gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Hz. Ebu Bekirin son sözleri

Konu, 'Peygamberler, Evliyalar ve Sahabeler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

hz ebubekirin mezarı hz ebubekir sözleri
    Hz. Ebu Bekirin son sözleri

Hz. Ebû Bekirin hastalığı ağırlaşmıştı. Mescide çıkamıyordu artık. Ziyaretine gelenlere o gece gördüğü rüyasını anlattı: Gecenin sonuna doğru uyumuşum. Resûl-i Ekremi rüyada gördüm. İki beyaz elbiseyi giymişti. O elbiselerin eteklerini ben tutuyorum. O sırada elbiseler yeşil olup, parlamağa başladı. Bakanların gözlerini alırdı. İki yanında, uzun boylu, gayet güzel yüzlü, nûr elbiseli ve bakanlara neşe veren iki kimse vardı. Resûl-i Ekrem selâm verip musafeha etmekle beni şereflendirdi. Mübârek elini göğsüme koydu. Üzüntüm gitti. Yâ Ebâ Bekir, seni çok özledik, kavuşma zamanı yaklaştı buyurdu. Uykuda o kadar ağlamışım ki, evdekiler uyanmışlar. Sonradan bana söylediler. Ben de seni özledim, yâ Resûlallah dedim...

Rüyasını anlattıktan sonra Eshab-ı kiramın ileri gelenleri ile istişare edip, hazret-i Osmana şu vasiyeti yazdırdı: Ben Ömer ibnil Hattabı hilafete seçtim. Onu dinleyin, ona itaat edin. Sizin için hayırlı olanı tespitte kusur etmedim. Eğer sabır ve adaletle hükmederse beni tasdik etmiş olur. Böyle yapmazsa ben gaybı bilemem, mazurum. Ben ancak hayır murad ettim. Herkes amelinin cezasını bulur. "

Kendisinden nasihat istediklerinde,” Yakında size pek ziyade rızık kapıları açılacak. Birkaç günlük ömre aldanıp da yarın Cenab-ı Hakkın huzurunda mahcub olmayın buyurdu.

Hazret-i Ebu Bekir, halifeliği müddetince, devlet malı olarak yanında, sadece bir köle, bir deve bir de kaftan bulundurmuştur. Vefat etmeden önce kızı Hz. Aişeye şunları söyledi: Halife olalıdan beri, Müsümanların parasını kullanmadım. Herkesin yediği sıradan yemekleri yedim. Kaba elbiseler giydim. Devletin malı olarak, Müslümanların ihtiyaçlarını görmek için, bir köle, bir deve bir de kaftan kullandım. Vefatımdan sonra bunları Ömere gönder.

Hazret-i Ömeri çağırıp şunları söyledi: Ben ümit ediyorum ki, bu gün vefat ederim.Sen hemen halkı cihada davet eyle! Dinin emrini yerine getirmede sizi hiçbir musibet mani olmasın. Resulullahın vefatında benim ne yaptığıımı gördün. Halbuki insanlara onun gibi bir musibet görmemişlerdi...

Dediği gibi oldu. O günün gecesi akşam ile yatsı arasında hasret kaldığı Resulullaha kavuştu.
    Son sözü: Teveffeni Müslimen ve elhıknî bissalihıyn (Yusuf/101)yani,
    Ya Rabbi, Müslüman olduğum halde ruhumu al ve beni salihlere ilhak eyle!
    ayeti oldu...

alıntı

Hz. Ebu Bekirin son sözleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hz. Ebu Bekr-i Sıddık

Hz. Ebu Bekr-i Sıddık

Resul-i Ekremin birinci yâri, Hak katında büyük Sıddîkin yeri. Bütün eshab gördü şudur hakikat, Hazret-i Resule etti sadakat. Her yerde Resulü tasdik etmiştir, Malıyla canıyla desteklemiştir. Erkeklerden dine ilk giren odur, İman nuru ile ilk gören odur. Cennete de önce o girer elbet, Ona nasip olur bu büyük nimet. Peygamberden sonra en üstün kişi, Sözle anlaşılmaz, muhabbet işi. Resule...
  2. Kimin itikadı böyle değil ise (Ebu Bekir R.A efendimiz)...

Kimin itikadı böyle değil ise (Ebu Bekir R.A efendimiz)...

Kimin itikadı böyle değil ise Cabir bin Abdullah anlatır: Bir bedevi Hz. Ali’nin huzuruna gelip dedi ki: Ya emir-el müminin! Bana Ebu Bekir’den haber ver ki, o Cennette midir? Hz. Ali bundan dolayı üzülüp, buyurdu ki: Ya arabi, keşke, anan seni doğurmamış olsa idi. Resulullahın hayatında ve vefatından sonra, bu sözü hiç kimse söylemedi. Sen söyledin. Muhacirin ve Ensar arasında, şüphe...
  3. hz. Ebu Zerr'in müslüman oluşu

hz. Ebu Zerr'in müslüman oluşu

Ebu Zerr el-Gıfari, Medineliydi. İslam’la şereflenmeden önce de Allah’ın sevgili bir kulu olabilmek için geceler boyu ibadet ediyordu. Bir gün kardeşi Mekke’ye alışverişe gitti ve kendisiyle birlikte kavminin de hayatı değişiverdi. Hz. Ebu Zerr (ra), “Resulullah (sas) ile karşılaşmazdan önce üç yıl ibadet ettim” demişti. Kendisine: “(Bu ibadeti) kimin için yaptın?” diye sordular. “Allah...
  4. Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) rivayet ediyor

Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) rivayet ediyor

"Oruç perdedir. Biriniz birgün oruç tutacak olursa kötü söz sarfetmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız laf edecek veya kavga edecek olursa "ben oruçluyum!'' desin (ve ona bulaşmasın).'' (Kaynak: Buhari, Savm bölümü) Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) rivayet ediyor: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Ademoğlunun her ameli katlanır. (Zira...
  5. HZ. Ali Sözleri

HZ. Ali Sözleri

hz ali hzali sözleri hz ali sözleri aşk sevgi Peygamber efendimiz (S.A.V) in damadı ve amcasının oğlu ayrıca son halifemız Hz Ali'nin her biri ders ve ibret alınacak en güzel sözlerini sizlerle paylaşıyorum. Acelenin meyvesi yanlIslIktIr. Aç kalmak, alçalmaktan hayIrlIdIr. AçIk kalpli, mert düsman, içinden pazarlIklI dosttan iyidir. Adalet için en büyük talihsizlik, devleti idare edenin...

Sayfayı Paylaş