gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Hüseyin Yüce Resimleri

Konu, 'Çöplük' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

kütahyalı ressamlar doğa resmi yapan ressamlar hüseyin yüce ressam hüseyin yüce ressam
    ( Kütahya-Göveçci, 1928 )

Devletin açtığı gece kurslarında, alfabeyi öğrendi. İlk derslerini, aynı zamanda hattat olan köy imamından aldı. Bu "ilk aşinalık, resim melekesinin temelini" oluşturdu. Resim öğretmeni Necati Astarcıoğlu’nun özendirici etkisiyle, resim yapmaya başladı. İlkokul alfabesinden çizdiği İsmet Paşa portresiyle, bir orman peyzajı, ilk resimleri oldu. Resim çalışmalarına giderek hız kazandırdı. Doğa konularını ele aldığı resimleri, onu bu türe yönlendirici bir katkı sağladı. İlk sergisini, 1965’te Kütahya’da (Devlet Galerisi) açtı. 1968’de Ankara’da (Devlet Galerisi) açtığı ikinci sergisi, sanat çevrelerinin dikkatini çekti. Hindistan, Romanya, Mısır, Finlandiya, Çekoslovakya, Monako ve Fransa’da düzenlenen uluslararası naif ressamlar sergilerinde yer aldı.

Sanat özellikleri:
    Herhangi bir akademik öğrenim görmeden, iç güdülerinin yönlendirici etkisiyle resim yapan ve bu nedenle safyürek (naif) olarak adlandırılan ressamlar gurubunun, Türkiye’deki önemli temsilcileri arasında yer alır. Titiz bir resim işçiliği, doğa sevgisi ve yöre yaşamına tutkusuyla biçimlenen resimlerinde, ince dallı ağaçlar, büyüsel bir sessizliğe bürünmüş köy evleri sık işlediği konulardır

Hüseyin Yüce Resimleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yücesin ya Resulallah

Yücesin ya Resulallah

İnsanlığı karanlıktan, Çıkarırsın biiznillâh, Karanlığı aydınlatan, Güneşsin ya Resulallah! Sensiz ilim, sanat olmaz, Medeniyet hayat bulmaz, Senin gülün asla solmaz, Mihenksin ya Resulallah! Zulüm asrı Ortaçağdan, Sensin güneş gibi doğan, Âlemleri nura boğan Rehbersin ya Resulallah! Bilinmez yerlere uçtun, Kâinata ışık saçtın, Aydınlık bir ufuk açtın, Mehtâbsın ya Resulallah! Bilgi çağı...
  2. Hüseyin Turan - Yüce Dağ Başında

Hüseyin Turan - Yüce Dağ Başında

hüseyin turan yüce dağ başında yağan kar idim hüseyin turan şimdi uzaklardan bakan ben oldum Yüce dağ başında yağan kar idim Yağdı yağmur güneş vurdu eridim Evvel yarin sevdiceği ben idim Şİmdi uzaklardan bakan ben oldum Yüce dağ başında yatmış uyumuş Ela gözlerini uyku bürümüş Evvel küçük idi şimdi büyümüş Şimdi uzaklardan bakan ben oldum
  3. Hüseyin Zekai Paşa Resimleri

Hüseyin Zekai Paşa Resimleri

hüseyin zekai paşa eserleri hüseyin zekai paşa nın eserleri resimleri halil Hüseyin Zekai Paşa (1860- 1919) Güzel sanatlara ait tetkikleri ve eserleri ile de tanınmış ressamlarımızdandır.1881’de Harbiye Mektebinden Mülazım(Teğmen) çıktı.İkinci Guillaume’un Suriye’ye seyahatinde Asarı Atika memuru sıfatı ile beraber bulunmuştur.Yıldız’daki Silah Müzesini Mahmut Şevket Paşa ile birlikte...
  4. Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ELMAS Resimleri

Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ELMAS Resimleri

hüseyin elmas resimleri hüseyin elmas
  5. Hüseyin Taygan Resimleri - Hüseyin Taygan Eserleri...

Hüseyin Taygan Resimleri - Hüseyin Taygan Eserleri...

hüseyin zekai paşa eserleri hüseyin taygan

Sayfayı Paylaş