gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

Hürrem'in aşk mektupları sergide

Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

hürrem sultanın gerçek resmi hurrem hürremin aşk mektupları osmanlıca mektup örnekleri hürremin mektupları
    Hürrem'e bakın melekler... Hürrem'in aşk mektupları sergide bence okumalısınız ...
    Hürrem'in Kanuni'ye aşkını anlatan, tutku ve özlem dolu yedi mektup ilk kez gün ışığına çıkıyor.

Kanuni Sultan Süleyman'a olan aşkıyla Osmanlı tarihinde önemli bir döneme imza atan Hürrem Sultan'ın Kanuni'nin sefere gittiği dönemlerde kaleme aldığı yedi mektup, 4 Mart günü başlayacak "Sultanların Aşkı-Aşk-ı Selatin'' adlı sergide Airport Outlet Center'da sergilenecek.
    'CANIMIN PARÇASI'1530-1545 yılları arasında kaleme alınan mektupların yanı sıra ayrıca Pargalı İbrahim'in Hatice Sultan'a yazdığı 10 mektup da sergide yer alacak. Mektupları Başbakanlık Osmanlı Arşivi uzmanlarından Şefik Kanyılmaz, Rıfat Varol, Orhan Özdil, Eyüp Akış ve Mustafa Özdek gün ışığına çıkardı.
    1540 yılında Kanuni'nin Macaristan seferinde olduğu dönemde Hürrem Sultan'ın kaleme aldığı mektup, "Canımın Parçası Sultanım" diye başlıyor:
    'YÜREĞİMİN TEK İLACI'"Sana kavuşabilmek için sabahlara kadar dua etmekteyim. İçimi yakan dudaklarına bir daha dokunabilir miyim diye avazım çıktığı kadar Allah'a yalvarmaktayım. Sen, gamlı, kederli yüreğimin tek ilacısın. Gönlüm, ancak senin yanında huzur bulabilir. Bu kölen, sinesinden fışkıran özlem dolu yüz binlerce yanık yakarışı sana arz eder."

2. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113
    Valla Hürrem Süleyman'a gerçekten aşıkmı yoksa yükselme ve güç sahibi olmak adına yaptığı hırstanmı öyle davranıyor tam olarak anlamış değilim çünkü ilk görmesinde sanki aşık olup bayılma numarası yaptı hahaha

ebru58 ve ßeLeN bunu beğendi.
  3. FairyTale

FairyTale Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    çok romantikmiş :(

4. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    Aşık yada deil beceriyomu beceriyo valla ben olsam hiç birini yapamazdım.. Gözü kara kadın..

5. MaWiM

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113
    Felaket yapıyor bu işe canım ona diyecek yok hahaha Ama daha önce başkasına ne yaşattıysa kendide yaşamaya başladı şimdi yeni konuk oyuncular katılacak filme bakalım bundan sonra neler olacak?

6. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    Valla bende hala anlamış değilim gerçektenmi aşık yoksa intikam almak içinmi aşık
    numarası yapıyor Hürrem Sultan...

7. Misafir

Misafir Forum Okuru

İçgüdülerinizle bu konuya cevap vermek yerine, tarihi biraz araştırmanızı öneririm kızlar :D:D
    Evet Hürrem çok hırslı, ama unutmayın ki gerçek aşkta da hırs hep vardır :)

Kaldı ki kadınların doğasın da hırs oldukça zengin bir şekilde vardır :D:D Bunun örneklerini kendinize sorun ve kendi hayatlarınız da arayın :D:D

Hırs, hayatımızda varolan bir duygudur. Bunu göz ardı etmemeli ve hırslarımızı dizginlemeliyiz :)

Hırsını bilmem ama dilerim ki Hürrem kadar zeki olur tüm kadınlar :D:D Zaten zeki olan bir kadın da hırslarını dizginler, kendini küçültecek hal ve hareketlerden kaçınır diye de düşünüyorum :D:D

Güzel bir paylaşım olmuş Belen'cim :)

Dip not: Hürrem, Süleyman'a aşık mı değil mi diye iki şıktan oluşan bir anket açabilirsin Belen, güzel olur yani :)

ßeLeN bunu beğendi.
  8. MaWiM

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

MaWiM bunu beğendi.
  9. Misafir

Misafir Forum Okuru

10. MaWiM

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113
    Haklısın inan bazı duyguları anlamak için anne olmak gerekmiyor merhametliysen eğer gerçekten üzülürsün..Bende çok üzüldüm heleki yeğenim olduğundan beri bende aşırı duygusallaştım..

Henüz anne değilim ama biliyorum ki anne - evlat ilişkisi bu dünyada ki en yüce duygudur... ALLAH hiç bir anneyi, evladından ayırmasın inş...

Amin inşallah

11. ebru58

ebru58 Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    vallah bende bir türlü anlamadım aşık mı değil mi. Bazen aşık diyorum, bazende bilemiyorum ne diyeceğimi:)

12. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    bugün hürrem sultan adına elime bir kitap almıştım sarayda geçen günleri adına ama pek incelemedim mektupları da yayımlanacaksa alır okurum belki çalar bizde sevgilimize yazarım yeaa :D

Hürrem'in aşk mektupları sergide konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aşk mektubu

Aşk mektubu

Rüyanizda bir sevgiliye ask mektubu yazmak, sevineceginize delalet eder. Sevdiginiz bir kimseden beklediginiz bir ask mektubu aldiginizi görmek, mutluluklarin en büyügüdür. Böyle bir mektup almak, sevinçli haber alacaginiza isarettir. Rüyada aska dair bir roman okumak veya bir kimsenin aska tutulmus oldugunu görmek hafif bir hastaliga tutulacagina ve kisa zamanda iyilesecegine delalet eder....
  2. Aşktan İnsanlara Mektup

Aşktan İnsanlara Mektup

Sevgili İnsanlar, Yıllarca benim peşimde koştunuz; beni anlamaya, beni tanımlamaya çalıştınız; birçok kez beni bulduğunuzu zannettiniz; bana sahip olmaya çalıştınız; birbirinize ve kendinize zarar verdiniz; acı çektiniz. Ama beni hiç fark etmediniz. Evet! Beni hiç fark etmediniz diyorum size. İki kedinin öyküsünü bilir misiniz? Küçük kedi durmadan kuyruğunu kovalıyormuş. Yakalayamadıkça da...
  3. aşk mektubu

aşk mektubu

:Laie_23::Laie_23::Laie_23:
  4. BiR aŞK MeKTuBu...

BiR aŞK MeKTuBu...

ilanı aşk mektubu aşkı ilan mektupları Şu an 1 şubat akşamı ve rüyamda yine sen vardın. Saat olmuş gecenin 3’ü, herkes uyumuş, annem, babam, kardeşim, bende uyumuşum ama gönlüm hep ayakta, aşkım hep ayakta, onlar hiç uyumadı ki. Seni tanıdığımdan, sana tapalıdan beri gözüme uyku girmedi aşkımın, sevdamın da. Ne tedaviler aradım, ne ilaçlar kullandım. Çaresi bir mucize bu hastalığın o da...
  5. Nazlı sevgiliye aşk mektup

Nazlı sevgiliye aşk mektup

aşk mektubu, aşk, sevgiliye mektup, aşka dair aradığınız herşey burda meleklerim... Aşk zamansız ansız habersiz birden bire gelir önceden demez ki ben geliyorum şuna çarpılacaksın zaten belli olsa aşk olmazdı.işte bir aş daha sizler içi nb aşkı unutnlara bir kez daha tarifi. Nazli Sevgİlİye AŞk Mektubu Biliyorum sen de seviyorsun beni. Gözlerinden okunuyor uyku gibi yağmur gibi duman...

Sayfayı Paylaş