Hürrem'in aşk mektupları sergide

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
Hürrem'in aşk mektupları sergide
hürrem sultanın gerçek resmi hurrem hürremin aşk mektupları osmanlıca mektup örnekleri hürremin mektupları
Hürrem'e bakın melekler...
Hürrem'in aşk mektupları sergide bence okumalısınız ...
hurrem Sultan-18c.jpg

Hürrem'in Kanuni'ye aşkını anlatan, tutku ve özlem dolu yedi mektup ilk kez gün ışığına çıkıyor.

Kanuni Sultan Süleyman'a olan aşkıyla Osmanlı tarihinde önemli bir döneme imza atan Hürrem Sultan'ın Kanuni'nin sefere gittiği dönemlerde kaleme aldığı yedi mektup, 4 Mart günü başlayacak "Sultanların Aşkı-Aşk-ı Selatin'' adlı sergide Airport Outlet Center'da sergilenecek.
'CANIMIN PARÇASI'1530-1545 yılları arasında kaleme alınan mektupların yanı sıra ayrıca Pargalı İbrahim'in Hatice Sultan'a yazdığı 10 mektup da sergide yer alacak. Mektupları Başbakanlık Osmanlı Arşivi uzmanlarından Şefik Kanyılmaz, Rıfat Varol, Orhan Özdil, Eyüp Akış ve Mustafa Özdek gün ışığına çıkardı.
1540 yılında Kanuni'nin Macaristan seferinde olduğu dönemde Hürrem Sultan'ın kaleme aldığı mektup, "Canımın Parçası Sultanım" diye başlıyor:
'YÜREĞİMİN TEK İLACI'"Sana kavuşabilmek için sabahlara kadar dua etmekteyim. İçimi yakan dudaklarına bir daha dokunabilir miyim diye avazım çıktığı kadar Allah'a yalvarmaktayım. Sen, gamlı, kederli yüreğimin tek ilacısın. Gönlüm, ancak senin yanında huzur bulabilir. Bu kölen, sinesinden fışkıran özlem dolu yüz binlerce yanık yakarışı sana arz eder."

Valla Hürrem Süleyman'a gerçekten aşıkmı yoksa yükselme ve güç sahibi olmak adına yaptığı hırstanmı öyle davranıyor tam olarak anlamış değilim çünkü ilk görmesinde sanki aşık olup bayılma numarası yaptı hahaha

Felaket yapıyor bu işe canım ona diyecek yok hahaha Ama daha önce başkasına ne yaşattıysa kendide yaşamaya başladı şimdi yeni konuk oyuncular katılacak filme bakalım bundan sonra neler olacak?

Valla bende hala anlamış değilim gerçektenmi aşık yoksa intikam almak içinmi aşık
numarası yapıyor Hürrem Sultan...

İçgüdülerinizle bu konuya cevap vermek yerine, tarihi biraz araştırmanızı öneririm kızlar :D:D

Evet Hürrem çok hırslı, ama unutmayın ki gerçek aşkta da hırs hep vardır :)

Kaldı ki kadınların doğasın da hırs oldukça zengin bir şekilde vardır :D:D Bunun örneklerini kendinize sorun ve kendi hayatlarınız da arayın :D:D

Hırs, hayatımızda varolan bir duygudur. Bunu göz ardı etmemeli ve hırslarımızı dizginlemeliyiz :)

Hırsını bilmem ama dilerim ki Hürrem kadar zeki olur tüm kadınlar :D:D Zaten zeki olan bir kadın da hırslarını dizginler, kendini küçültecek hal ve hareketlerden kaçınır diye de düşünüyorum :D:D

Güzel bir paylaşım olmuş Belen'cim :)

Dip not: Hürrem, Süleyman'a aşık mı değil mi diye iki şıktan oluşan bir anket açabilirsin Belen, güzel olur yani :)

Felaket yapıyor bu işe canım ona diyecek yok hahaha Ama daha önce başkasına ne yaşattıysa kendide yaşamaya başladı şimdi yeni konuk oyuncular katılacak filme bakalım bundan sonra neler olacak?[/QUO

Aşk tan ziyade intikam kıs biz kocişleri alıken heç uğraşmadık dimi:hhh: onlar bizi elde etmek için sülüman gibin kur yaptılar hahahaha yeni bölümde yeni konuk oyuncular yeni entrikalar var Allahtan hem güzel hem zekiyiz melekler hürrem gibi şeytan olmadığımız için de şükür Allaha sevgimiz bir bakire kadar temiz ve saf :D bakalım bu bölümde hürrem ne hinlikler peşinde ama geçen bölümde acıdım ona yav bebeğini ondan aldılar :(

Felaket yapıyor bu işe canım ona diyecek yok hahaha Ama daha önce başkasına ne yaşattıysa kendide yaşamaya başladı şimdi yeni konuk oyuncular katılacak filme bakalım bundan sonra neler olacak?[/QUO

Aşk tan ziyade intikam kıs biz kocişleri alıken heç uğraşmadık dimi:hhh: onlar bizi elde etmek için sülüman gibin kur yaptılar hahahaha yeni bölümde yeni konuk oyuncular yeni entrikalar var Allahtan hem güzel hem zekiyiz melekler hürrem gibi şeytan olmadığımız için de şükür Allaha sevgimiz bir bakire kadar temiz ve saf :D bakalım bu bölümde hürrem ne hinlikler peşinde ama geçen bölümde acıdım ona yav bebeğini ondan aldılar :(

Ben de o bölümden çok etkilendim ya, bilinç dışı dudaklarımı büküp öyle kala kalmışım :D:D Annemin "hey ne oluyor o bir film, gerçek değil" demesiyle kendime geldim ki aboo boğazım düğümlenmişti hahaha Bu hastalık beni çok duygusal etti, valla bazen karizma yerlerde oluyor hahaha

Henüz anne değilim ama biliyorum ki anne - evlat ilişkisi bu dünyada ki en yüce duygudur... ALLAH hiç bir anneyi, evladından ayırmasın inş...

Haklısın inan bazı duyguları anlamak için anne olmak gerekmiyor merhametliysen eğer gerçekten üzülürsün..Bende çok üzüldüm heleki yeğenim olduğundan beri bende aşırı duygusallaştım..

Henüz anne değilim ama biliyorum ki anne - evlat ilişkisi bu dünyada ki en yüce duygudur... ALLAH hiç bir anneyi, evladından ayırmasın inş...

Amin inşallah

Geri