor olacak diye bişe yokk..sen rahat ol hahaha
   
  gülme bunu beğendi.
HSG Rahim Filmi Nasıl Çekilir ? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. rahim filmi ve rahimağzı yarası

  rahimde yara varken hamile kalmak rahim ağzında yara varken hamile kalınırmı merhaba arkadaşlar benim rahimfilmi çektirmem gerekiyor ama bende rahimağzında yaram var internetteki araştırmalarıma göresakıncalıymış yara varken film çekilmesi,benim gibi olup yara varken film çektiren oldumu ve bi sorun oldumu?cevap verirseniz cok sevinirim.şimdiden teşekkür ederim.
 2. HSG(Rahim Filmi) çekilenler buraya!!!

  Merhaba melekler, Ben de birçoğunuz gibi yıllardır bebek özlemiyle yanıyorum ve yanlış tedavilere, yanlış yönlendirmelere kurban gittim :18: Şimdi gücümü yeniden topladım tedaviye başladım ancak bana bu kadar beklememe rağmen yeni HSG çekecekler şimdi sizlerin yardımına ihtitacım var HSG (rahim filmi) çekilenler bana deneyimlerinizi anlatır mısınız? Ama lütfen korkutmayın :bangin:
 3. Öğrenmek İsteyenlere Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir ?

  rahim filmi ne zaman çekilir rahim filmi ne zaman çekilmeli Sevgili melekler, jinekolojik olarak bir tedavi sürecine giren meleklerimizi rahim filmi konusunda bilgilendirmek istedik. Bu yazımızda rahim filmi ne zaman çekilir, rahim filmi ne zaman çekilmeli sorularını yanıtlıyoruz.. Rahim Filmi HSG uygulanması öncesinde detaylı bir jinekolojik değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmede...
 4. Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir lütfen cevap verin!

  Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir bu konuda bana lütfen biraz acele cevap verin Rahim Filmi çektirmek için uygun bir zaman var mıdır?
 5. izmirde (hsg)rahim filmi çektirenler

  aciiiillllll...arkadaşlar ben ege üniversitesinde bebek tedavisine başladım ama benden rahim filmi istediler,üniversitenin randevusu doluymuş,tepecik kadın doğum hastanesininde doluymuş randevuları,başkada resmi evrağımla (emekli sandığı) rahim filmini çekincem bir yer varmı bildiğiniz yada uygun fiyata güvenilir bir hastane çok pahalıya çekiyorlar ne yapcam ya biri bana yardım etsin ne olur.:18:
 6. hsg(rahim filmi)!

  selam ben pazartesi günü rahim filmi çekilceğim ama çok tereddütlüyüm ve korkuyorum ağrısının kısa bir süre olduğunu doktorum söyledi acaba acısı ,yanması veya herhangi birşey oluyormu dayanabilirmiyim süresi ne kadar maksimum
 7. rahim filmi

  kızlar ilk başta merhaba ben yeni üye oldum buraya ben bebek için tedavi görüyorum ama klomen verdi daha sonra adetin bittikten sonra rahim filmi çektireceksin dedi bunun hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim var mı rahim filmi çektirenn
 8. Histerosalpingografi (HSG) Tedavisi ilaçlı rahim tüp Filmi

  rahim filmi nedir,rahim filmi nasıl çekilir,rahim filmi çekilirken ağrı olurmu,rahim filmi çekildikten sonra hamile kalanlar,rahim filmi hsg hakkında bilgiler Histerosalpingografi yöntemi rahimiçi, rahimağzı kanalları ve fallop tüplerin yapısal ve işlevsel özelliklerini incelemede kullanılan ilaçlı rahim tüp filmi olarak bilinen bir görüntüleme ve yöntemidir. Bu yöntem rahim içinin...
 9. İlaçlı rahim filmi (HSG) nasıl çekilir?

  rahim filmi nedir,rahim filmi nasıl çekilir,rahim filmi hangigün çekilir,rahim filmi çekilirken ağrı olurmu,rahim filmi hsg hakkında bilgiler İnfetilite (kısırlık) tedavisi görmesi gereken hastalarda tüplerin açık mı kapalı mı olduğunu anlamak için çekilir. Tüplerin durumuna göre tedavi planlanır. Rahim filmi (HSG) ne zaman çekilir? HSG çekilmesi için genellikle adet kanaması kesildikten...
 10. Ağrısız rahim filmi HSG nasıl çekilir?

  Rahim filmi, rahim boşluğu, tüpler ve karın boşluğunun alt bölümünü incelemek için çekilen özel bir röntgen filmidir. “HSG” kısaltması “rahim ve tüp filmi” anlamına gelen “Histero-Salpingo-Grafi” kelimelerinin baş harfleridir. Rahim Filmi HSG 50 seneden uzun zamandır bilinen ve uygulanan bir inceleme yöntemidir. Ancak son yıllarda ilerleyen teknoloji, gelişen cihazlar ve yeni teknikler...

Sayfayı Paylaş