gebe
  1. aSqimSin

aSqimSin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0

Hukuki Muamelenin Kurucu Unsurları

Konu, 'Medeni Hukuk' kısmında aSqimSin tarafından paylaşıldı.

devletin kurucu unsurları Hukuki Muamelenin Kurucu Unsurları -Hukuki sonuca yönelmiş arzu,irade

-Bu arzuyu açıklama.;iki iradi unsuru gerektirir:

a)İradeyi açıklayıcı hareketi yapma arzusu

b)Bu hareketle arzuyu dış dünyaya aksettirme arzusu

Ancak bu unsurlardan oluşan bir fiil irade beyanını teşkil eder.Fakat güven teorisi adı verilen görüş bu unsurlar olmaksızın bir şahsın davranışlarını bazı şartlarla irade beyanı gibi sonuç doğurmasını kabul eder.(mektup,oylama,açık arttırma)

Hukuki Muamelenin Kurucu Unsurları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hukuki İşlem

Hukuki İşlem

hukuki işlem çeşitleri hukuki işlem işlemler nedir tek taraflı işlemler nelerdir 1. Hukuki İşlem:Hukuki sonuç doğuran irade açıklamasıdır. İrade: Beynimizdeki duygu ve düşüncelerdir. 2. Hukuki İşlemlerdeSınıflandırmalar 2.1 Katılan Kişi Sayısına Göre Hukuki İşlemler 2.1.1Bir Taraflı Hukuki İşlemler: Vasiyetname yazılması, vakıf kurulması, tek taraflı hukuki işlemlerde bir kişinin irade...
  2. Hukuki Muamelelerin Unsurları

Hukuki Muamelelerin Unsurları

hukuki işlemin unsurları hukuki işlemin kurucu unsurları Hukuki Muamelelerin Unsurları Temel unsur irade beyanıdır.Bazen yapılan beyanın hukuki sonuç doğurabilmesi için beyanla birlikte bir takım unsurların bulunması gereklidir.Bunlara kurucu unsur denir.Ayrıca muamelenin geçerli sayılması için bazı şartların da bulunması gerekir;bunlara da geçerlilik şartları denir....
  3. Etki Bakımından Hukuki Muameleler

Etki Bakımından Hukuki Muameleler

Etki Bakımından Hukuki Muameleler Etki Bakımından Hukuki Muameleler:Şahsiyeti ilgilendiren ve Malvarlığını ilgilendiren olarak ikiye ayrılır. d)Malvarlığını İlgilendiren Muameleler:Malvarlığına yaptıkları etki açısından azaltan için borçlanma muamelesi ve tasarruf muamelesi olarak ikiye ayrılır.Artış için kazandırıcı muameleler söz konusu olur. Alım-satım...
  4. Hukuki Muamele Çeşitleri:

Hukuki Muamele Çeşitleri:

hukuki işlem çeşitleri hukuki olay nedir hukuk çeşitleri irade muamele Hukuki Muamele Çeşitleri: Gerekli İrade Beyanı Adedi Açısından: aa)Tek taraflı Hukuki Muameleler:İstenilen hukuki sonucun doğması için tek şahsın irade beyanının yeterli olduğu hukuki muamelelerdir.Vakıf kurma vasiyet yapma tek taraflı hukuki muameledir. bb)İki Taraflı Hukuki...
  5. Merak ediyorum Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir

Merak ediyorum Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir

Selam arkadaşlar az önce bir yerde okudum ve işin açıkçası anlamını çok merak ettim acaba Doğal Unsur Beşeri Unsur Nedir bilen var mı aranızda?

Sayfayı Paylaş