gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Hümanist ne demek hümanist anlamı

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

hümanist ne demek hümanist anlamı hümansit nedir hümanist yaklaşım hümanizm nedir hümanist hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Ayrımcılığın bol keseden yapıldığı günümüzde, Pkk Kürt -Türk ayrımları, Sağ -Sol gruplaşmaları ayaklandı gidiyor malesef. Bu ayrımcılıklara inat, ben Hümanist düşüncelere sahip olan biri olarak, insanları ayırt etmeden, insani tüm değerlere önem veren biri olarak, bu yazımızda Hümaniz nedir diyen kişiler için ve Hümanist yaklaşım hakkında bilgiler sunmak istiyorum arkadaşlar. Buyrun hümanist ne demek öğrenelim Melek'lerim.

Çağlara göre farklı anlamlar yüklenen hümanizm terimi, etimolojik kökeninde (humanitas) insan doğasına ilişkin özellikler bütününü ifade ederken, rönesansta insan sevgisi (fılantropi), ardından insanlığını Antikitede bulan okumuş / aydın insanın durumu ve XVII. yy.dan sonra tüm insanlar anlamıyla öne çıkmış; XIX. yy.da ise hümanizm olarak şekillenerek belirli bir teori, bir anlayış ifadesine dönüşmüştür (G. Roche, 2002).

1874 tarihli Littrd sözlüğünde 'bir kişinin gelişmesini amaç edinen doktrin' olarak tanımlanmaktadır. Bu anlamda hümanistler, daima insanın gelişmesi, mükemmelleşmesi, özerk ve özgür düşünceli olması peşinde koşmuşlardır. Ve bunun yolunu, Antikitenin değerlerine dönüşte görmüşlerdir.

Bu süreçte hümanizm etik yanıyla sivrilmiş, daha somutçası insanı baskılardan kurtarma, özgürleştirme dinamiği, iyi insan yaratma iradesi olarak öne çıkmıştır. Günümüzde de bu model varlığını sürdürmektedir, ancak salt bilgi düzeyinde kalmayarak, politik, entelektüel ve moral düzeyde de işlerlik kazanmaktadır.

Kavramın tarihsel serüveni ve farklı kullanımları gözden geçirildiğinde, hümanizm kavramının, insanî gelişme, mükemmelleşme; özerklik, tolerans ve laiklik; kozmopolitlik ve barışseverlik; insancıl (humaniter) eylemler ve insanlık; uygarlık ve bilgi; angajman ve sorumluluk gibi boyutlar içerdiği görülmektedir.

Hümanist ne demek hümanist anlamı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Genotip ne demek anlamı nedir ?

Genotip ne demek anlamı nedir ?

Genopitip nedir ne demektir bunu daha önce hiç duydunuz mu araştırdım ama bir sonuca ulaşamadım yardım lütfeeeeeen.
  2. Diyar ne demektir diyar anlamı

Diyar ne demektir diyar anlamı

diyar ne demek diyarın anlamı Merhaba Melek'ler, bir misafirimiz kızının adını diyar koymayı düşünüyormuş ve bize sormuş "Diyar ne demek?" diye, bizde şimddien hayırlı olsun diyor ve Diyar; Ülke - yurt anlamına gelir diyoruz. Buna kendimizce bir örnek vermek gerekirse şayet : "Yar gözlerini kaçırdı benden, durmam gari gidermi bu diyardan" gibi bişeyler işte :D:D
  3. Gam ne demek ne anlama geliyor gam

Gam ne demek ne anlama geliyor gam

gam nedir gam ne demek Misafirimiz sormuş; Gam Ne demek? diye. Biz de bu yazımızda misafirperverliğimizi sergiliyor ve Gam kelimesinin anlamını sunuyoruz. Gam: üzüntü, kaygı, tasa demektir Melek'ler:)
  4. Ecclesia ne demek, Ecclesia anlamı nedir

Ecclesia ne demek, Ecclesia anlamı nedir

Ecclesia ne demek, Ecclesia anlamı nedir lütfen bu kelimenin anlamını yazın kızlar
  5. Monşer Ne Demek, Ne Anlama Geliyor?

Monşer Ne Demek, Ne Anlama Geliyor?

monşer ne demek, monşer anlamı, monşer kelime anlamı Sevgili melekler, malum prensip gereği siyasete girmiyoruz ancak günlerdir görsel ve yazılı basında dönüp duran "monşer" kelimesinin anlamını da bilmeyenler için paylaşalım istedik :D:D Türkçe'de okunduğu gibi yazarsak 'monşer' kelimesinin ne demek olduğu bugünlerde merak konusu oldu. Monşer, TDK'ya baktığımızda iki anlam...

Sayfayı Paylaş