gebe
  1. AV. GÖKHAN ARICAN

AV. GÖKHAN ARICAN Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18

Hükümlülerin Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılmaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik

Konu, 'Ceza Hukuku' kısmında AV. GÖKHAN ARICAN tarafından paylaşıldı.

Hükümlülerin Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılmaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de 08.06.2012 tarihinde yayınlanmıştır. Buna göre Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasındaki “beş yıl” ibaresi “altı yıl”, üçüncü fıkrasının (a) bendindeki “bir” ibaresi “iki” olarak değiştirilmiştir. Yönetmeliğin 6. maddesi iki yıldan fazla hapis cezası bulunan hükümlülerle ilgilidir. Buna göre;

-Toplam cezalarının beşte birini kapalı ceza infaz kurumlarında iyi halli olarak geçiren ve koşullu salıverilme tarihine altı yıl veya daha az süre kalmış hükümlüler ile

-cezaları yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumları veya kapalı ceza infaz kurumlarının yüksek güvenlikli bölümlerinde infaz edilen hükümlülerden toplam cezalarının üçte birini bu kurumlarda iyi halli olarak geçiren ve koşullu salıverilme tarihlerine üç yıl veya daha az süre kalanlar,

açık ceza infaz kurumlarına ayrılabilir. Müebbet hapis cezasına mahkûm olanlar ise koşullu salıverilme tarihlerine üç yıl veya daha az süre kaldığında açık ceza infaz kurumlarına ayrılabilir.

Ayrıca açık ceza infaz kurumlarına ayrılabilmek için;

-cinsel saldırı,
    -çocukların cinsel istismarı,
    -nitelikli hırsızlık,
    -yağma,
    -nitelikli yağma,
    -uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti,
    -uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma,
    -siyasal veya askerî casusluk, yasaklanan bilgilerin casusluk maksadıyla temini,
    -yasaklanan bilgileri açıklama,
    -yasaklanan bilgileri siyasal veya askerî casusluk maksadıyla açıklama

suçlarından hüküm alanların koşullu salıverilmelerine iki yıldan az süre kalması koşulu aranır.

(Yönetmelikte değişmeyen açık ceza infaz kurumuna ayrılabilmek için aranan koşlullar ise;
    [SIZE=2][COLOR=#104d96][SIZE=2][COLOR=#060606][SIZE=2][COLOR=#060606][SIZE=2][COLOR=#060606][SIZE=2][COLOR=#104d96][SIZE=2][COLOR=#060606][SIZE=2][COLOR=#104d96][SIZE=2][COLOR=#060606][I][FONT=Arial][SIZE=2]b) Kapalı ceza infaz kurumlarında cezaları infaz edilen hükümlülerden;[/SIZE][/FONT][/I]
    [I][FONT=Arial][SIZE=2] 1) 29/7/2003 tarihli ve 4959 sayılı Topluma Kazandırma Kanunu, 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri ile Mücadele Kanununun 14 üncü maddesi ve 5237 sayılı Kanunun 221 inci maddesinden yararlananlar için, koşullu salıverilmelerine iki yıldan az süre kalması,[/SIZE][/FONT][/I]

[I][FONT=Arial][SIZE=2] 2) Örgütlü suçlardan hükümlü olup, mensup oldukları örgütten ayrıldıkları idare ve gözlem kurulu kararıyla tespit edilenlerin koşullu salıverilmelerine bir yıldan az süre kalması,[/SIZE][/FONT][/I]
    [I][FONT=Arial][SIZE=2] 3) 5275 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumuna gönderilenler, geriye kalan toplam cezalarının üçte birini bu kurumlarda iyi halli olarak geçirmesi, koşullu salıverilme tarihine en fazla üç yıl kalması ve diğer koşulları taşıması,)[/SIZE][/FONT][/I]

[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE]

Son düzenleme: 8 Haziran 2012
Hükümlülerin Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılmaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

ilköğretim kurumları disiplin yönetmeliği okul değiştirme yönetmeliği ilköğretim disiplin kurumları 2010 2010 MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ Resmî Gazete : 27.8.2003/25212 Tebliğler Dergisi : EYLÜL 2003/2552 Düzeltme : KASIM 2003/2554 Ek ve Değişiklikler: 1) 21.10.2004/25620 RG BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 — Bu Yönetmeliğin...
  2. Eşyanin Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkinda Yönetmelikte Değişiklik Yapilmasina Dair

Eşyanin Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkinda Yönetmelikte Değişiklik Yapilmasina Dair

Yönetmelik no : MADDE 1- 21/2/1999 tarihli ve 23618 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Eşyanın Tercihli Menşeinin Tespiti Hakkında Yönetmeliğin değişik 24 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Madde 24- EUR.1 Dolaşım Sertifikaları: a) 23 üncü maddeye rağmen, istisnai olarak; 1) Hata, ihmal veya özel durum nedeniyle ihraç anında düzenlenmemiş olması; veya 2) Bir EUR.1 Dolaşım...
  3. Ceza Infaz Kurumlarinda Bulundurulabilecek Eşya Ve Maddeler Hakkinda Yönetmelik

Ceza Infaz Kurumlarinda Bulundurulabilecek Eşya Ve Maddeler Hakkinda Yönetmelik

Yönetmelik no : BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam Madde 1 — Bu Yönetmeliğin amacı, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların koğuş, oda ve eklentilerinde bulundurabilecekleri kişisel eşya, gıda, tıbbi malzeme ve diğer ihtiyaç maddelerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Bu Yönetmelik, ceza infaz kurumlarında kalmakta olan hükümlü ve...
  4. Öğretmen Atama ve Yer Değişikliği Yönetmeliğindeki Yenilikler hakkında bilgiler

Öğretmen Atama ve Yer Değişikliği Yönetmeliğindeki Yenilikler hakkında bilgiler

Öğretmenlerin atama ve yer değişikliği Öğretmenlerin atama ve yer değişikliği hakkında bilgiler Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, http://www.meleklermekani.com/guncel-haberler/228155-2012-eylul-ogretmen-atamalari-icin-basvuru-tarihleri.html konumuzdan sonra şimdi de bu yazımızda öğretmenlerin atama ve yer değişikliği hakkında bilgiler paylaşıyor ve ilgili...
  5. Ceza infaz kurumları ve tutukevleri personeli eğitim merkezleri kanunu

Ceza infaz kurumları ve tutukevleri personeli eğitim merkezleri kanunu

ceza infaz kurumları ve tutukevleri personeli eğitim merkezleri,ceza infaz kurumları ve tutukevleri personeli eğitim merkezleri kanunu,ceza infaz kurumları ve tutukevleri personeli eğitim merkezleri kanunu hakkında tüm bilgiler CEZA İNFAZ KURUMLARI VE TUTUKEVLERİ PERSONELİ EĞİTİM MERKEZLERİ KANUNU Kanun No. 4769 Kabul Tarihi : 29.7.2002 BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Kuruluş ve...

Sayfayı Paylaş